Vo veku 80 rokov zomrel český spisovateľ Antonín Bajaja

Vo veku 80 rokov zomrel v piatok český spisovateľ Antonín Bajaja. Bol autorom niekoľkých románov, napríklad "Na krásné modré Dřevnici" či "Zvlčení". Písal aj fejtóny a rozprávky. Za svoje knihy, ktoré boli preložené aj do cudzích jazykov, dostal niekoľko ocenení.

18.12.2022 10:49
antonin bajaja Foto:
Antonín Bajaja na archívnom zábere z roku 2014 počas autorského čítania.
debata

Bajaja sa narodil 30. mája 1942 v Zlíne v rodine lekára, absolvoval štúdium na Vysokej škole poľnohospodárskej v Brne. Po novembri 1989 začal vystupovať verejne, najmä ako novinár.

Stal sa redaktorom Česko-slovenského rozhlasu, od roku 1992 pôsobil v denníku Priestor, v časopise Týždeň a súbežne aj v redakcii spravodajskej stanice Slobodná Európa. Bol tiež členom Rady Českej televízie a vyučoval autorské písanie.

úmrtie, sviečka, pohreb Čítajte viac Zomrela Nélida Piňonová. Najväčšia brazílska spisovateľka súčasnosti

Podieľal sa na vzniku festivalu „Literárna jar Zlín“ a bol spoluzakladateľom časopisu ZVUK, ktorého názov je skratkou miest Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště a Kroměříž.

Jeho prvá kniha s názvom „Mluviti stříbro“ vyšla v roku 1982. O šesť rokov neskôr to bol román „Duely“, ktorý sa dočkal troch ďalších vydaní; celkovo má 30.000 výtlačkov. Za tento román získal aj výročnú cenu vydavateľstva Mladá fronta.

stephen king Čítajte viac Stephen King zachránil neznámu spisovateľku

Bajaja v roku 2010 získal Štátnu cenu za literatúru za román „Na krásné modré Dřevnici“, ktorý bol jeho posledným.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #spisovateľ