Nevzdám to! Aurel Stodola – vynikajúci životopis významného Slováka od Jozefa Banáša

Lepšie žiť výnimočne, ako žiť dlho. Nosím meno po najmúdrejšom vladárovi, aký kedy vládol. Kým dýcham, tvorím. Nikto mi v tom nezabráni. Umrieť môžem, no vzdať sa nikdy. Z vlastného rozhodnutia nikdy nič nevzdám!

20.05.2024 07:00
debata
Jozef Banáš - Aurel Stodola: Nevzdám to Foto: IKAR
Jozef Banáš, Aurel Stodola. Nevzdám to Jozef Banáš - Aurel Stodola: Nevzdám to

Aurel Stodola bol najvýznamnejšou osobnosťou slovenskej vedy a techniky v jej histórii. Nikto zo slovenských vedcov neovplyvnil porovnateľne vývoj technológií v celosvetovom meradle ako vo svojom čase práve on. Ak chcete poznať jeho životný príbeh, ako sa z obyčajného chlapca stal takou významnou osobnosťou, siahnite po beletrizovanom životopise Nevzdám to! Aurel Stodola.

Po úspešných motivačných biografiách o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a Tomášovi Baťovi prináša Jozef Banáš tretí energizujúci román o jednom z najvýznamnejších svetových vedcov prvej polovice 20. storočia, Slovákovi a švajčiarskom občanovi Aurelovi Stodolovi.

Tak ako sa Štefánikovi splnil jeho neuveriteľný sen – rozbiť rakúsko-uhorskú monarchiu –, Baťovi detský sen o tom, že raz bude obúvať celý svet, splnil sa sen aj Stodolovi. Nielenže sa stal vysnívaným profesorom na jednej z najvyspelejších technologických vysokých škôl na svete – ETH Zürich –, ale stal sa jej najmladším profesorom v dovtedajšej histórii.

Stodolu postihli tragické požiare, národnostný útlak, rodinné tragédie, prežil dve vojny a polovicu života strávil v cudzine. Boj s nepriazňou a najmä s vlastnými slabosťami bol jeho každodenným chlebom. Nikdy nič nevzdal. Nevzdával sa za žiadnych okolností, hoci sa zdalo, že riešenie nie je, kráčal vpred, aj keď už zdanlivo nebolo kam.

Vypočujte si rozhovor s autorom v knižnom podcaste:

Osobný priateľ Alberta Einsteina, Alberta Schweitzera a ďalších velikánov svetovej vedy a umenia bol výsledkom vôle a disciplíny. Prísna disciplína a tvorivosť boli základným ukotvením jeho života. V súkromí žil v tichom zúfalstve, navonok však nedal nič znať, naopak, rozdával energiu, pomáhal a povzbudzoval milovaných študentov, ktorí milovali jeho.

Albert Einstein sa o ňom vyjadril ako o vznešenom mužovi s nehasnúcou túžbou po poznaní a tvorbe. Profesorka Univerzity Zürich Josette Baer uviedla: „Aj my Švajčiari sme na Slováka Stodolu hrdí.“ V predslove knihy cituje Stodolov pokračovateľ súčasný slovenský profesor ETH Zürich Juraj Hromkovič majstrove slová: „Beda národu, ktorý sa nestará o rast svojej elity.“

Jozef Banáš so svojou novou knihou Aurel... Foto: IKAR
Jozef Banáš - Aurel Stodola: Nevzdám to Jozef Banáš so svojou novou knihou Aurel Stodola: Nevzdám to

Jozef Banáš sa dôsledne pridržiava historických faktov, ktoré dlho študoval pri príprave, ale to nie je jeho hlavný prínos. Jozef Banáš vykresľuje dobu so všetkými s ňou spojenými emóciami, nádejami a sklamaniami, čím nám podáva možné vysvetlenie úspešného rastu vysoko nadaného dieťaťa.

Knihu Nevzdám to! Aurel Stodola vydal IKAR zistiť viac

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Ikar #Jozef Banáš #Aurel Stodola