Českí politickí lídri o Milanovi Kunderovi: Bol to spisovateľ svetového formátu, ovplyvnil celé generácie doma aj v zahraničí

Na správu o úmrtí spisovateľa Milana Kunderu reagoval český prezident Petr Pavel a premiér Petr Fiala. Symbolizoval pohnutú históriu,uviedol český prezident. Vedel osloviť generácie čitateľov naprieč kontinentmi, povedal český premiér.

12.07.2023 14:26
Milan Kundera Foto:
Milan Kundera
debata

Prezident Pavel: Kundera svojím osudom symbolizoval pohnutú históriu Česka v 20. storočí

Milan Kundera svojím životným osudom symbolizoval pohnutú históriu Česka v 20. storočí, bol spisovateľom svetového formátu. V reakcii na úmrtie česko-francúzskeho prozaika a esejistu to na sociálnej sieti Twitter v stredu uviedol český prezident Petr Pavel, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„S ľútosťou som sa pred chvíľou dozvedel o smrti Milana Kunderu. Bol to spisovateľ svetového formátu, ktorý ovplyvnil celé generácie doma aj v zahraničí,“ napísal český prezident. „Svojím životným osudom symbolizoval pohnutú históriu našej krajiny v 20. storočí,“ dodal Pavel s tým, že Kunderov odkaz bude žiť v jeho dielach naďalej.

Milan Kundera Čítajte viac Moja spomienka na skvelého spisovateľa: Pozdrav Milanovi Kunderovi na Olymp

Na smrť jedného z najznámejších českých rodákov reagovali mnohí českí politici vrátane premiéra Petra Fialu. Vyzdvihol, že Kundera svojím dielom dokázal osloviť celé generácie naprieč všetkými kontinentmi a dosiahol tak svetovú slávu.

Milan Kundera Foto: ČTK / Gallimard
Milan Kundera Milan Kundera

Pamiatku spisovateľa si v stredu minútou ticha uctil Európsky parlament. Pieta sa podľa stanice ČT24 uskutočnila na návrh francúzskeho europoslanca Bernarda Guettu. Kundera podľa jeho slov patril k najväčším osobnostiam literatúry druhej polovice 20. storočia. Stelesňoval jednotu Európy aj boj proti komunistickej diktatúre, dodal Guetta.

Česko-francúzsky spisovateľ Milan Kundera zomrel v utorok vo veku 94 rokov. Bol najprekladanejším autorom českého pôvodu, preslávil sa najmä románmi Žart, Nesmrteľnosť či Neznesiteľná ľahkosť bytia. Od roku 1975 žil s manželkou vo francúzskom exile.

Elena FlaÅ¡ková, Flaskova, Čítajte viac Ako na Milana Kunderu spomína prekladateľka jeho kníh do slovenčiny: Strážil si svoje dielo

Premiér Fiala: Kundera dokázal osloviť generácie čitateľov naprieč všetkými kontinentmi

Milan Kundera bol spisovateľ, ktorý svojím dielom dokázal osloviť celé generácie naprieč všetkými kontinentmi a dosiahol tak svetovú slávu. V reakcii na jeho úmrtie to v stredu na sociálnej sieti Twitter uviedol český premiér Petr Fiala, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Bol úzko spätý s Brnom, aj keď zo svojej krajiny musel z politických dôvodov odísť. Zostáva po ňom nielen pozoruhodné beletristické, ale aj významné esejistické dielo,“ napísal Fiala a Kunderovej manželke zároveň vyjadril sústrasť.

Podľa českého ministra kultúry Martina Baxu stráca česká aj svetová literatúra smrťou Kunderu jedného z najvýraznejších súčasných spisovateľov. „Jeho premýšľanie o základných hodnotách európskej kultúry, jeho záujem o jedinca, jeho vklad do dejín svetového románu je a zostane neprehliadnuteľný,“ uviedol šéf rezortu kultúry.

Sústrasť rodine a priaznivcom jeho tvorby vyjadril aj minister zahraničných vecí Jan Lipavský. Pripomenul, že hoci Kundera strávil značnú časť života v exile, bol jedným z najznámejších českých rodákov. Označil ho za spisovateľa, ktorý „dobyl svet“.

Jakub a jeho pán, Juraj Kemka, Marián Miezga Čítajte viac Ako Kundera pomohol Macronovi v láske
debata chyba
Viac na túto tému: #Milan Kundera