Knižné tipy Pravdy: Hudobné legendy

Hudobné legendy zmenili svet, a predsa o nich nevieme všetko. Viac nám o nich povedia knihy, ktoré mapujú ich hviezdnu dráhu. Ponúkame zopár tipov pre hudobných fanúšikov.

25.11.2023 14:00
debata

Pink Floyd Všechny písně

Pink Floyd Všechny písně Foto: Slovart
kniha pink floyd Pink Floyd Všechny písně

Skupina Pink Floyd predala celosvetovo vyše 250 miliónov albumov vrátane dvoch z celkovo najpredávanejších: The Dark Side of the Moon a The Wall. Táto publikácia je výnimočná v tom, že ako jediná opisuje nahrávanie priekopníckej, zvukovo experimentálnej hudby Pink Floyd počas ich viac ako päťdesiatročného pôsobenia. Táto chronologicky usporiadaná kniha z vydavateľstva Slovart vychádza v českom jazyku, doplnená stovkami čiernobielych aj farebných fotografií, je povinným čítaním pre všetkých fanúšikov Pink Floyd.

Fedor Frešo

Fedor Frešo Komplet (Zostavil Viktor Frešo) Foto: Slovart
kniha fedor freso Fedor Frešo Komplet (Zostavil Viktor Frešo)

Kniha o legendárnom basovom gitaristovi 60. až 80. rokov, členovi skupín Soulmen, Prúdy, Collegium musicum, Modrý efekt a Fermata, štúdiovom hudobníkovi a multiinštrumen­talistovi Fedorovi Frešovi. Zostavil ju syn Viktor Frešo a zahŕňa hudobníkovu autobiografiu Sideman, denníky z prelomu 60. a 70. rokov, rozhovory, spomienky rodiny, priateľov a spolupracovníkov i nepublikovaný obrazový materiál. Špeciálne vydanie z vydavateľstva Slovart obsahuje album Fedor Frešo Gastronomic Pleasure, kde sú skladby všetkých rockových skupín, v ktorých hral Fedor Frešo. V 12 skladbách hrajú a spievajú aj Marián Varga, Dežo Ursiny, Pavol Hammel, Oldřich Veselý, Tomáš Berka, František Griglák, Rasťo Vacho, Radim Hladík, Peter Saller, Vladimír Mallý, Dušan Hájek a Karol Oláh.

Hudba

Knihy Hudba je kompletný obrazový sprievodca... Foto: Lindeni
kniha hudba Knihy Hudba je kompletný obrazový sprievodca históriou hudby.

Kompletný obrazový sprievodca históriou hudby z vydavateľstva Lindeni je prelomová encyklopédia o tom, ako hudba formovala svet. Počas dlhej histórie evokovala hudba celé spektrum ľudských emócií – bez ohľadu na krajinu, kultúru alebo národ. Táto prelomová kniha skúma históriu hudby z chronologického aj globálneho hľadiska, od najstarších nástrojov vyrobených zo škrupín či kostí až po sofistikované elektrické gitary a syntetizátory. Obsahuje bohatý a vysoko vizuálny príbeh o tom, ako hudba formovala svet.

Legenda Rolling Stones

Lesley-Ann Jonesová: Legenda Rolling Stones Foto: Ikar
kniha Legenda Rolling Stones Lesley-Ann Jonesová: Legenda Rolling Stones

Začínajúca kapela Rolling Stones odohrala svoj prvý koncert 12. júla 1962 v klube Marquee. Ako sa z chlapcov na okraji spoločnosti stali hviezdy svetového formátu a predovšetkým značka? A za akú cenu? Spomenie si niekto na obete tohto prerodu? Na začiatku stála pätica obyčajných britských deciek, ktorým učarovalo afroamerické blues. Pri coveroch však dlho nezostali a blues premiešali s explóziou narážok na všetko možné od žien cez sex až po drogy. Boli „przniteľmi mládeže“ a „poslami samotného diabla“, a vytvorili hudbu, ktorá žije dodnes. Elvis zomrel, Beatles sa rozpadli, Jagger s Richardsom trochu obrástli machom, no valia sa hudobnou scénou ďalej. Ich osudy mapuje kniha z vydavateľstva I­kar.

Karel Svoboda - Zlatá kolekce Čítajte viac O slávnom skladateľovi vychádza kniha Žít - Karel Svoboda

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #knižné tipy