Nemáte čo čítať? Knižnica vám požičia e-knihu

Kultúrny život pre obavy zo šíriacej sa nákazy zastal, všetky podujatia sú zrušené, preventívne zatvorili divadlá, kiná, múzeá, galérie aj knižnice. Vášniví čitatelia však majú jednu možnosť navyše: aj zo zatvorenej knižnice si môžu požičať e-knihu.

17.03.2020 07:00
e knihy Foto:
E-knihy sú obľúbené v rôznych krajinách najmä medzi mladými čitateľmi.
debata (1)

Od románov po encyklopédie

"Dnes je to už štandardná služba čitateľom, ktorú ponúkajú prakticky všetky väčšie knižnice, stačí, ak ste zapísaný ako čitateľ a môžete si z knižnice požičať aj e-knihy, bez špeciálneho poplatku navyše,“ hovorí Ondrej Látka z košickej Univerzitnej knižnice, predseda Slovenskej asociácie knižníc. Samozrejme, čitateľ na to potrebuje čítačku, tablet alebo telefón s androidom.

Na Slovensku máme okolo 3 300 knižníc, vedecké, akademické, aj verejné – krajské, okresné, miestne a tie väčšie, ktoré ponúkajú e-knihy, to majú uvedené na svojej webovej stránke. "Keď funguje internet, e-knihy sú dostupné 24 hodín denne,“ hovorí Helena Mlejová, predsedníčka Slovenského spolku knihovníkov a knižníc. Pracuje v Mestskej knižnici v Bratislave, ktorá má v katalógu vyše 8 000 e-kníh, beletriu aj odbornú literatúru. "Akademické knižnice majú k dispozícii veľké medzinárodné databázy s titulmi od veľkých vydavateľov, vo verejných knižniciach máme systém e-reading, v ktorom sú v zásade knihy vydavateľského domu Albatros Media, ktorý má pod sebou 15 vydavateľov a dopĺňajú sa aj knihy z produkcie menších slovenských vydavateľstiev,“ vysvetľuje Mlejová.

Vo forme e-knihy teda čitateľ môže nájsť nielen romány, poviedky a poéziu, ale aj populárno-náučné tituly z oblasti psychológie, histórie, sociológie, ekonómie a ďalších odborov. Slovenská produkcia je vo forme e-kníh zastúpená skromnejšie, keďže trh je malý a vydavateľom sa veľmi neoplatí e-knihy sprístupniť na požičiavanie. "Komunikujeme s vydavateľmi a snažíme sa, aby boli slovenskí autori dostupní aj pre čitateľov e-kníh z knižníc,“ dodáva Mlejová.

E-kniha sa vymaže sama

Podľa Ondreja Látku ľudia stále dávajú prednosť tlačeným knihám, pravidelní čitatelia e-kníh tvoria asi desať percent. Záujem o pôžičky e-kníh však môže v tomto čase narásť. "Niektorí využívajú túto službu len občas, napríklad pred dovolenkou, aby nemuseli brať so sebou desať kníh, keď im stačí jedna čítačka. Ale sú aj skalní priaznivci e-kníh, ktorí si ich požičiavajú pravidelne,“ hovorí. "Elektronické knihy sú stále dobrým doplnkom tlačených kníh a ich čitateľov stále pribúda, v USA tvoria už 40 percent. Mladá generácia je zvyknutá čítať všetko elektronicky, no prognózy, že papierové knihy aj knižnice celkom zaniknú, sa nenaplnili a v blízkej budúcnosti ani nenaplnia,“ prognózuje Helena Mlejová. Pre človeka, ktorý doteraz s touto formou výpožičky z knižnice nemá skúsenosti, to vraj nie je nič zložité, stačí sa riadiť pokynmi na stránke príslušnej knižnice. Výhodou požičania e-kníh je, že ich získate z pohodlia domova prakticky okamžite, 24 hodín denne a 7 dní v týždni, ale len na stanovenú dobu (napr. 30 dní), potom sa záznam vymaže, či ste knihu dočítali alebo nie. Čitatelia, ktorí majú doma vypožičané tlačené knihy, sa nemusia obávať, knižnice zrejme nebudú svojich čitateľov pokutovať, keď z objektívnych príčin knihy vrátiť nemôžu. Napríklad Mestská knižnica v Bratislave negeneruje upomienky od 9. 3. a od 16. 3. 2020 zatvára biblioboxy.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #kniha