Hiro Arikawa: Zápisky cestujúcej mačky

, 24.12.2020 05:00

Dojímavý príbeh o hlbokom priateľstve zvierat a ľudí s nevšednou japonskou peotikou ukazuje, že láskavé skutky, či už veľké alebo aj tie malé, môžu zmeniť náš život.

Hiro Arikawa: Zápisky cestujúcej mačky
Hiro Arikawa: Zápisky cestujúcej mačky Autor: Lindeni

„Čo všetko musíme nechať za sebou, aby sme našli pravý domov?“ pýta sa autorka a odpovedá nádherným príbehom, v ktorom hneď na začiatku postretne túlavého kocúra Nanu nečakané šťastie.

Spriatelí sa s mladým mužom Satoruom, ozajstným milovníkom mačiek, u ktorého nájde ideálny domov. Aspoň to tak vyzerá, no len do chvíle, keď mu Satoru z ničoho nič oznámi, že sa musia rozlúčiť. A tak spolu nasadnú do striebornej dodávky a vydajú sa na výlet naprieč Japonskom s jasným cieľom – nájsť kocúrovi nového pána.

Navštívia Satoruových starých priateľov: prvého detského kamaráta Kósukeho, farmára Jošimineho či majiteľov zvieracieho hotela Sugiho a Čikako, kde sa Nana dokonca spriatelí so psom. Ich cesta je plná krásnych chvíľok, spomienok a zážitkov, o akých sa kocúrovi ani len nesnívalo. Čo to však celé znamená? Prečo sa Satoru vzdáva najobľúbenejšieho tvora, s ktorým prežil päť nádherných rokov? Na to existuje bolestná odpoveď, ktorá dokáže zlomiť aj mačacie srdce.

Celý príbeh je vyrozprávaný s nevšednou japonskou poetikou. So vzácnou jemnosťou a humorom ukazuje, že láskavé skutky, či už veľké alebo aj tie malé, môžu zmeniť náš život.

„Každý, kto mal niekedy svojho zvieracieho miláčika, si túto knihu prečíta s vďakou za pochopenie emócie, ktorá nás ľudí zušľachťuje,“ zhodnotili v Guardiane. Kniha však nie je určená len milovníkom mačiek, dotkne sa každej citlivej duše: „Všetci sa pripravte na to, že táto zvláštna rozprávka vám zničí srdce…“ varujú v Sunday Mirror.

Román Zápisky cestujúcej mačky vyšiel v preklade Františka Pauloviča vo vydavateľstve Lindeni.

Spisovateľka Hiro Arikawa
Spisovateľka Hiro Arikawa Autor: Lindeni

Hiro Arikawa

48-ročná japonská autorka Hiro Arikawa debutovala v roku 2003, kedy si za knihu Shio no Machi vyslúžila Dengeki Novel Prize pre literárny objav roka.

Odvtedy napísala množstvo úspešných kníh, Zápisky cestujúcej mačky sa dočkali prekladu do vyše dvadsiatky jazykov, predalo sa vyše milióna výtlačkov a kniha bola aj úspešne sfilmovaná.

Film režiséra Miki Kóičiróa, na scenári ktorého spolupracovala aj autorka knižnej predlohy, zažiaril pred dvomi rokmi na Japonskom filmovom festivale.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižné tipy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku