Kniha týždňa: Evanjelium podľa bicykla

Po desaťročiach od vzniku slávnej pesničky Bicykle od kapely Rangers sa k nám dostala iná oslavná pieseň na dvojkolesového tátoša.

09.05.2012 09:00
Robert Penn: Najlepší bicykel na svete.... Foto:
Robert Penn: Najlepší bicykel na svete. Hľadanie šťastia na dvoch kolesách
debata

Nie je síce zhudobnená, ale jej čítanie prinesie človeku podobne poetický zážitok. Vyvolá rovnako dobrý pocit a pripomenie mu v podstate to isté, čo známa pesnička – bicykel je zdrojom zábavy a zároveň je životným štýlom moderného človeka, ktorý kombinuje starostlivosť o vlastné zdravie so vzťahom k životnému prostrediu. Po prečítaní knihy Roberta Penna Najlepší bicykel na svete mnohí čitatelia pocítia i na sebe veľmi nákazlivú vášeň autora knihy a jeho zápal pre nové poznanie, ktoré im zvestovateľ nového učenia prináša.

Robert Penn popularitu a rýchlosť, s akou sa šírila obľuba bicykla už od konca 19. storočia, jeho úzku prepojenosť s modernou industriálnou dobou nie bezdôvodne prirovnal k evanjeliu bicykla. Sám totiž vystupuje ako kazateľ nového učenia postaveného na oceňovaní detailov, na ktorých stojí duša celku. Učenia o šťastí človeka, ktorý žije v harmonickom a starostlivom vzťahu k prostrediu, ktoré mu spätne ponúka najvyšší možný komfort. Metaforické biblické označenie nepoužil samoúčelne. Možnosti, aké človeku bicykel dáva, možno prirovnať k otváraniu novej dimenzie jeho ľudskej skúsenosti.

Učebná pomôcka
Na rozdiel od romantizujúcej pesničky je však Pennova kniha aj veľmi dobrou didaktickou pomôckou. Pre tých, ktorí si zatiaľ nenašli k bicyklu cestu, ale aj pre tých, ktorí sa síce bicyklujú, no ich vzťah k dvojkolesovému tátošovi je viac inštrumentálny ako vášnivý. Čitateľa autor prevádza cez rôzne dobové zobrazovania bicykla vo filme, v literatúre alebo v novinách, no predovšetkým stručne, ale presne vykresľuje históriu bicykla. Ukazuje na rôznych predchodcov – kostitrasy, dreziny, velocipédy – a popisuje, ako sa práve ich zdokonaľovaním vytvorila dokonalá podoba súčasného bicykla s jeho typickým tvarom rámu, umiestnením riadidiel a typom pohonu.

Ponúka prehľad ekonomických a štatistických údajov o zmenách v cyklistike a zároveň ukazuje jej dejiny ako športovej disciplíny, ktorá bola podobne ako iné športy priestorom zápasu o prestíž a finančnú odmenu.

Kto už dnes vie, že typ bicykla, ktorý dostal prezývku „bezpečný“ a u nás sa mu hovorí klasický bicykel so štangľou, bol vynájdený v Anglicku už v roku 1885 a len tri roky nato sa vďaka nafukovacím pneumatikám začal jeho zlatý vek? Len desať rokov po výrobe prvého moderného bicykla už v Londýne na Stanleyho výstave bicyklov vystavovalo dvesto firiem až tritisíc modelov. Len v Anglicku sa vtedy vyrobilo 800-tisíc bicyklov a o rok neskôr v USA vyrobilo tristo firiem až 1,2 milióna kusov.

Okrem ekonomických dôsledkov nástup bicyklov rozšíril genofond predtým uzavretých vidieckych sídiel a v miestnych matrikách sa vďaka nemu objavujú predtým neobvyklé mená zo vzdialenejších oblastí. Cyklistika sa zároveň stala súčasťou hnutia za zdravší životný štýl a rozvoj telovýchovy. Už v čase svojho vzniku bola aj jedným z prejavov emancipácie žien, teda oveľa skôr, ako to do svojich prvorepublikových Postřižin zasadil Bohumil Hrabal.

Penn však nenapísal encyklopédiu dejín bicykla a cyklistiky. Informácie z histórie len pomáhajú riešiť jeho problém, ako si zhotoviť najlepší bicykel na svete. Po tom, čo sám prešiel na bicykli okolo sveta, má dosť skúseností na to, aby vedel, ako sú každá súčiastka a každý konštrukčný detail dôležité pre bezpečnú a pohodlnú jazdu. Tým, ako nám rozpráva svoj príbeh, ako si postupne skladá, súčiastku za súčiastkou, svoj ideálny vysnívaný bicykel, vysvetľuje nám všetko o bicykli, čo nás naučí rozlišovať dobrý bicykel od horšieho.

Každá kapitola je vlastne príbehom o jednej súčiastke jeho nového bicykla a jej rozhodujúcej úlohe vo vývoji cyklistiky. Cez úvahy o ideálnom tvare rámu, kvalitných sedadlách, primeraných špicách, reťazi či pneumatikách sa čitateľ naučí rozumieť nielen technológii výroby, ale aj možnostiam použitia bicykla. Takto nakoniec aj laik dokáže oceniť skutočné estetické a technické kvality dobrého bicykla. Kniha je v podstate o kráse ukrytej v desiatky rokov zdokonaľovaných a vycibrených technikách najmä ručnej výroby bicyklov.

Príručka moderného životného štýlu
Okrem poučenia knižka zároveň propaguje „dobrý život“. Hovorí o schopnosti človeka vytvárať si alebo kupovať veci ušité na mieru svojim potrebám a záujmom. Je ukážkou dôležitosti estetiky a spokojnosti, ktoré sú podmienkou slobodného života. Kniha je bedekrom dobrého vzťahu k veciam a svetu, v ktorom žijeme. Je to vlastne text o filozofii plnohodnotného života v modernom svete, preplneného odcudzenou a odcudzujúcou technikou. Kniha v podstate obracia pôvodný Einsteinov výrok o živote – pokojne by sa dalo po jej prečítaní povedať, že jazda na bicykli je ako život. Ak chcete udržať rovnováhu, musíte sa hýbať. A musíte hýbať aj rozumom.

Rozprávačským štýlom Penn zvádza k nadšeniu pre tento životný štýl. „Bicykel mi zachraňuje život každý deň. Ak ste niekedy zažili na bicykli okamih bázne alebo slobody, ak ste niekedy unikali pred skľúčenosťou k rytmu dvoch otáčajúcich sa kolies, alebo cítili vzkriesenie nádeje, šliapajúc do pedálov na vrchol kopca s kropajami potu na vašom čele, ak ste sa niekedy divili, letiac na bicykli strmhlav dolu kopcom a svet sa pre vás zastavil, ak ste niekedy, čo len raz, vysadli na bicykel s búšiacim srdcom a cítili sa ako obyčajný človek približujúci sa na chvíľku bohom, potom nás spája niečo podstatné. Vieme, že to všetko je o bicykli.“

Vášeň k bicyklu, bicyklovaniu, ktorú pútavá a svojím rozprávačským umením až strhujúca knižka Roberta Penna dokáže vyvolať v čitateľovi, je aj dobrým základom nového vzťahu k iným ľuďom. Najmä nový druh solidarity, aký cyklista zažíva na cestách pri stretnutí iného cyklistu. Všetci tí, ktorí dodávajú aj všedným veciam duchovný rozmer, určite ocenia výstižnosť autorovej meditácie o šťastí ukrytom v rytme. „V tom spočíva krása jazdy na bicykli – rytmus uspí všetky vážne úvahy vo vašej hlave: vytvára prázdno. Do tohto prázdna vstupujú náhodné myšlienky – refrény piesní, verše z básní, malé detaily prírody, vtip, odpovede na niečo, čo ma dlho trápilo.“

Po prečítaní knihy sa asi mnohým v pamäti vyplavia slová zo známej pesničky „lidi, kolo – to je famózní věc“.

Robert Penn: Najlepší bicykel na svete. Hľadanie šťastia na dvoch kolesách, Inaque.sk, Bratislava 2011

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy