Hugo Gold: Židovská náboženská obec v Bratislave v minulosti a súčasnosti

Druhá časť knihy Huga Golda prináša obraz duchovného života a vnútornej diferenciácie bratislavskej židovskej komunity pred holokaustom. Tvorili ju ortodoxné, neologické i sionistické organizácie. Medzi nimi vynikala svetoznáma ješiva (rabínska škola), ktorá ešte sedem desaťročí po svojom zániku šíri slávu mesta v židovskom svete. Pôsobili tu aj iné vzdelávacie inštitúcie a početné humanitárne, náboženské či vzdelávacie spolky.

14.01.2012 05:00
debata

Čitateľov určite zaujme zasvätený pohľad do zákulisia pohrebných bratstiev Chevra kadiša či portrét vzniku židovskej nemocnice. Jednotlivé kapitoly oživujú zničený svet komunity, ktorá až do holokaustu predstavovala dôležitú zložku bratislavského obyvateľstva.

Hugo Gold: Židovská náboženská obec v... Foto: Marenčin PT
Hugo Gold: Židovská náboženská obec v Bratislave v minulosti a súčasnosti Hugo Gold: Židovská náboženská obec v Bratislave v minulosti a súčasnosti

Hugo Gold (1895, Viedeň – 1974, Tel Aviv), historik, spísal dejiny židov vo Viedni Geschichte der Juden in Wien (1966), zdedil vydavateľstvo Jüdischer Buch- und Kunstverlag a noviny Jüdische Volksstimme v Brne, neskôr aj v Prahe. Jeho hlavným vydavateľským cieľom bolo publikovanie dejín malých židovských komunít. Prvý titul edície bol Židia a židovská komunita na Morave v minulosti a súčasnosti (1929).

Neskôr nasledovali publikácie o bratislavskej a českej komunite. Vydával časopis Zeitschrift für die Geschichte der Juden in der Tschechoslowakei v rokoch 1930 – 1934 a 1938 a časopis Zeitschrift für die Geschichte der Juden v rokoch 1964 – 1974. V roku 1940 emigroval do Tel Avivu, kde založil vydavateľstvo Olamenu. Naďalej vydával v nemeckom jazyku a knihy distribuoval do krajín bývalého Rakúsko-Uhorska.

Hugo Gold: Židovská náboženská obec v Bratislave v minulosti a súčasnosti, Marenčin PT, preklad Bohumír Kvasnička

debata chyba