Izraelskí spisovatelia žiadajú odsúdenie Grassa

Izraelskí publicisti v liste medzinárodnému PEN klubu združujúceho spisovateľov odsúdili vyjadrenia nemeckého laureáta Nobelovej ceny za literatúru Güntera Grassa, ktorý vo svojej aprílovej básni tvrdo skritizoval Izrael. Zväz po hebrejsky hovoriacich spisovateľov v nedeľu v Tel Avive uviedol, že spisovatelia spolu s izraelských PEN klubom písomne vyzvali na "odsúdenie takéhoto zlomyseľného prekrúcania faktov", cituje rakúska televízna stanica ORF na svojej internetovej stránke.

23.04.2012 19:08
Günter Grass Foto:
Günter Grass, nemecký spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru.
debata

Grass podľa zväzu zneužil oblasť literatúry na útok na Izrael, ktorý podľa neho znamená hrozbu pre svetový mier. Zväz izraelských spisovateľov tiež uviedol, že Grass sa nikdy nedištancoval od spochybňovania holokaustu iránskym prezidentom Mahmúdom Ahmadínedžádom a jeho výziev na zničenie Izraela. Namiesto toho Grass vedie križiacku výpravu proti Izraelu. Vo svojej básni Čo musí byť povedané napísal Grass, že jadrová mocnosť Izrael ohrozuje svetový mier a svojím útokom môže zničiť iránsky ľud. Izrael následne zakázal 84-ročnému spisovateľovi vstup do krajiny.

Grass, autor slávneho románu Plechový bubienok, ktorý bol preložený do mnohých jazykov a aj sfilmovaný, sa vo svojom autobiografickom diele Pri šúpaní cibule priznal, že ako mladý muž bol členom ozbrojených nacistických jednotiek Waffen-SS.

debata chyba