Podobenstvo existencialistického tvorcu o postupe morovej epidémie v meste Oran v jeho rodnom Alžírsku a o karanténe, ktorá hodinu po hodine mení životný priestor ľudí na väzenskú celu, sa zo 71. priečky čítanosti vyštveral v Taliansku na tretiu priečku.
Román Mor viedol od svojho vydania k mnohých interpretáciám. V Orane sa premnožia potkany, čomu spočiatku nikto nevenuje pozornosť, keď sa však morová epidémia vymkne spod kontroly, ľudia v obmedzenej situácii konajú nepredvídateľne a panika celú spoločnosť rozožiera zvnútra. Epidemická fikcia románu sa stáva podobenstvom davovej psychózy, ktorej ľudia podliehajú naprieč dejinami – či išlo o pogromy proti židom alebo honbu na bosorky v stredoveku, alebo o novodobé udalosti vedúce k druhej svetovej vojne. Camusov Mor sa už zvýšenej pozornosti tešil po havárii jadrovej elektrárne vo Fukušime v roku 2011.
Fenomén zvýšeného predaja niektorých knižných alebo filmových titulov sa prejavoval aj v minulosti. Po teroristických útokoch v Paríži v roku 2015 stúpol dopyt po knihe Ernesta Hemingwaya Pohyblivý sviatok, po požiari katedrály Notre-Dame sa do popredia dostal román Victora Huga Zvonár od Matky Božej.
V súčasnosti zaznamenal zvýšenú predajnosť aj román portugalského spisovateľa Josého Saramaga Slepota, v ktorom sa ako epidémia šíri slepota a slepí sú internovaní v psychiatrickej liečebni pod dohľadom vojakov, ktorí majú rozkaz strieľať pri akomkoľvek pokuse o útek. Neodvratne sa rozpadávajú všetky spoločenské konvencie – spoločnosť, ktorú poznali, sa náhle zrútila. Ľudský svet je v troskách a tí, čo prežijú, ho musia budovať odznova.