Muchova Slovanská epopeja ako kniha? Vďaka uznávanému fotografovi vychádza v luxusnom vydaní

Alfons Mucha, génius českej secesie, vytvoril 20 veľkoformátových plátien pod názvom Slovanská epopej. Dielo Alfonsa Muchu teraz ožíva v knihe vytlačenej špeciálnou bezrastrovou technikou. Autorom knihy je uznávaný fotograf Jan William Drnek.

24.09.2023 16:00
slovanska epopeja kniha. jpg Foto:
Slovanská epopeja Alfonsa Muchu vychádza vďaka špeciálnej fototechnike v luxusnom knižnom vydaní. Autorom je Jan Villiam Drnek.
debata

Prenesme sa v čase o niekoľko storočí neskôr, presnejšie na prelom devätnásteho a dvadsiateho storočia do rokov 1910 – 1928, kedy na zámku Zbiroh pracoval Alfons Mucha – génius českej secesie na svojom vrcholnom diele Slovanská epopeja. Vytvoril 20 veľkoformátových plátien a tie v roku 1928 venoval hlavnému mestu Praha.

Slovanská epopeja získala za takmer 100 rokov úspechy po celom svete. V roku 2017 prebehla výstava celého cyklu v Japonsku. V tomto roku to bola tretia najnavštevovanejšia výstava výtvarného umenia na svete.

Marcus Mucha, Mucha Čítajte viac Pravnuk slávneho Alfonsa Muchu: Nemám vôbec talent maľovať

Slovanská epopeja je dielo monumentálnych rozmerov a prináša neopakovateľný zážitok. Majstrovské dielo Alfonsa Muchu si vďaka práci uznávaného fotografa Jana Williama Drneka čitatelia môžu preštudovať do najmenších detailov. Veľkoformátová kniha s rozmermi 42 × 62 cm vyšla na 336 stranách vo vydavateľstve Ikar v edícii Luxusná knižnica.Celý set okrem knihy obsahuje aj šperk, ktorý navrhla vnučka Alfonsa Muchu či kamene z miest vyobrazených na plátnach alebo rukavice na listovanie knihou.

Slovanská epopeja Čítajte viac Slovanská epopeja Alfonsa Muchu by mala byť najmenej štvrťstoročie v pražskom paláci Savarin

Autor Jan William Drnek vyštudoval kybernetiku a založil úspešnú firmu v oblasti signmakingu, ale od určitej doby sa venuje najmä svojmu hobby z detstva, fotografovaniu. Zaoberá sa predovšetkým náročnými technikami HDR a panoramatickou veľkoformátovou fotografiou s vysokým rozlíšením. V súčasnej dobe sa intenzívne venuje digitalizácii a uchovávaniu umeleckých diel. Zatiaľ najväčším a najnáročnejším počinom bola práve digitalizácia Slovanskej epopeje Alfonsa Muchu. Medzi ďalšie úspešné projekty patrí unikátne nafotenie slovenskej kultúrnej pamiatky oltára Majstra Pavla v Levoči, Katedrály svätého Martina v Bratislave a Katedrály svätej Alžbety v Košiciach.

Zverokruh Alfons Mucha Čítajte viac Aj Mucha je už digitálny
debata chyba
Viac na túto tému: #Alfons Mucha