Múzeum v Osvienčime nepozvalo predstaviteľov Ruska na výročie oslobodenia tábora

Múzeum v Osvienčime v stredu informovalo, že z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu nebudú predstavitelia Ruskej federácie pozvaní na spomienkovú ceremóniu pri príležitosti 78. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau Červenou armádou.

26.01.2023 09:30
Auschwitz, Osvienčim Foto: ,
Vstupná brána do niekdajšieho nacistického koncentračného tábora v Auschwitzi na okupovanom poľskom území.
debata (4)

„V súvislosti s agresiou voči slobodnej a nezávislej Ukrajine neboli ruskí predstavitelia pozvaní na tohtoročnú spomienkovú ceremóniu,“ uviedol hovorca múzea Piotr Sawicki. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau vo vtedajšom okupovanom Poľsku tento rok pripadá na piatok 27. januára. Tento deň je zároveň aj Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, ktorý v roku 2005 ustanovilo Valné zhromaždenie OSN.

Až doposiaľ sa predstavitelia Ruskej federácie zúčastňovali na spomienkovej ceremónii každý rok. Jej delegát na nej obyčajne vystúpil aj s príhovorom.

Riaditeľ múzea Piotr Cywinski vyhlásil, že „zo zrejmých dôvodov sa nemohol podpísať list, v ktorom by ruského veľvyslanca niekam pozýval“. Vyjadril tiež nádej, že situácia sa v budúcnosti zmení, no bude to ešte dlho trvať.

„Rusko bude potrebovať veľmi dlhý čas a hlbokú sebareflexiu na to, aby sa mohlo vrátiť na zhromaždenia civilizovaného sveta,“ povedal Cywinski.

Koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau, vybudovaný nacistickým Nemeckom na území okupovaného Poľska, sa stal celosvetovým symbolom holokaustu. V rokoch 19401945 tam prišlo o život až milión židov a ďalších 100.000 osôb nežidovského pôvodu.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Auschwitz-Birkenau