Kniha týždňa: Marian Škotka sa v knihe Šepot života dotkol tajomstva

Bola som zvedavá, o čom budú poviedky Mariana Škotku, ktoré vyšli v zbierke Šepot života (Vydavateľstvo SSS). Podľa názvu som usudzovala, že pôjde o diskrétne nežné príbehy, ale autor to roztočil inak. V poviedkach vyšepkal nečakané javy, o ktorých sa hlasno ani nehovorí, sú nevysloviteľné, skôr pocitové, ale situácie dokážu poriadne zamotať. Navonok nenápadné, tichučké texty vedú k výbušným pointám, ktoré však aktéri zvládajú decentne. Protagonistami sú totiž väčšinou kultivovaní intelektuáli, milovníci kníh a veľmi slušní ľudia. No aj tí páchajú svoje nenápadné zločiny, ktoré dávajú Šepotu života aj nádych detektívky.

18.05.2024 09:00
debata
Marian Škotka: Šepot života Foto: Vydavateľstvo  SSS
vik20 kniha sepot zivota Marian Škotka: Šepot života

Erotika medzi knihami

Niet sa teda čo čudovať, že väčšina týchto poviedok sa odohrávala v prostredí, kde je veľa kníh. A tie knihy akoby dýchali! Chvejú sa obálky románov, stránky kníh, na obdiv sa vystavujú chrbty kníh v knižnici, a to všetko pôsobí až magicky. V poviedkach vystupujú knihy až ako živé bytosti. Vytvárajú paralelný čarovný svet k tomu obyčajnému ľudskému. Poviedky Šepot života sú skrátka zvláštnym holdom literatúre a najlepšie ich pochopia tí, čo tiež knihy obľubujú.

kniha ohromny svet Čítajte viac Kniha týždňa: S Edom Yongom preskúmate množstvo ohromných svetov

Hneď v úvodnej poviedke (je ich dovedna deväť), ktorá je o vzťahu oddanej čitateľky a významného spisovateľa, približuje Marián Škotka čitateľom intímne literárne zákulisie. Stáva sa tam napríklad, že z obdivu fanúšika k textu sa vyvinie láska k jeho autorovi. Takéto očarenie slovami sa môže zmeniť na posadnutosť a ovplyvniť ľuďom život. Aj v tejto poviedke čítame o vzťahu spisovateľa a jeho obdivovateľky, no pointou je niečo iné než ich láska. V závere sa delí domáca knižnica a situácia je taká bolestivá, ako keby manželia, ktorí ju spolu roky budovali, štvrtili živé telo. Dej inej poviedky umiestnil Marian Škotka do verejnej knižnice. Odohrá sa tam osudové stretnutie, ale krásne je najmä čítanie o prostredí a fungovaní veľkej bibliotéky, o knihovníčke Hane, o atmosfére presýtenej intelektom, ktorá provokuje city aj erotiku.

spisovatelka Sofija Andruchovyč Čítajte viac Ukrajinská spisovateľka Sofija Andruchovyč: Naše dejiny a kultúru chceli Sovieti vymazať

Mesto nie je kulisa

Skrátka, každý, kto má rád knižnice a knihy, si príde v Škotkovej knihe na svoje, ba až pookreje. No autor nezostáva iba pri týchto námetoch. Niektoré poviedky sa nenápadne menia na kriminálky. Máme do činenia s vraždou, s technickou špionážou aj s paranoidnými podozreniami, ktoré neraz privedú človek do nešťastia. Tak je to napríklad v perfektnej psychologickej poviedke Žlté ráno, v ktorej si manžel namýšľa, že manželka zmenila návyky pri rannom cikaní, čo ho vedie k podozreniam, ba až do vývrtky. Nad svojím osudom sa zamýšľa muž, ktorý musel opustiť dcéru, aj rodič, ktorý pomstil svoje dieťa a nevie, či sa nemýlil. Skrátka, plno otázok.

kniha co bolo cervene Čítajte viac Kniha týždňa: Čo bolo červené

Milé je, že sa príbehy odohrávajú v Bratislave a jej okolí. Autor uvádza presné názvy ulíc, po ktorých sa protagonisti práve pohybujú, a tento konkrétny miestopis dotvára atmosféru aj dej. Mesto vnáša do rozprávania rôzne prostredia – tiché štvrte, rušné ulice, reštaurácie, moderné byty, parkoviská, les i luxusné kancelárie. Príbehy sú plné filigránskych detailov, tajomnosti a pútavých úvah. Na jednom mieste sa napríklad hovorí o tom, aký dôležitý je cit pre mieru. „Ide o neznalosť miery, ktorá je nevyhnutná,“ vyhlasuje jedna z postáv. „Vieme, ako práve ona dokáže dielo vyniesť do nebeských výšok a za tenkou nebadateľnou hranicou okamžite aj pochovať.“ Je to tak, dôležité je uvoľniť sa, ale neprestreliť. Autor sám mieru udržal, hoci sa vydal aj nezvyčajnými chodníčkami a miestami naozaj odvážne uvoľnil svoju fantáziu a predstavivosť.

kniha Connemara Čítajte viac Kniha týždňa: Connemara je pieseň pre všetkých. Vonia francúzskym šarmom aj nostalgiou

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #kniha týždňa #knižné tipy