Najlepšiu filozofickú knihu minulého roka napísal Američan zo SAV

Asociácia amerických vydavateľov predstavila víťazov 46. ročníka medzinárodnej súťaže PROSE Awards, ktorá oceňuje najlepšie vedecké práce publikované v roku 2021. Víťazom v kategórii Filozofia sa stal Jon Stewart z Filozofického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) s publikáciou Hegel's Century: Alienation and Recognition in a Time of Revolution.

02.02.2022 11:00
debata

Je to vôbec prvý raz, keď pracovník niektorej z organizácií SAV získal toto ocenenie. Informovala o tom hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

„S pokorou považujem toto ocenenie za cenné uznanie svojho výskumu, ale musím sa oň podeliť so všetkými, ktorí mi láskavo pomáhali a podporovali ma na úrovni vedenia SAV a môjho ústavu. Bez nich by moja kniha nikdy nevznikla,“ skonštatoval Stewart.

Porota zložená z 24 odborníkov v tomto ročníku posudzovala viac ako 560 príspevkov a vybrala 106 finalistov. Z nich určila 39 víťazov jednotlivých kategórií, ktorí sa môžu uchádzať aj o ďalšiu úroveň ocenenia PROSE – Award for Excellence.

Ocenená publikácia je panoramatickou štúdiou o hlbokom vplyve nemeckého filozofa Georga Wilhelma Friedricha Hegela na 19. storočie. Autor v nej odhaľuje, ako toto storočie prispelo k širším dejinám filozofie.

Michel Houellebecq Elementárne častice Čítajte viac Michel Houellebecq: Elementárne častice

Ukazuje, ako sa Hegelove pojmy odcudzenie a uznanie stali ústrednými motívmi myslenia tej doby, ako sa preniesli do náboženstva, politiky, literatúry a drámy a ako vytvorili bohatý a všadeprítomný kultúrny fenomén, ktorý možno nazvať „Hegelovým storočím“.

Recenzenti a kritici dielo odporúčajú ako povinné čítanie pre historikov ideí, ako aj filozofie, postgraduálnych študentov aj výskumníkov v týchto oblastiach.

Stewart je americký filozof a historik filozofie. Študoval na Kalifornskej univerzite, pôsobil na viacerých vedeckých pracoviskách, medzi inými aj na Katolíckej univerzite v Leuvene, Humboldtovej univerzite v Berlíne alebo v Radcliffe Institute for Advanced Study na Harvardovej univerzite.

Od roku 2018 pôsobí ako vedecký pracovník vo Filozofickom ústave SAV v Bratislave.

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #cena #SAV #filozof #filozofia #Slovenská akadémia vied #Jon Stewart