Zomrela jedna z prvých profesionálnych karikaturistiek

11.08.2020 17:54
Božena Plocháňová,
Esenciou tvorby Boženy Plocháňovej bol humor. Autor:

Vo veku 91 rokov zomrela po krátkej chorobe v utorok ráno v Bratislave ilustrátorka a karikaturistka Božena Plocháňová.

Božena Plocháňová sa narodila 2. januára 1929 v Prahe, vyrastala v známej pražskej štvrti Vinohrady. Od raného detstva ju bavilo kreslenie. Základy pre kresbu získala počas štúdia na Štátnej grafickej škole v Prahe.

Vydala sa za slovenského výtvarníka Antona Hajdučíka, s ktorým sa zoznámila v Prahe. Presťahovali sa spolu do Bratislavy. Rok pôsobila v Slovenskom národnom divadle (SND) nie však ako výtvarníčka, ale ako baletka-elévka, keďže sa popri kresbe venovala aj tancu.

V roku 1952 nastúpila Plocháňová do obľúbeného humoristického časopisu Roháč, s ktorým spolupracoval aj jej manžel. Roháč sa stal pôsobiskom Plocháňovej na celých 40 rokov, hoci publikovala svoje kresby aj v iných periodikách.

V Roháči vyrástlo niekoľko generácií karikaturistov. Plocháňová patrila zároveň k prvým ženám, ktoré sa profesionálne venovali kreslenému humoru. Známy bol komiks Bill a Mary, ktorý pôvodne tvorili príbehy westernovo ladeného manželského páru, neskôr sa už preniesli do súčasných reálií. Čitateľov v každom prípade zabávali asi tri desaťročia.

Ťažiskom tvorby Plocháňovej sa stali ilustrácie detských knižiek a školských učebníc. Spolupracovala s významnými slovenskými spisovateľkami, s ktorými ju spájal najmä humor pre deti a vzťah k zvieratám. Boli to napríklad Mária Ďuríčková, Elena Čepčeková, Krista Bendová, Hana Ponická. Pre jej kresby bola typická veselosť a hravosť, ľahkosť prejavu a zároveň dokonalá výtvarná profesionalita, jednoduchosť, brilantnosť a precíznosť. Jej kresby vždy vyžarujú istú dávku humoru, čím sú príťažlivé pre detského, ale aj dospelého diváka.

K najznámejším knihám, ktoré Plocháňová ilustrovala, patria diela Bola raz jedna trieda (Krista Bendová, 1956), Cibuľkove dobrodružstvá (Gianni Rodari, 1959), Hrdinský zápisník (Klára Jarunková, 1960), Danka a Janka (Mária Ďuríčková, 1961, 2010), O Štoplíkovi (Hana Ponická, 1961, 1991, 1999, 2013), Opice z našej police (Krista Bendová, 1966, 1993, 2011), Osmijanko rozpráva… (Krista Bendová, 1967, 1968, 1969, 1973), Meduška (Elena Čepčeková, 1970), Štvornohé rozprávky (Jozef Pavlovič, 1975), Slávnosť u Pipi Dlhej Pančuchy (Astrid Lindgrenová, 1985) či Osmijanko sa vracia (Krista Bendová, 2010). Kreslila seriály pre deti v časopisoch Včielka, Zornička, Fifík a iné.

V roku 1968 získala Cenu vydavateľstva Mladé letá za knihu Cibuľkove dobrodružstvá. V roku 2009 jej udelili ocenenie Zlatá rybka 2008 za knihu Danka a Janka a v roku 2010 získala kniha Osmijanko sa vracia titul Najkrajšia detská kniha leta. Žila a tvorila v Bratislave.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Mladé letá #Mária Ďuríčková #Krista Bendová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku