
„Budeme oslavovať, až sa celá vila Vilôčka bude otriasať v základoch,“ sľubuje Pippi Dlhá pančucha v jednom z príbehov. Veď aj má čo oslavovať. Podarilo sa jej naplniť sen každej ženy: vôbec nezostarla!
Príbehy plné dobrodružstiev, ale aj pevného priateľstva a rebélie voči pokryteckému svetu dospelých sú stále živé, hoci svet sa odvtedy zmenil na nepoznanie. Ako vlastne legendárna kniha vznikla? Choroba pripútala malú dcéru Astrid Lindgrenovej na lôžko a mama jej mala zahnať nudu. Dcérka je stále pílila uši, aby jej rozprávala nejaký príbeh. A najlepšie o Pippi Dlhej pančuche!
Astrid Lindgrenová pokračovala v rozprávaní o červenovlasej hrdinke dlhé roky. Do knižnej podoby jej príbehy prepísala až pri príležitosti desiatych narodenín svojej dcéry Karin. A tak trocha aj preto, že si práve vyvrtla členok a mala na písanie čas. Pippi však čakalo podobné uvítanie ako Harryho Pottera – v prvom vydavateľstve ju odmietli. Kniha bola na svoju dobu príliš kontroverzná a vydavateľ sa bál, že Pippi bude mať na deti zlý vplyv. Napokon bola neposlušná, drzá a – samostatná, odvážna a krásne nespútaná. Na radosť všetkých detí oplývala nielen bujnou fantáziou a citlivosťou, ale aj neprekonateľnou silou, s ktorou vedela nadvihnúť koňa a hodiť za hlavu všetky príkazy a zákazy. Autorka mala s knihou šťastie až na druhý pokus. Odvtedy boli príbehy Pippi Dlhej pančuchy preložené po celom svete do 77 jazykov vrátanej jej úctyhodného mena Pipilota Viktuália Roleta Zlatka Pančušisková Efraimová.
V slovenčine vo vydavateľstve Slovart vyšli naposledy všetky tri časti naraz – Pippi Dlhá pančucha, Pippi nastupuje na loď a Pippi Dlhá pančucha v Tichomorí – v preklade Jarmily Cihovej s ilustráciami Ingrid Vang Nymanovej. Príbehy Pippi, ale aj Emila a detí z Bullerbynu môžete počúvať aj vo forme audiokníh.
Čitatelia si obľúbili aj iných hrdinov slávnej spisovateľky. Emila z Lönnebergy, ktorý tiež vždy niečo vyparatí. Deti z Bullerbynu, ktoré zažívajú všetko, čo len deti môžu zažiť, a nepoznajú nudu. Alebo Kalleho Blomkvista, najlepšieho pátrača, ktorý v 13 rokoch vyrieši každý prípad. A ešte zopár ďalších detí, ktoré sú citlivé, nadané a milujú slobodu. Najslávnejšia švédska autorka napísala spolu 75 kníh, sú preložené do viac ako 100 jazykov a každý rok vychádzajú znova a znova, po celom svete.
Astrid Lindgrenová (1907 – 2002) sa vo Švédsku aktívne zapájala do verejného života, angažovala sa za práva detí, menšín aj za ochranu zvierat. Viac ako 24 rokov pracovala ako redaktorka literatúry pre deti v knižnom vydavateľstve. Písala aj romány, poviedky, divadelné hry, poéziu, filmové a divadelné scenáre.