Výtvarník si totiž každý deň od vypuknutia pandémie nakreslil do skicára jeden obrázok. O existencii Ormandíkových nonsensových kresieb a cykle Karantéma Milan Lasica vôbec netušil, keď na jeseň 2020 zatelefonoval svojmu priateľovi, či by mu neilustroval jeho denník.
A tak teraz, na sklonku roka 2021 a niekoľko mesiacov po Lasicovej smrti, vydavateľstvo Slovart vydalo oba denníky v spoločnej knihe. Hoci sa volá V krátkosti, texty prelínané kresbami zaplnia vyše 400 strán.
Lasica si píše to, čo chce on, a nie čo očakávajú iní – a tak sú niektoré zápisy inšpirované aktuálnym dianím a iné sú raz zábavnými, inokedy smutnými či nostalgickými spomienkami na detstvo, mladosť či trebárs starú mamu.
Dozvieme sa, že sa narodila ako sedliacka dcéra Anna Ratkovská a predávala v trafike. „Večer stará mama vyšla pred dom, debatovala s okoloidúcimi, a potom sa rozkročená a ruky v bok vyšťala do trávy. Spomienka na pôvod.“
Čítajte viac L + S sú opäť spoluInokedy Lasica spomína na básnika Milana Rúfusa, ktorý mu kedysi poslal bylinky na nespavosť. Pripomenie, ako Vladimír Mináč pochválil Rúfusove smutné básne v zbierke Až dozrieme a napísal, že básnik má právo byť smutný. Lasica glosuje, že dnes má právnik právo byť, aký chce, hoci aj nadržaný, ale v tom čase optimizmu bola revolučná zmena byť smutný.
Zábavná je zmienka o tom, ako Lasica vymyslel reklamný bilbord pre Slovenský plynárenský priemysel s nápisom PUSTITE SI PLYN! SPP. Vraj to ako reklama neprešlo.
Objasňuje, čo myslí slovným spojením „idem na zboj“. Termín vraj vymyslel Ivan Krajíček pre vystúpenia umelcov za honorár, a nie pravidelný mesačný plat. Skrátka – kšeft.
Umelec sa na firemných večierkoch či plesoch snaží zaujať publikum, ktoré ho často nepočúva či ani neregistruje. A pripomína odpoveď starého barda na otázku mladého herca, ako sa dá prežiť taká potupa.
„Chlapče, v takej chvíli si predstavujem na bielizňovej šnúre zavesené tie bankovky, ktoré za ten kšeft dostanem. Pomáha to.“ A sám Lasica dodáva: „Môžem to potvrdiť. Pomáha najmä, ak je tá šnúra poriadne dlhá. Netreba sa ponižovať pod cenu.“
Čítajte viac Milan Lasica: Sme kultúrny národ. Možno viac kultúrny ako civilizovanýA ešte jedno upozornenie od majstra slova: „Keď muž píše pamäti, je presný, ak ide o dejinné udalosti, a falošný, ak ide oňho. Človek sa vidí viac-menej v tom lepšom svetle. Vo svojich očiach je kladným hrdinom.“ Lasica tiež vie, prečo ženy nepíšu pamäti: Pretože píšu rovno romány.