Knižnice majú výnimku zo zákazu, mnohé však zatvorili pre COVID automat

Aktuálne znenie vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) povoľuje v rámci prevádzok naďalej aj fungovanie knižníc. Mnohé z nich sú však od pondelka aj tak zatvorené.

08.02.2021 18:00

Svoje rozhodnutie oznamujú na svojich weboch a odvolávajú sa na nepriaznivú epidemiologickú situáciu v danom regióne, ale i rozhodnutie vlá­dy.

Od pondelka majú zatvorené napríklad Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici a Košiciach, Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave alebo Krajská knižnica v Žiline.

Rozhodnutie zdôvodňujú uznesením vlády týkajúcim sa COVID automatu. Zatvorené sú od pondelka tiež Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne, mestské knižnice v Banskej Štiavnici či Malackách, ale i mestská knižnica v hlavnom meste.

Rozhodnutie o zatvorení sa môže odvíjať aj od konkrétnej epidemiologickej situácie v danom regióne a pokynov zriaďovateľa.

Nejednotný postup spôsobil rozdielny výklad opatrení, ako COVID automat, ktorý pri zlej epidemiologickej situácii hovorí o zavretých knižniciach, a následne vládne uznesenie o obmedzení pohybu, mapa rizikových a menej rizikových okresov. Samotná vyhláška ÚVZ SR, ktorá upravuje podmienky pre fungovanie prevádzok, otvorené knižnice dovoľuje.

Na vyhlášku i mapu okresov sa odvolávajú v Univerzitnej knižnici v Bratislave, ktorá je v pracovných dňoch naďalej otvorená, rovnako fungujú za sprísnených podmienok aj v Slovenskej národnej knižnici v Martine či Podtatranskej knižnici v Poprade.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #knižnice #Covid automat