Simona Vinci: Pravá pravda

26.12.2019 06:00
debata

Tento zdrvujúci román sa zrodil z príbehu, ktorý sa skutočne stal. V roku 1992 sa Angela, mladá talianska bádateľka, vylodí na ostrove Leros. Spoločne s dobrovoľníkmi z každého kúta Európy, lekármi a zdravotníkmi sa stará o desivé prípady, ktoré tlač označila za „hanebné tajomstvo Európy“: ostrov blázinec.

Foto: Inaque
Simona Vinci 1

Keď sa Angela rozhodne ísť na prekliaty ostrov, na ostrov láger, ešte netuší, že tajomstvo pochované medzi obrovskými sivými budovami je horšie, než si dokáže predstaviť. A že je napokon na nej, aby toto tajomstvo vyhrabala a čelila mu. Nech to stojí, čo to stojí, pre dobro všetkých. Angela nerátala s tým, že na Lerose zažije dobrodružstvo svojho života.

V roku 1992 sa Angela, mladá talianska bádateľka, vylodí na ostrove Leros. Spoločne s dobrovoľníkmi z každého kúta Európy, lekármi a zdravotníkmi sa na ostrove stará o desivé prípady, ktoré britská tlač označila za „hanebné tajomstvo Európy“: ostrov blázinec, kde svojho času diktátorský režim deportoval politických oponentov z celého Grécka a nútil ich spolunažívať s duševne chorými. Tí z nich, čo medzičasom neumreli, sú ešte stále tam, premenení na ľudské trosky. Angelu na ostrove privítajú znepokojivé, nepochopiteľné stopy. Kto je Basil, mních, a prečo je presvedčený, že vysoko v horách pochoval „to, čo ostalo z Boha“? A kto v skutočnosti je tajomná, tvrdohlavá Lina, dobrovoľníčka, ktorá akoby mala k ostrovu vzťah odjakživa? Každé tajomstvo nájde svoju odpoveď v pokladnici príbehov zabudnutých, porazených ľudí, vylúčených z dejín, „v archíve duší“, v ktorom práve čítaním ožijú príbehy tragickej a neúprosnej krásy, básnika Stefanosa, dievčaťa Teresy a chlapca s kameňom v ústach.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Inaque