Hlasujte v čitateľskej ankete Kniha roka 2020
Zároveň máte šancu vyhrať aj zaujímavé knižné ceny:
- 1× knihy na celý rok (24 kníh rôzneho žánru)
- 3× knižný balíček s ponožkami s logom Pravda.
Boris Filan je známy nielen ako textár Elánu, ale aj autor viacerých nielen cestovateľských kníh. V ankete Pravdy však (možno prekvapivo) hlasoval za Veľkú knihu slovenských rozprávok od Ľubomíra Feldeka, ktorú vydal Slovart. Prečo? „Kniha ma oslovila, lebo je múdra, krásna a potrebná.“
V kategórii prekladovej literatúry vyzdvihol Sviatok bezvýznamnosti od Milana Kunderu, ktorý vyšiel v septembri vo vydavateľstve Artforum. Svoj výber komentoval: „Vynikajúci preklad Eleny Flaškovej. Aj unavený Kundera je lepší ako iní v plnej forme.“
Do ankety sme oslovili aj muzikanta Pavla Hammela. Ten zvolil titul od Borisa a Olivera Filanovcov nazvaný Nebo, peklo, hraj. Že ste o ňom ešte nepočuli? „Kniha môjho kamaráta Borisa Filana v autorskej spolupráci s jeho synom Oliverom síce vyjde v Slovarte až 26. 11., ale dostal sa mi do ruky rukopis pred zadaním do tlače. Myslel som, že Boris ma už nemôže ničím v tvorbe prekvapiť, ale stalo sa… Vždy sa dokonca aj o sebe niečo nové dozviem. Je to knižka plná až neuveriteľných spomienok a zábavných príbehov. Teším sa, že je to zase skvelé čítanie.“
Hammel je známy tiež svojou záľubou v maľovaní, takže v kategórii preklad hlasoval za titul od Amy Dempsey: Surrealizmus (Umenie v skratke). Vysvetlil to takto: „V poslednom čase sa dosť zaoberám aj výtvarným umením. Táto knižka ma nesmierne zaujala svojou koncepciou. V skratke a s prehľadom vykladá a dokumentuje umelecké smery, štýly a hnutia 19. až 21. storočia. Je to stručné, zároveň zaujímavé a pre mňa aj inšpirujúce. A to mi vyhovuje.“
Za Dempseyovej Surrealizmus zo Slovartu hlasoval aj vysokoškolský profesor Jozef Leikert: „Neveľká kniha z edície Umenie v skratke ma zaujala predovšetkým spracovaním. Britskej historičke umenia Amy Dempseyovej sa podarilo stručne, ale zároveň výstižne a zaujímavo charakterizovať umelecký smer surrealizmus, ako aj predstaviť jeho hlavných protagonistov. Oceňujem overené fakty a množstvo ilustrácií, ktoré sú v knihe prehľadne usporiadané. Vďaka tomu som knihu prečítal takmer jedným dychom, čo pri podobných dielach nie je obvyklé. Kniha môže dobre poslúžiť všetkým milovníkom dejín umenia a stať sa spoľahlivým informačným zdrojom pre študentov.“
V kategórii pôvodnej domácej tvorby profesor Leikert vybral knihu Studňa od Milana Rúfusa, ktorú tento rok vydal Ikar: „Druhý diel výberu básní z rozsiahlej poetickej tvorby Milana Rúfusa, ktorý zostavil Milan Richter, je záslužný vydavateľský počin. Nielen preto, že sumarizuje časť diela nášho významného básnika, ale najmä preto, že v básňach sa odhaľuje osobnosť básnika. Básnika, ktorý vždy zostal sám sebou – v básni i v živote – pokorný, láskavý, s nesmiernou úctou k slovu, ktorému majstrovsky vládol, ale nikdy sa nesprával ako vládca. Zakaždým bol iba jedným z „účastníkov“ rozhovoru s Bohom či s ľuďmi. Usiloval sa slovom prebúdzať v ľuďoch lásku k pravde a kráse. Verím, že aj touto knihou sa mu to aspoň sčasti podarí.“