Tučková pripomenula, že je len treťou ženou, ktorá dostala českú Štátnu cenu za literatúru. Poznamenala, že v súčasnosti nastúpila silná generácia autoriek, ktorá má čitateľský úspech. V súvislosti s knihou Bílá Voda, ktorá rozpráva o prenasledovaní cirkvi v období komunizmu, uviedla, že sa v nej prelína osobný rozmer s verejným, a preto môže osloviť mnohých ľudí.
České ministerstvo kultúry udelilo svoje výročné ceny aj v ďalších umeleckých kategóriách; celkom vyznamenalo osem osobností.
Cena rezortu kultúry ČR za prínos v oblasti divadla bola udelená režisérke a vysokoškolskej pedagogičke Zoji Mikotovej, a to za rozvoj osobitej poetiky básnického divadla a tiež za umelecké a pedagogické úsilie spájať svet počujúcich a nepočujúcich.
Štátnu cenu za preklad získal romanista Jiří Našinec, a to hlavne za preklady francúzskeho autora Charlesa Nodiera a rumunského religionistu Mirceu Eliadeho.
Čítajte aj Annie Ernauxová: Nobelovka za odvahuCenu v oblasti hudby si za celoživotnú koncertnú a pedagogickú činnosť odniesol organista Karel Paukert. Ten podľa slov poroty najmä po svojom odchode z Československa v roku 1960 šíril dobré meno českého interpretačného a dramaturgického umenia v Európe i USA.
Ocenenie za architektúru získal Jiří Suchomel za priekopnícku činnosť v oblasti udržateľnej architektúry a takisto za založenie a vedenie Fakulty umení a architektúry Technickej univerzity v Liberci. Ocenenie za výtvarné umenie dostal galerista Marek Pokorný za významnú kritickú, kurátorskú a manažérsku činnosť v oblasti súčasného umenia.
Čítajte viac Kateřina Tučková: Žítkovské bohyneŠtátna cena za prínos v oblasti kinematografie a audiovízie bola udelená scenáristke a dramaturgičke Marcele Pittermannovej, ktorá podľa poroty pozdvihla tvorbu pre deti a mládež na medzinárodnú a nadčasovú úroveň. In memoriam získal túto cenu filmový a divadelný režisér Evald Schorm za zásluhy v oblasti filmovej tvorby, ako aj za príkladný celoživotní etický a občiansky postoj a pedagogické pôsobenie v oblasti filmu.