Profesor Tolkien stvoril čarovný svet podľa legiend

Tajuplný zvláštny svet - Stredozem - objavil svetu spisovateľ John Ronald Reuel Tolkien, ktorý zomrel pred polstoročím, 2. septembra 1973. V Tolkienovom svete žili podivuhodní hobiti, elfovia, čarodejníci, škriatkovia, trpaslíci a čierni jazdci, ktorí hovorili zvláštnym jazykom.

02.09.2023 07:00
Beren and Lúthien Foto:
J. R. R. Tolkien
debata

V Stredozemi sa odohráva i dej Tolkienovej slávnej knihy Hobit alebo cesta tam a zasa späť, jeho trilógia Pán prsteňov, ďalšie knihy Silmarillion či jeho Nedokončené príbehy. Vo všetkých týchto knihách poskytuje spisovateľ, lingvista a literárny historik Tolkien čitateľom už niekoľkých generácií nebývalý priestor pre fantáziu. A pri ich písaní nachádzal inšpiráciu v severskej mytológii či výrazoch stredovekej angličtiny, ktorú sám dobre poznal.

Beren and Lúthien Čítajte viac John R. R. Tolkien sa narodil pred 130 rokmi

Staroanglickú literatúru a jazyk študoval Tolkien na mieste zrejme najprestížnejšom – v Oxforde, a v tomto odbore sa stal profesorom. Publikovať začal už v dvadsiatych rokoch 20. storočia, najprv odbornú literatúru. Vydal Slovník strednej angličtiny, kritické vydanie stredovekej romance zo 14. storočia Sir Gawain a Zelený rytier, a niekoľko ďalších textov.

A potom si tento vysoký šľachovitý muž a milovník fajok začal vymýšľať vlastné fascinujúce príbehy o boji dobra so zlom a o všelijakých bytostiach. Najskôr ich rozprával svojim štyrom deťom pred spaním a potom ich zapísal do kníh. Bola z toho svetová literárna senzácia. Svoje príbehy zaľudňoval Tolkien postavami zo stredovekých bájí a nordických ság – najčastejšie sú v tejto súvislosti zmieňované staroanglická báseň Béowulf, staroislandská Edda alebo starogermánska Pieseň o Nibelungoch. A inšpirovali ho i staré waleské nápisy.

Životopisný film o J. R. R. Tolkienovi... Foto: Blogspot
J.R.R. Tolkien Životopisný film o J. R. R. Tolkienovi pripravila spoločnosť, ktorá priniesla do kín aj životopisnú snímku Hitchcock.

Budúci veľký literát sa narodil 3. januára 1892 v juhoafrickom Bloemfonteine v rodine bankového úradníka, detstvo však prežil v Sarehole blízko Birminghamu, odkiaľ pochádzali jeho rodičia. „Môj svet stojí na základoch, ktoré boli postavené počas pobytu v Sarehole. Všetko sa začalo pri pohľade na waleské nápisy na nákladných vagónoch. Divné mená, ktoré som nedokázal vysloviť, ma vábili,“ popísal zdroj svojej inšpirácie.

Záber z prvej série Pána prsteňov. Foto: Amazon Prime Video
pán prsteňov, Záber z prvej série Pána prsteňov.

Do svojej imaginárnej krajiny vytvoril Tolkien i záhadný jazyk, ktorým jej obyvatelia hovoria. On sám mal veľký lingvistický talent a jazykový cit, bravúrne sa naučil latinčinu a gréčtinu, ale rovnako samozrejme ovládal i ďalšie jazyky, a to ako moderné, tak staroveké. Záľuba vo vytváraní vlastných jazykov se uňho prejavila zanedlho, bol fascinovaný staroangličtinou a waleštinou, ovládal fínčinu a korene imaginárneho jazyka jeho diel možno údajne hľadať v jazyku starofínskeho eposu Kalevala.

Podporučík J. R. R.Tolkien v roku 1916. Foto: Wikipédia
J. R. R. Tolkien Podporučík J. R. R.Tolkien v roku 1916.

Prvým z Tolkienových hrdinov bol usadený a pohodlný hobit menom Bilbo, ktorého najväčšou vášňou je sedenie pred svojou norou a bafkanie z fajky. „Sú to (alebo bývali) malí ľudkovia, dosahujúci asi tak polovicu nášho vzrastu a menší než bradatí trpaslíci… Majú sklon ku guľatým bruškám; nenosia žiadnu obuv, pretože im na chodidlách od prírody rastie hustá a hrejivá hnedá srsť…,“ popísal ho sám autor.

Pán prsteňov, ukážka

S knižným vydaním pôvodne nepočítal. Kniha o hobitovi vyšla až vďaka rodinnej priateľke Elaine Griffithsovej, ktorej Tolkien texty ukázal v nakladateľstve George Allen & Unwin, kde pracovala. Bola nadšená. Kniha vyšla v septembri 1937, keď mal jej autor 45 rokov. V niektorých britských vydaniach sa dokonca objavili Tolkienove jednoduché, ale pôsobivé ilustrácie.

Vo filmovej sérii Hobit si Bilba Bublíka zahral... Foto: SITA/AP, Mark Pokorny
Hobit Martin Freeman Vo filmovej sérii Hobit si Bilba Bublíka zahral Martin Freeman.

Česky vyšiel Hobit alebo Cesta tam a späť v roku 1978 v Odeone. Literárny svet a srdce malých i veľkých čitateľov potom Tolkien definitívne dobyl príbehmi o prsteni, ktorý „vládne všetkým.“ Knihy Spoločenstvo Prsteňa, Dve veže a Návrat kráľa vyšli v polovici 50. rokov a česky na začiatku 90. rokov. Dávne osudy obyvateľov Stredozeme Tolkien vykreslil tiež v knihe Silmarillion (1977), ktorá vyšla až po jeho smrti, rovnako ako ďalšie knihy a poviedky.

vik-anotka TOLKIEN J. R. R. Tolkien: Hobit Čítajte viac J. R. R. Tolkien: Hobit

Boj dobra proti zlu v knihách profesora z Oxfordu okúzlil celé generácie. V dobe, keď ľudia prestali veriť na veľké príbehy, Tolkien s jedným prišiel, priniesol čosi dôverne známe a pritom celkom nové. Do sveta vrátil stratený romantizmus. Osudy obyvateľov zvláštneho sveta sa stali námetom umeleckých diel, knihy sú analyzované a stále sa v nich nachádzajú metafory, na ktorých motívy vznikajú básne a pesničky, rodia sa obrazy.

Hobit Martin Freeman Čítajte viac Tolkien písal Hobita pre svoje deti, no čítal ho celý svet

Trilógia Pán prsteňov znovu „ovládla“ svet v minulej dekáde, keď bola úspešne sfilmovaná, napríklad jej posledný diel Pán prsteňov: Návrat kráľa získal 11 prestížnych Oscarov a ako jeden z mála filmov na svete zarobil viac ako miliardu dolárov. V rokoch 2012 až 2014 na ňu potom nadviazala filmová trilógia Hobit, ktorá dejovo predchádza Pána prsteňov. Oboch sérií sa chopil novozélandský režisér Peter Jackson. Tolkien mal síce k filmovaniu odpor, nakoniec však súhlasil. Jeden z najvplyvnejších autorov 20. storočia totiž podľa svojho životopisca „nenávidel kino a televíziu a bol veľmi silno proti týmto vymoženostiam 20. storočia“.

Beren and Lúthien Čítajte viac Vyšla nová kniha J. R. R. Tolkiena Beren and Lúthien

Profesorom anglickej literatúry Oxfordskej univerzity bol Tolkien od roku 1945 až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1959. Po odchode na odpočinok žil s manželkou Edith na oxfordskom predmestí Headington a potom sa presťahovali do Bournemouthu. V roku 1972 mu britská kráľovná Ažběta II. udelila Rad britského impéria. Zomrel vo veku 81 rokov a na náhrobku v Oxforde na cintoríne Wolvercote, kde je pochovaný on a jeho žena, sú pri ich menách vytesané i mená Beren a Lúthien.

Tolkiena nazývajú „otcom modernej fantasy“. Nebol síce prvým, kto písal v tomto žánri, ale jeho knihy sa stali najznámejšie.

Rozhlasová hra Pán Prsteňov Spoločenstvo prsteňa 1. Frodo a Prsteň
Prstene moci Čítajte viac Herci krotia rasistických fanúšikov Pána prsteňov
debata chyba
Viac na túto tému: #Pán prsteňov #Hobit #Tolkien