Cenu Gustáva Reussa rozšírili o súťažné kategórie rozprávka a komiks

Po úspešnom nultom ročníku obnovenej literárnej súťaže v písaní sci-fi poviedok s názvom Cena Gustáva Reussa, budú môcť autori v tomto roku súťažiť v dvoch nových kategóriách - rozprávka a komiks. TASR o tom informovala Karin Kilíková, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska (MsKS) Revúca, ktoré je organizátorom súťaže.

26.04.2022 12:30
Cena Gustáva Reussa Foto:
Cena Gustáva Reussa.
debata

Cena Gustáva Reussa je pomenovaná podľa významného rodáka z Revúcej, ktorý tu v roku 1856 napísal prvé sci-fi dielo na území Slovenska s názvom Hviezdoveda alebo Životopis Krutohlava opisujúce cestu balónom na Mesiac. „Kuriozitou je, že tento rukopis vznikol o sedem rokov skôr ako vôbec prvý román svetovo najznámejšieho spisovateľa tohto žánru Julesa Verna,“ priblížila Kilíková.

Literárna súťaž sa v Revúcej konala pravidelne v rokoch 1989 až 2002 a každoročne sa do nej zapájali desiatky autorov. Cenu Gustáva Reussa samospráva obnovila vlani nultým ročníkom v súvislosti so vznikom novej kultúrnej inštitúcie Litterra v budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej.

„Primárnym cieľom bolo od začiatku hľadanie literárnych talentov a rozšírenie okruhu fanúšikov v žánri sci-fi a fantasy. Noví autori každý rok získali priestor na prezentáciu a publikovanie v sumarizujúcom literárnom zborníku,“ dodala Kilíková s tým, že v minulom roku odborná porota hodnotila 63 poviedok v dvoch vekových kategóriách.

Prvý riadny ročník obnovenej súťaže sa organizátori rozhodli rozšíriť o ďalšie súťažné kategórie, autori tak môžu okrem sci-fi poviedok prihlasovať i rozprávky a komiksy. Anonymizované súťažné práce je možné zaslať do 31. mája, porota ich bude hodnotiť v dvoch vekových kategóriách, a to od 15 do 25 rokov a od 25 rokov.

Autori najlepších prác v jednotlivých kategóriách získajú Cenu Gustáva Reussa, v každej tematickej kategórii bude udelená i Cena mesta Revúca, ktorú vyhodnotí študentská porota. Všetky ocenené práce budú publikované v Zborníku najlepších prác, ktoré MsKS v Revúcej vydá koncom októbra 2022.

debata chyba
Viac na túto tému: #súťaž #literatúra #Cena Gustáva Reussa