Zomrel spisovateľ a publicista Vladimír Přibský, mal 91 rokov

Vo veku 91 rokov zomrel český spisovateľ Vladimír Přibský, vlastným menom Vladimír Řezáč. Potvrdil to jeho syn Vít Řezáč.

13.11.2023 08:36
mimoriadne1, mim1, smrť, úmrtie, zomrel,... Foto:
debata

Medzi čitateľmi zaznamenal Přibský úspech predovšetkým vďaka svojim životopisným románom o predvojnových filmových hviezdach a detektívkam. Venoval sa tiež historickým románom, obľúbené sú aj jeho detektívne romány.

Přibský zomrel vo štvrtok 9. novembra, jeho syn však médiá podľa webových Noviniek.cz informoval až v priebehu víkendu. „Zomrel po krátkej a ťažkej chorobe,“ povedal Řezáč.

Medzi jeho diela patria napríklad „Vánoční návštěvy“, „Můj muž král Karel IV.“, „Má čtvrtá žena Alžběta“ alebo „Adina“.

Oliver Pötzsch spisovateľ nemec Čítajte viac Nemecký spisovateľ Oliver Pötzsch: Mám v rodine 14 katov. Jeho hrobárska séria z Viedne je hit

Bol jedným z iniciátorov vzniku organizácie spisovateľov-nestraníkov Klub 89. V roku 1995 ho zvolili za jeho podpredsedu, o rok neskôr sa stal šéfredaktorom jeho štvormesačníka Česká povídka.

Pôsobil ako redaktor časopisu Mladý svět a tiež ako dramaturg Filmového štúdia Barrandov.

Je autorom vyše 20 rozhlasových hier a niekoľkých televíznych inscenácií. Publikoval v časopisoch Květy, Květen, Nový život či Host do domu. Z dennej tlače publikoval najmä v denníku Mladá fronta.

Napriek svojmu veku bol aktívny aj v posledných rokoch; podľa syna prispieval do novín a časopisov svojimi článkami a komentármi reagujúcimi na aktuálne politické a kultúrne udalosti.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #spisovateľ