Napínavé krimi Botanik o vrahovi, ktorý si vyberá obete medzi celebritami

Mike Craven je majster famózne vystavanej zápletky. Ako kulisy svojich detektívnych príbehov si vybral malebnú časť Veľkej Británie – Cumbriu. A ako vyšetrovateľov si zvolil sympatickú dvojicu, detektíva Washingtona Poa a špecialistku na IT technológie, analytičku Tilly Bradshaw.

05.04.2024 07:00
debata
Mike W. Craven - Botanik. Foto: IKAR
Botanik, Mike W. Craven Mike W. Craven - Botanik.

Botanik je piata Cravenova kniha v tejto sérii, ktorú možno čítať aj osobitne.

„V Spojenom kráľovstve vyhral Botanik veľa cien a dúfam, že aj vy ním budete absolútne nadšení. Je to mysteriózny príbeh, odohráva sa medzi štyrmi stenami, je tam veľa Poa, veľa Tilly a tentoraz aj veľa Estelle Doylovej. Myslím si, že vás absolútne nadchne,“ odkazuje autor slovenským čitateľom vo videu.

Patologička Estelle Doylová nikdy nechodila po slnečnej strane ulice, ale nezašla tentoraz priďaleko? Vražda jej otca, ktorý zomrel na následky strelných poranení, vyzerá na prvý pohľad ako jednoznačný prípad. Estelle má na rukách povýstrelové splodiny a v čerstvo napadanom snehu sú iba jej stopy. Od svojho zatknutia povedala len tri slová: „Informujte Washingtona Poa.“

V rovnakom čase travič, ktorého tlač nazvala Botanik, posiela všeobecne známym osobám, ktoré celý národ nenávidí, varovania v podobe básničiek a vylisovaných kvetov. Polícia okamžite prijíma bezpečnostné opatrenia, no zdá sa, že vrah dokáže prechádzať cez steny a beztrestne zabíjať. Pre Washingtona Poa, ktorý neznáša záhady zamknutých izieb, to bude najdlhší týždeň v živote.

Pozrite si video s autorom:

Botanik je v sérii s touto dvojicou už piata kniha a je to jedna z najlepších sérií, aké aktuálne na Slovensku vychádzajú. Je majstrovsky napísaná, napínavá, Craven stále prichádza s niečím novým, dáva si záležať na pozadí a faktoch. Perfektne funguje chémia medzi Pooom a Tilly.

"Čakám, že sa Tilly čochvíľa objaví.“
Poe: „Skús otvoriť vrecko čipsov. Stačí zašuchotať a Tilly tu bude ako na koni.“
„Ha-ha-ha,“ ozvalo sa za ním. „Len dávam pozor na tvoje srdce.

Z anglického originálu The Botanist preložila Zdenka Buntová.

Knihu Botanik vydal IKAR zistiť viac

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Ikar