Unikátna knižnica v londýnskom podzemí počas 2. svetovej vojny

Malá vojnová knižnica vznikla na motívy skutočných udalostí. Ide o strhujúci príbeh, ktorý nám na pozadí viacerých osudov pripomína jednu z najdôležitejších historických udalostí.

10.05.2023 06:00
debata
Kate Thompson - Malá vojnová knižnica. Foto: IKAR
Kate Thompson, Malá vojnová knižnica Kate Thompson - Malá vojnová knižnica.

Londýn, 1944.

Vo svete zúri vojna a hlboko pod zemou v nedostavanej stanici metra vzniká úkryt pre tisíce ľudí. V tuneloch sa hromadia trojposchodové postele, v útrobách zeme si obyvatelia budujú škôlku, divadlo aj kaviareň, ktoré im poskytujú útechu a ochranu pred zhadzovanými bombami. Práve tam v podzemí vznikne aj unikátna Malá vojnová knižnica.

Bývalá knihovníčka Clara Buttonová s najlepšou priateľkou Ruby Munroeovou z nej postupne vytvoria srdce celej komunity. Učia sa v nej nevzdelané deti z robotníckej triedy a ženy si tam požičiavajú pokrokovú literatúru. Lenže vojna sa vlečie a odhodlanie žien vytrvať vo svojom úsilí osud trpko pokúša. Smrť je všadeprítomná a ľudí pred ňou neochráni ani podzemný úkryt.

Pozrite si video od autorky Kate Thompson:

„Ako dieťa, ktoré vyrastalo v sedemdesiatych rokoch minulého storočia som zbožňovala chodiť do miestnej knižnice, keďže som pochádzala z domácnosti, ktorá by sa dala opísať ako hlučná. Vychutnávala som pocit samoty a poriadku, mala som rada omamnú vôňu starého papiera a nádherný zvuk úderu knižničnej pečiatky. Bol to pre mňa oddych,“ popisuje Kate Thompson.

Bethnal Green library Foto: IKAR
Knižnica Bethnal Green library Bethnal Green library

Pritom nešlo o nejakú krásnu architektúru, vlastne to bola strohá betónová škatuľa s drsnými sivými kobercami, ale na tom nezáležalo. Bolo to jej miesto a živo si spomína na úžasný pocit pokoja a slobody, ktorý ju premohol, keď prekročila prah dverí. „Bolo to moje útočisko. Najprv prišiel rituál výberu knihy, potom som si ju odniesla čo najďalej od všetkých v knižnici, sadla som si na malú zelenú plastovú stoličku a jednoducho sa ponorila do príbehu. Stavím sa, že si pamätáte výzor, pocit a vôňu knižnice svojho detstva.“

Malá vojnová knižnica z vydavateľstva Ikar je príbeh o podzemnej knižnici, ktorá bola majákom nádeje pre Londýnčanov počas vojny a dejiskom jedného z najväčších príbehov odboja počas druhej svetovej vojny. Inšpiratívny príbeh, ktorý sa dotkne vášho srdca a podmaní si vás.

Kate Thompson Foto: IKAR
Kate Thomspon Kate Thompson

Kate Thompson

Narodila sa v Londýne a pracovala ako novinárka pre ženské časopisy a národné noviny. Neskôr presedlala na písanie beletrie a literatúry faktu. Za posledných desať rokov vydala dvanásť titulov, z ktorých tri sa dostali do prvej desiatky rebríčka bestsellerov Sunday Times. V súčasnosti žije v Sunbury s manželom, dvoma synmi a dvoma zachránenými lurchermi, Tedom a Saphie.

Knihu Malá vojnová knižnica vydal IKAR zistiť viac

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Ikar