Matica slovenská vydala Najkrajšie slovenské povesti

Vydavateľstvo Matice slovenskej prináša na knižný trh novinku Najkrajšie slovenské povesti. Publikácia vzdáva poctu velikánom slovenskej povesťovej tvorby Pavlovi Dobšinskému, Jozefovi Cígerovi Hronskému a Márii Ďuríčkovej.

14.05.2021 13:00
debata

„Takto spracovaný výber z tohto významného segmentu dedičstva Slovákov doteraz nevyšiel,“ informovala hovorkyňa Matice slovenskej Veronika Grznárová.

Autorom knihy je profesor Ondrej Sliacky, jedna z najvýraznejších osobností slovenskej detskej literatúry a literárnej vedy na prelome tisícročí.

„Knihou Najkrajšie slovenské povesti sprístupňuje mladej generácii mimoriadne vzácnu súčasť nášho duchovného dedičstva náš príbeh, ako je zobrazený v kolektívnej pamäti a fantázii národa,“ priblížil riaditeľ Vydavateľstva MS Stanislav Muntág dielo, ktorým autor vzdáva poctu Dobšinskému, Cígerovi Hronskému a Ďuríčkovej adaptáciou niektorých motívov z ich zbierok.

„Majstrovsky príbehovo spracoval aj motívy niektorých ľudových piesní a balád vrátane piesne Na Kráľovej holi, a v podobe autorských povestí zakomponoval aj niekoľko výnimočných osobností, ako sú Samuel Mikovíni, Vladimír Kompánek a ďalší,“ dodal Muntág k dielu, ktoré ilustrovala Kristína Šimková.

Matica slovenská sa dlhodobo venuje literárnym adaptáciám povesťových zbierok v knižnej sérii Povesťová mapa Slovenska. V diele Najkrajšie slovenské povesti nájde čitateľ 64 povestí z rôznych oblastí Slovenska.

„Rozdelené sú do tematických okruhov Pokiaľ len ľudská pamäť siaha (legendy a báje), Najprv Tatári, potom Turci, O mestách, dedinách, zámkoch i hradných ruinách, a napokon O horách, riekach a ich podivných obyvateľoch,“ dodala Grznárová.

debata chyba
Viac na túto tému: #Matica slovenská #rozprávky #Slovenské povesti