Nobelova cena za literatúru je hádankou aj pre znalcov, favoriti nemusia uspieť

Nobelova cena za literatúru je možno najsledovanejším svetovým ocenením pre spisovateľov, básnikov a dramatikov, zároveň si ale získala povesť toho najmenej predvídateľného.

04.10.2023 16:00
Nobelova cena Foto:
Nobelove ceny udeľujú od roku 1901 za základe testamentu vynálezcu Alfreda Nobela.
debata

Rozhodnutia Švédskej akadémie boli v posledných rokoch mnohokrát veľmi prekvapivé a oscilácia medzi favorizovanými autormi a takmer neznámymi menami je tak veľká, že osobu ďalšieho laureáta si netrúfajú odhadovať ani odborníci. A nijako nepomôžu ani kurzy stávkových kancelárií, ktoré v minulosti niektorých neskorších nositeľov úplne opomenuli.

O okruhu možných uchádzačov sa tak dá len špekulovať a odhadovať, že zasadenie mimo americko-európsky priestor by mohlo k oceneniu pomôcť avantgardnej čínskej spisovateľke Cchan Süe, súčasná politická situácia by mohla vylepšiť šance v exile žijúcej ruskej spisovateľky Ľudmily Ulickej. Nádej má vzhľadom na nedávne udalosti aj Salman Rushdie, ktorý prežil brutálne napadnutie počas vystúpenia.

Až do štvrtka 13:00, keď sekretár Švédskej akadémie Mats Malm otvorí dvere a pred novinármi nevzrušeným hlasom prečíta meno čerstvého laureáta a zdôvodnenie jeho ocenenia, bude v literárnom svete výber akademikov jednou z najdiskutova­nejších tém. A diskusie neustanú ani po tom, čo sa svet o novom nobelistovi dozvie.

Annie-Ernaux Čítajte viac Annie Ernauxová má Nobelovu cenu. Aký je jej román Roky?

V minulých ročníkoch sa totiž mnohokrát stalo, že voľba bola celkom nečakaná – či už v prípade Boba Dylana v roku 2016 alebo predvlani, keď cenu získal do tej doby nepríliš známy tanzánsky autor Abdulrazak Gurnah. Pred rokom naopak ocenenie pripadlo horúcej favoritke, francúzskej spisovateľke Annie Ernaux, a v roku 2017 zasa svetoznámemu britskému románopiscovi Kazuovi Ishigurovi.

„V posledných rokoch si uvedomili, že nie je možný zostávať v eurocentrickej perspektíve, že je potrebná väčšia rovnosť a že cena musí odrážať dobu,“ povedala agentúre AFP Carin Franzénová, profesorka literatúry zo Štokholmskej univerzity.

Ak by mala pravdu, mohli by sme tento rok očakávať voľbu autora, ktorý nepochádza z Európy ani zo Severnej Ameriky, čo sú kontinenty, ktoré majú disproporčný počet laureátov. Za posledných 20 rokov hegemóniu spisovateľov z týchto dvoch svetadielov narušili iba Juhoafričan J. M. Coetzee v roku 2003, Peruánec Mario Vargas Llosa v roku 2010, Číňan Mo Jen v roku 2012 a v roku 2021 Tanzánec Gurnah, ktorý však trvalo žije v Británii a píše po anglicky.

Salman Rushdie Čítajte viac Rushdieho agent prehovoril: spisovateľ po útoku nevidí na jedno oko, nemôže používať ruku, na tele mal 14 rán

Vyjadrením k súčasnosti by zo strany akademikov mohlo byť napríklad ocenenie pre ruskú spisovateľku Ulickú, ktorá patrí k oponentom Putinovho režimu a od ruskej invázie na Ukrajinu žije v Berlíne. Lisa Ireniusová, ktorá píše o kultúre pre švédsky denník Dagbladet, agentúre AFP povedala, že Nobelova cena pre Ulickou by bola odvážnou voľbou; jej kolega Björn Wiman z Dagens Nyheter sa zasa domnieva, že by išlo o rozhodnutie so „silnou politickou konotáciou“.

Nemecký literárny kritik Denis Scheck je naopak zástancom názoru, že jediným kritériom by mala byť literárna hodnota diela a že by sa Švédska akadémia mala držať autorov, ktorí si už vydobyli nespochybniteľné renomé. „Podľa mňa nie je Nobelova cena za literatúru ocenením, ktoré by malo niečo nové objavovať. Bolo by dobré, aby sa držala autorov, ktorí píšu to, čo považujeme za svetovú literatúru,“ povedal agentúre DPA. Podľa neho sú takými autormi napríklad americký románopisec Thomas Pynchon, Somálec Nuruddin Farah alebo kanadská spisovateľka Margaret Atwoodová.

kniha pani vestba Čítajte viac Recenzia: Margaret Atwoodová pripomína, aby sme nezabúdali na to, kým sme

Ešte iný okruh favoritov hlásia stávkové kancelárie, tie ale majú so svojimi odhadmi iba kolísavé úspechy. V minulosti dokázali dobre odhadnúť napríklad šance bieloruskej spisovateľky Svetlany Alexijevičovej alebo vlaňajšej víťazky Ernaux, na meno Gurnaha alebo dramatika Petera Handkeho, ktorý dostal cenu v roku 2019, sa naopak ani žiadne kurzy nevypisovali. Tento rok stávkari najviac veria Číňanke Björn Wiman, nórskemu dramatikovi Jónovi Fossemu, austrálskemu spisovateľovi Geraldovi Murnaneovi či Keňanovi Ngugi wa Thiong'ovi.

Nobelove ceny sa udeľujú od začiatku tohto týždňa a známe sú už mená nositeľov ocenenia za fyziólogiu, lekárstva a chémiu. Ocenenie, ktoré je tento rok dotované čiastkou 11 miliónov švédskych korún, si laureáti prevezmú na slávnostnom ceremoniáli v decembri.

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #Nobelova cena #literatúra #Nobelova cena za literatúru