Pre hlavného hrdinu Richarda Papena je vysoká škola vykúpením, z ubíjajúceho malomesta a z nižšej spoločenskej vrstvy ho vyvedie do oslnivého sveta inteligencie a vzdelania, navyše spojeného s neslýchaným bohatstvom. Richarda tento svet oslní natoľko, že nezbadá náznaky nebezpečenstva.
Od začiatku ho priťahuje skupinka výnimočných študentov, ktorí sa od ostatných odlišujú už na prvý pohľad. Hoci každý z nich je iný, predsa majú niečo spoločné: pohybujú sa životom s noblesou. Všetci študujú gréčtinu, pretože si ich do svojho seminára osobne vybral svojský profesor klasických jazykov. Je ich iba päť a Richardovi sa súhrou okolností podarí dostať sa do tohto V.I.P. klubu, ktorý existuje akoby mimo diania na univerzite, ako svet sám osebe. Na príjemných prednáškach v útulnej pracovni svojho učiteľa rozoberajú starú grécku gramatiku, literatúru, umenie aj filozofiu. Táto zvláštna záľuba v starom, mŕtvom svete na prvý pohľad vyzerá ako veľmi ušľachtilá, hoci nevýnosná zábava. Razí z nej však potuchlina a niečo zvrátené. Rovnako ako zo vzťahov vo vnútri tejto záhadnej skupinky.
Táto zvláštna záľuba v starom, mŕtvom svete na prvý pohľad vyzerá ako veľmi ušľachtilá, hoci nevýnosná zábava. Razí z nej však potuchlina a niečo zvrátené.
Navonok priateľskí a otvorení mladí ľudia obdivujú svojho učiteľa, ktorý ich láskavou rukou vedie za poznaním. Chvíľu trvá, kým pustia medzi seba nováčika, prišelca Richarda, ale nakoniec ho pozývajú aj na spoločné víkendy v honosnom vidieckom sídle a trávia spolu väčšinu času. Lenže aj tak majú pred Richardom svoje veľké tajomstvo.
Donna Tartt je zručná rozprávačka, ktorá vie čitateľa udržať v napätí. Celý román vystavala ako úprimnú spoveď hlavného hrdinu Richarda, ktorý sa po rokoch vracia do svojich spomienok, ktoré ho ťažia ako nočná mora. Z Richardovho rozprávania postupne spoznávame ostatné postavy príbehu, pričom autorka majstrovsky dávkuje znepokojujúce náznaky blížiacej sa tragédie. Čím hlbšie Richard preniká do záhadného života svojich spolužiakov a učiteľa, tým viac dáva čitateľovi ako svojmu spovedníkovi tušiť predzvesť temného zločinu. Nič na tom nezmení ani fakt, že meno obete poznáme od samého začiatku. Zvrátenosť a dekadencia, prameniaca z pocitu výlučnosti, nie je v histórii ničím výnimočným, a títo študenti sú predsa v staroveku ako doma.
Donna Tartt o desať rokov neskôr vydala tiež román Malý kamarát (The Little Friend, 2002), oba, spolu s Tajným príbehom, preložili do vyše tridsiatich jazykov. Za tretí román Stehlík (The Goldfinch, 2013) dostala viacero literárnych ocenení a tiež prestížnu Pulitzerovu cenu (2014).