Louisa May Alcott: Malé ženy

07.02.2020 16:00

Malé ženy sú knihou, ktorú by si mala prečítať azda každá mama a každá dcéra.

Nadčasový román prináša príbeh mamy Marchovej a jej štyroch dcér, z ktorých je každá úplne iná. Najsilnejších charakterom, predstavujúcim na tú dobu revolučné feministické zmýšľanie, je Jo Marchová, rebelka, spisovateľka a neúnavná bojovníčka za spravodlivosť. Filmová podoba románu, ktorá prišla nedávno do slovenských kín sa sústredí najmä na príbeh Jo. Práve Jo môže dnešným mladým ženám priniesť úžasný model sebavedomej dievčiny brániacej sa konvenciám, ktoré od nej očakáva spoločnosť. Spoločne s filmom prichádza aj nové knižné spracovanie – 600 strán v novom slovenskom preklade Danky Jacečkovej. Vydanie obsahuje oba diely príbehu, ktoré v minulosti vyšli v slovenčine oddelene pod názvom Malé ženy a Dobré manželky.

O čom je kniha Malé ženy:
Príbeh štyroch sestier prvý raz uzrel svetlo sveta v druhej polovici 19. storočia, ale jeho obľúbenosť prekročila hranice času. Stále ďalším generáciám matiek a dcér ukazuje hodnotu rodiny, priateľstva, odpustenia a života v pravde a láske.

Dej sa odohráva v časoch americkej občianskej vojny v rokoch 1861 – 1865, do ktorej narukoval aj otec rodiny Marchovcov. Jeho manželka a dcéry prežívajú neľahké obdobie sprevádzané chudobou, chorobami a mnohými inými problémami. Bezstarostné dievčatá sa za krátky čas menia na skutočné malé ženy schopné čeliť aj ťažkým výzvam s odvahou a odhodlaním. Romantická Meg, neskrotná Jo, krehká Beth a rozmaznaná Amy sú hrdinkami z mäsa a kostí, ktoré inšpirovali milióny čitateľov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Malé ženy #knižný tip
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku