Luis Alberto Urrea: Dom zlomených anjelov

Pôsobivá, krásna a humorná kniha od finalistu Pulitzerovej ceny o láske, rodine, začiatkoch a koncoch – to je román Dom zlomených anjelov od finalistu Pulitzerovej ceny, mexicko-amerického autora Luisa Alberta Urreu. V týchto dňoch vychádza táto oceňovaná kniha v slovenskom preklade Maríny Gálisovej vo vydavateľstve Lindeni.

13.04.2020 09:40
debata
Luis Alberto Urrea: Dom zlomených anjelov Foto: Lindeni
Dom zlomenych anjelov Obalka Luis Alberto Urrea: Dom zlomených anjelov

Denník New York Times zaradil Dom zlomených anjelov medzi 100 najpozoru­hodnejších kníh roka 2018, dostala sa do finále National Book Award a National Book Critics Circle Award a vyslúžila si nadšené ohlasy kritikov. „Treba jedine ľúbiť. Láska je odpoveď. Nič ju nezastaví. Ani hranice. Ani smrť,“ hovorí v knihe hlavná postava, patriarcha rodiny mexických prisťahovalcov v Amerike Veľký Angel. Umiera a nezostáva mu už veľa času, preto sa rozhodne, že jeho posledné narodeniny budú veľkolepé.

Do domu zvolá celú veľkú rodinu: deti, súrodencov, švagriné, vnúčatá, pravnúčatá, nevlastného brata i márnotratného syna. Ku každému má osobitý vzťah, s každým prežil jedinečný príbeh. Intenzívna prítomnosť blížiaceho sa konca ľudí zbližuje a otvára. Honosná víkendová oslava života sa tak postupne mení na láskyplnú rozlúčku, na gejzír spomienok, očistu od prísne tajných hriechov i na nečakanú nádielku tajomstiev a prekvapení. „Je to nesmierne očarujúce a dojímavé rozprávanie,“ zhodnotili knihu v Boston Globe. „Román je poučný aj intímny, zábavný i tragický zároveň… Urrea ukazuje, že naše väzby s ostatnými nezničí ani smrť, v čom spočíva pointa tejto majstrovsky napísanej a dojímavej knihy,“ doplnili v Kirkus Reviews.

O autorovi

Luis Alberto Urrea Foto: Joe Mazza Brave
Luis Urrea credit Joe Mazza Brave-Lux web Luis Alberto Urrea

Luis Alberto Urrea sa narodil sa v mexickej Tijuane mexickému otcovi a americkej mame, od troch rokov však vyrastal v USA, dnes pôsobí na univerzite v Chicagu. Vplyv dvoch kultúr sa uňho prejavil v témach lásky, straty a triumfu. Urrea dostal od médií prívlastok „Pán rozprávač s rockandrollovým srdcom“, napísal takmer dvadsiatku kníh, je členom Literárnej siene slávy Latinskej Ameriky, v roku 2005 bol finalistom Pulitzerovej ceny a získal množstvo ďalších významných ocenení. Hovorí sa o ňom, ako o autorovi hraníc, no sám to popiera: „Omnoho viac ma zaujímajú mosty, nie hranice.“

Román Dom zlomených anjelov je inšpirovaný smrťou jeho brata a rozpráva príbeh rodiny, ktorá je „nedokonalá, no zábavná, chaotická a veselá a niekedy až hrdinská.“ V každom prípade vám tá rodina bude niečo pripomínať a je jedno, kde žijete, či ste alebo nie Američan. „Luis Alberto Urrea je tvorca mýtov so srdcom básnika. Je to paradox: jemný, láskavý spisovateľ, ktorý vás dokáže hlboko raniť úprimnosťou a krásou. Som šťastný, že ho máme,“ povedal o Urreovi kultový autor Neil Gaiman.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #knižné tipy