Knižné tipy Pravdy: ženský mýtus zbavený mýtov, dejiny medicíny, kolaps civilizácií a iné pútavé príbehy

O žene, ktorá bola obvinená, potrestaná a znetvorená za to, že sa stala obeťou mocného muža. Starnúci muž na prechádzkach po svojom osudovom meste. Bolestne krásne príbehy z Izraela. Prečo sa veľké civilizácie zrútili aj pútavé dejiny medicíny v príbehoch. Dobré knihy vo výbere Pravdy.

02.12.2023 18:50
debata

Natalie Haynesová: Medúzin príbeh

Natalie Haynesová: Medúzin príbeh Foto: Tatran
kniha meduzin pribeh Natalie Haynesová: Medúzin príbeh

Pôvabná Medúza očarí vládcu mora Poseidóna, zmocní sa jej v Aténinom chráme. Aténa ju v zlosti premení na obludu, pri ktorej živý tvor skamenie. Autorka vnáša empatiu do mýtu o žene, ktorá bola obvinená, potrestaná a znetvorená za to, že sa stala obeťou mocného muža.

Omer Friedlander: Muž, ktorý predával vzduch v Svätej zemi

Omer Friedlander: Muž, ktorý predával vzduch v... Foto: Artforum
kniha muz ktory predaval vzduch v Svätej zemi Omer Friedlander: Muž, ktorý predával vzduch v Svätej zemi

V bolestne krásnych príbehoch podvodník s dcérou predáva prázdne fľaše plné „svätého vzduchu“ naivným turistom; Libanonská Šeherezáda očarí mladých vojakov v bombardovanom Bejrúte; izraelská dobrovoľníčka oplakáva synovu smrť v Gaze.

Michail Šiškin Čítajte viac Rusko je pripravené na nového cára. Bude ešte horší

Gianfranco Calligarich: Prechádzky so psami

Gianfranco Calligarich: Prechádzky so psami Foto: Literárna bašta
kniha prechádzky so psami Gianfranco Calligarich: Prechádzky so psami

Každý večer berie starnúci spisovateľ psíkov na prechádzku do uličiek Ríma. Spomína na svoj príchod do osudového mesta, prvé zamestnanie a dievča, do ktorého sa zamiloval, na kaviarne na námestí a pestrofarebnú bohému, ale aj na rozlúčky s blízkymi.

Jared Diamond: Kolaps

Jared Diamond: Kolaps Foto: Premedia
kniha KOlaps Jared Diamond: Kolaps

V bestselleri Osudy ľudských spoločností autor skúmal, ako a prečo západné civilizácie vyvinuli technológie, ktoré im umožnili ovládnuť väčšinu sveta. Vo voľnom pokračovaní knihy skúma druhú stranu rovnice: čo spôsobilo, že sa niektoré z veľkých civilizácií minulosti zrútili, a čo sa z ich osudov môžeme naučiť?

Jürgen Thorwald: Ríša Chirurgov

Jürgen Thorwald: Ríša Chirurgov Foto: Absynt
niha risa hirurgov Jürgen Thorwald: Ríša Chirurgov

Kniha pomocou pútavých príbehov mapuje prerod chirurgie z krvavého strašiaka na modernú a bezbolestnú medicínsku disciplínu. Pokračovanie Storočia chirurgov prináša ďalšie príbehy pozoruhodných dejín medicíny od prvej bezbolestnej operácie pod narkózou, boj lekárov o „biele miesta“ ľudského tela – srdce, pľúca, štítnu žľazu, miechu a mozog.

kniha Udalost Mlady muz Čítajte viac V láske a v rozkoši som svoje telo nevnímala ako podstatne odlišné od tiel mužov. Kniha týždňa od nositeľky Nobelovej ceny

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #knižné tipy