Odišiel svetoznámy švédsky spisovateľ Per Olov Enquist

, 26.04.2020 12:34
278839296
Spisovateľ Per Olov Enquist. Autor:

Vo veku 85 rokov zomrel v sobotu večer svetoznámy švédsky spisovateľ a dramatik Per Olov Enquist. Spisovateľ, ktorého niekedy prezývali patriarchom škandinávskej literatúry, často vnášal melanchóliu osudu jednotlivca do veľkých dejinných udalostí.

Medzi také diela patrí aj kniha Návšteva osobného lekára (Livläkarens besök) z roku 1999, v ktorej sa vracia do obdobia dánskych dejín, keď na kráľovskom dvore pôsobil nemecký lekár z Altony, žiak osvietenských filozofov Voltaira a Diderota. Za knihu mu bola udelená Augustova cena – najvyššia švédska literárna cena, pomenovaná podľa zakladateľa modernej švédskej literatúry Augusta Strindberga. Druhú dostal za pôsobivú autobiografiu Iný život (Ett annat liv, 2008)

Enquist sa vo svojej tvorbe rád zaoberal veľkými postavami severskej literatúry – Augustom Strindbergom, Selmou Lagerlöfovou či Hansom Christianom Andersenom. „Jeho význam pre švédsky kultúrny život od 60. rokov minulého storočia je neopísateľný. Bol predobrazom sociálne angažovaného básnika, ktorý ovplyvnil generácie mladých spisovateľov. Jeho odchod je nenahraditeľná strata,“ napísal editor novín Dagens Nyheter Bjorn Wiman.

Vydal dvanásť románov (najúspešnejšie boli: Legionári, 1968; Zvrhnutý anjel, 1985; Návšteva osobného lekára, 1999; Lewiho cesta, 2001; Kniha o Blanche a Marii, 2004), štyri knihy esejí, poviedok a reportážnych štúdií, dve knihy pre deti.

Na Slovensku je však dobre známy aj vďaka uvedeniu jeho divadelných hier, najmä Noc tribádok (pod názvom Noc lesbičiek); Zo života dážďoviek a Obrázkari (v preklade Milana Richtera); V hodine rysa (preložila T. Chmelová).

Niektoré jeho hry režíroval Ingmar Bergman.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úmrtie #spisovateľ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku