Erotika medzi knihami
Niet sa teda čo čudovať, že väčšina týchto poviedok sa odohrávala v prostredí, kde je veľa kníh. A tie knihy akoby dýchali! Chvejú sa obálky románov, stránky kníh, na obdiv sa vystavujú chrbty kníh v knižnici, a to všetko pôsobí až magicky. V poviedkach vystupujú knihy až ako živé bytosti. Vytvárajú paralelný čarovný svet k tomu obyčajnému ľudskému. Poviedky Šepot života sú skrátka zvláštnym holdom literatúre a najlepšie ich pochopia tí, čo tiež knihy obľubujú.
Čítajte viac Kniha týždňa: S Edom Yongom preskúmate množstvo ohromných svetovHneď v úvodnej poviedke (je ich dovedna deväť), ktorá je o vzťahu oddanej čitateľky a významného spisovateľa, približuje Marián Škotka čitateľom intímne literárne zákulisie. Stáva sa tam napríklad, že z obdivu fanúšika k textu sa vyvinie láska k jeho autorovi. Takéto očarenie slovami sa môže zmeniť na posadnutosť a ovplyvniť ľuďom život. Aj v tejto poviedke čítame o vzťahu spisovateľa a jeho obdivovateľky, no pointou je niečo iné než ich láska. V závere sa delí domáca knižnica a situácia je taká bolestivá, ako keby manželia, ktorí ju spolu roky budovali, štvrtili živé telo. Dej inej poviedky umiestnil Marian Škotka do verejnej knižnice. Odohrá sa tam osudové stretnutie, ale krásne je najmä čítanie o prostredí a fungovaní veľkej bibliotéky, o knihovníčke Hane, o atmosfére presýtenej intelektom, ktorá provokuje city aj erotiku.
Čítajte viac Ukrajinská spisovateľka Sofija Andruchovyč: Naše dejiny a kultúru chceli Sovieti vymazaťMesto nie je kulisa
Skrátka, každý, kto má rád knižnice a knihy, si príde v Škotkovej knihe na svoje, ba až pookreje. No autor nezostáva iba pri týchto námetoch. Niektoré poviedky sa nenápadne menia na kriminálky. Máme do činenia s vraždou, s technickou špionážou aj s paranoidnými podozreniami, ktoré neraz privedú človek do nešťastia. Tak je to napríklad v perfektnej psychologickej poviedke Žlté ráno, v ktorej si manžel namýšľa, že manželka zmenila návyky pri rannom cikaní, čo ho vedie k podozreniam, ba až do vývrtky. Nad svojím osudom sa zamýšľa muž, ktorý musel opustiť dcéru, aj rodič, ktorý pomstil svoje dieťa a nevie, či sa nemýlil. Skrátka, plno otázok.
Čítajte viac Kniha týždňa: Čo bolo červenéMilé je, že sa príbehy odohrávajú v Bratislave a jej okolí. Autor uvádza presné názvy ulíc, po ktorých sa protagonisti práve pohybujú, a tento konkrétny miestopis dotvára atmosféru aj dej. Mesto vnáša do rozprávania rôzne prostredia – tiché štvrte, rušné ulice, reštaurácie, moderné byty, parkoviská, les i luxusné kancelárie. Príbehy sú plné filigránskych detailov, tajomnosti a pútavých úvah. Na jednom mieste sa napríklad hovorí o tom, aký dôležitý je cit pre mieru. „Ide o neznalosť miery, ktorá je nevyhnutná,“ vyhlasuje jedna z postáv. „Vieme, ako práve ona dokáže dielo vyniesť do nebeských výšok a za tenkou nebadateľnou hranicou okamžite aj pochovať.“ Je to tak, dôležité je uvoľniť sa, ale neprestreliť. Autor sám mieru udržal, hoci sa vydal aj nezvyčajnými chodníčkami a miestami naozaj odvážne uvoľnil svoju fantáziu a predstavivosť.
Čítajte viac Kniha týždňa: Connemara je pieseň pre všetkých. Vonia francúzskym šarmom aj nostalgiou