Putinove vojny. Od Čečenska po Ukrajinu pohľadom experta Marka Galeottiho

„Venované tisíckam Rusov, ktorí sa vzopreli ruskej propagande a napriek represiám Kremľa protestovali proti invázii na Ukrajinu.“ Takto začína expert na Rusko Mark Galeotti svoju knihu Putinove vojny.

14.11.2023 07:00
debata
Mark Galeotti - Putinove vojny Foto: IKAR
Mark Galeotti - Putinove vojny Mark Galeotti - Putinove vojny

Je to aktuálny prehľad konfliktov, v ktorých sa Rusko ocitlo od nástupu Vladimira Putina do premiérskej a následne prezidentskej funkcie.

Autor v knihe Putinove vojny mapuje vývoj od prvej a druhej vojny v Čečensku cez vojenský vpád do Gruzínska, anexiu Krymu až po inváziu na Ukrajinu a vysvetľuje, ako Putin a jeho vojny nenávratne zmenili Rusko 21. storočia.

Galeotti prináša aj širší pohľad na Putinovu rekonštrukciu ruskej vojenskej moci od žoldnierov po spravodajských operatívcov a na to, ako sa Putin v tejto novej studenej vojne so Západom pri projekcii moci do zahraničia v čoraz väčšej miere spoliehal na vojenskú silu. Galeotti v týchto konfliktoch neprehliada ruské vojenské zlyhania na taktickej aj strategickej úrovni, zvlášť pri invázii na Ukrajinu, a predkladá možné scenáre vývoja nielen tejto vojny, ale aj budúcich vzťahov medzi Ruskom a jeho susedmi vrátane Číny.

„Rusko sa v mnohých smeroch stalo priekopníkom asymetrických a zapierateľných foriem vojny, ktoré dopĺňajú štandardné bojové prostriedky, no dnes čelí otázke, do akej miery je samo schopné zvládať nekonvenčné hrozby,“ píše Galeotti v knihe. „Ukrajina nad ním vyhráva v informačnej vojne a ani ruské vnútorné bezpečnostné sily nedokážu zastaviť domácu protivojnovú kampaň.“

Vojna znamená, že domov sa bude vracať čoraz viac obetí, a aj keď sa Kremeľ postaral o umlčanie posledných nezávislých médií a novinárov, zvlášť v ére sociálnych sietí je nemožné utajovať tie obete naveky. Vzhľadom na západné sankcie vojna znamená aj infláciu, nezamestnanosť a nedostatky v zásobovaní. Kombinácia týchto dvoch zdrojov nespokojnosti môže mať nepredvídateľné a nebezpečné vyústenie.

„Napokon bude musieť takým či onakým spôsobom dôjsť k politickému odovzdaniu moci a vzostupu nových politických a vojenských vodcov. Tí nemusia byť o nič menší nacionalisti, na rozdiel od svojich predchodcov však už nebudú formovaní traumou z kolapsu sovietskej moci a dramatických zmien v ich krajine. Pokiaľ ide o ich prístup k Západu, zdajú sa pragmatickejší a menej emocionálni a, naopak, silnejšie si uvedomujú potenciálnu hrozbu rastúcej Číny,“ dodáva odborník.

Stránky knihy Putinove vojny sú okorenené príhodami a osobnými svedectvami od súčasných aj vyslúžilých ruských príslušníkov ozbrojených síl. Predstavujú napínavé a dôležité dejiny prebudeného ruského medveďa. Teraz je dokonalá chvíľa na to, aby sme pochopili prečo a ako Putin vysielal ozbrojené sily do vojen. A práve Mark Galeotti dokáže boriť mýty o veľkolepej ruskej armáde či poodhaliť to, čo prinesie budúcnosť ako žiadny iný autor.

Knihu Putinove vojny vydal IKAR zistiť viac

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Ikar #Vladimir Putin #Mark Galeotti