Priatelia kníh majú radi BRaK

Najväčší medzinárodný knižný festival na Slovensku BRaK má za sebou už svoj desiaty ročník. Počas troch dní ponúkol čitateľom v Novej Cvernovke vzácne stretnutia s desiatkami autorov, prekladateľov, vydavateľov aj výtvarníkov v programe pre všetky vekové kategórie. Návštevníci si užili autorské čítania, diskusie, koncerty, divadlá, performancie, workshopy a okrem skvelých zážitkov si z festivalu odniesli, samozrejme, aj dobré knižky.

04.06.2023 16:10
Julia Sherwood Dusan taragel Frantisek Malik Foto:
O kultovej knihe Tisíc a jeden vtip debatovali Julia Sherwood, dcéra autora Jána Kalinu, Dušak Taragel, autor doslovu k vydaniu po 50 rokoch a riaditeľ festivalu František Malík.
debata
BRaK festival priniesol Knihy a čas

Pozrite si snímky z festivalovej atmosféry

Fotogaléria
O kultovej knihe Tisíc a jeden vtip debatovali...
Desiaty ročník festivalu hneď v prvý deň...
+10BRaK festival prilákal aj svetoznámych...

Festival BRaK vznikol v roku 2003 ako knižný festival, no program sa rozvinul do podoby multižánrového festivalu a za desať rokov sa stal neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života. Mnohí čitatelia sa každý rok tešia na osobné stretnutia so svojimi obľúbenými autormi a autorkami a to nielen slovenskými, ale aj zahraničnými. Za tie roky festival navštívili ​svetové literárne hviezdy ako ​Alberto Manguel, Jean-Michel Guenassia, Jurij Andruchovyč, Jón Kalman Stefánsson, uskutočnili sa koncerty hudobníkov a kapiel ako Lubomyr Melnyk, Kafka Band, Agon Orchestra, Bert and Friends. O význame knižného festivalu BRaK hovorí aj fakt, že nad podujatím tento rok prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.

Desiaty ročník festivalu hneď v prvý deň... Foto: BRAK festival
Andrzej Stasiuk Desiaty ročník festivalu hneď v prvý deň priviedol množstvo zaujímavých autorov zo zahraničia. Poľský spisovateľ Andrzej Stasiuk (na snímke) písal aj o Slovensku v knihe Cestou do Babadagu.

V minulosti sa BRaK konal na niekoľkých miestach v Bratislave ako napr. v Pisztoryho paláci, Divadle Aréna, Zichyho paláci a už niekoľko rokov sídli v kultúrnom centre Nová Cvernovka. V desiatom ročníku festival ponúkol na predajnej výstave tisíce krásnych publikácií z produkcie 60 slovenských, českých a jedného ukrajinského vydavateľstva.

kniha spina Čítajte viac Kniha týždňa: Špina. Autorka je nová Elena Ferrante

Po témach ako melanchólia, nový folklór, nerast či za zrkadlom bol ústrednou témou programu humor. „Jubilejný 10. ročník sme chceli trochu odľahčiť – neviem či sa nám to podarilo. Nejde však o to rezignovať či zatvárať oči, ale využiť humor ako stratégiu prežitia,“ objasňuje riaditeľ festivalu František Malík. BRaK preto symbolicky otvorila diskusia o príbehu dnes už kultovej knihy Jána Kaliského Tisíc a jeden vtip, v ktorej sa zúčastnila autorova dcéra Julia Sherwood a Dušan Taragel, ktorý napísal doslov do nového vydania knihy Tisíc a jeden vtip po 50 rokoch.

O osudoch knihy Tisíc a jeden vtip porozprávala... Foto: BRaK festival
Julia Sherwood O osudoch knihy Tisíc a jeden vtip porozprávala dcéra autora Jána Kalinu Julia Sherwood.
Ján L. Kalina: Tisíc a jeden vtip po 50 rokoch Čítajte viac Ján L. Kalina: Tisíc a jeden vtip po 50 rokoch

„Na tohoročnej grafike festivalu vidíme ikonickú sochu Diskobola. Na našom vizuále však namiesto disku drží knihu. Tak aj náš festival len úchytkom nostalgicky spomína, aby sa celou svojou silou sústredil na to, čo bude. Prepájame minulé s budúcim. A tak sa mottom festivalu stali Knihy +čas.,“ dodal Malík. Tento rok sa v diskusiách vystriedali Talianka Beatrice Salvioni (Špina, Literárna bašta, 2023), Arménka Narine Abgarian (Z neba spadli tri jablká / Simon, Artforum, 2022 / 2023) a poľský autor Andrzej Stasziuk (Cestou do Babadagu, Absynt, 2023), Krisztina Tóth (Maďarsko), Ostap Slyvynsky (Ukrajina), Dmitrij Kapitelman (Nemecko), Tatiana Țîbuleac (Moldavsko) a Lana Bastašić (Bosna a Hercegovina). V program vystúpili aj slovenskí a českí literáti ako Daniel Majling, Ján Buzássy, Alena Wagnerová, Jana Bodnárová a ďalší.

Jana Bodnarova titulka Čítajte viac Vyšla zbierka hier J. Bodnárovej Dievča z morského dna

V hudobnom programe vystúpila herečka a speváčka alternatívneho popu Zea (vlastným menom Alžbeta Ferencová), český raper MC GEY, kapela Sto múch aj pesničkári Petiar a Džumelec. Návštevníci si prezreli aj výstavy vizuálnych umelcov, napr.katalánskeho výtvarníka Joana Negrescolora, svetového ukrajinského karikaturistu Vladimira Kazanevskeho či českej ilustrátorky Magdaleny Rutovej aj diela študentov VŠVU.

Festival nezabudol ani na detské workshopy, divadlá aj čítania pre najmenších BRaK Konferencia o zákulisí vydávania kníh sa zamerala na vplyv umelej inteligencie a sociálnych sietí na knižný trh, aj na rozmanitosť súčasného výberu kníh.

abgarian simon Čítajte viac Simon: Arménsky záletník, ktorému nikto neodolá

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #festival BRaK