V predvečer festivalu BRaK bude prvýkrát udelená Cena Eugena Gindla

Vo štvrtok 30. mája sa dozvieme prvé meno držiteľa alebo držiteľky ocenenia za celoživotné aktivity v tvorbe reportáží. Cena je pomenovaná po významnom slovenskom reportérovi, publicistovi a scenáristovi Eugenovi Gindlovi (1944 – 2021).

29.05.2024 08:00
Eugen Gindl Foto:
Eugen Gindl.
debata

Reportáž je žáner, ktorý je dôležitou súčasťou reflexie spoločnosti a posilňovania jej demokratických princípov. Organizátori si chcú udelením Ceny Eugena Gindla uctiť nielen tohto významného slovenského reportéra, ale aj novinárov a novinárky, ktorí a ktoré sa tomuto náročnému a dôležitému žánru venujú.

„Cena bude prvýkrát udelená 30. mája v predvečer knižného festivalu BRaK reportérovi či reportérke zo Slovenska či zahraničia. Ocenená osoba svojím dielom významne prispela ku kultivácii reportáže ako publicistického i literárneho žánru,“ hovorí riaditeľ festivalu BRaK František Malík.

Eugen Gindl Čítajte viac Recenzia: Eugen Gindl a jeho autentické ja

O cene rozhoduje medzinárodná porota. Tento rok sú jej členmi a členkami filmová dramaturgička, scenáristka, publicistka a vysokoškolská pedagogička Zuzana Gindl-Tatárová, novinárka a spisovateľka Zuzana Kepplová, prekladateľka a bývalá riaditeľka Slovenského literárneho centra Miroslava Vallová, šéfredaktor českého denníka Referendum Jakub Patočka a riaditeľ festivalu BRaK František Malík. Zakladateľom ceny je publicista Tomáš Hučko.

Vizuálnu identitu ocenenia vytvoril rešpektovaný grafický dizajnér Matúš Hnát, držiteľ Národnej ceny za dizajn. Samotné ocenenie vytvorí umelecký teoretik a reštaurátor Jakub Huba. Slávnostným večerom, ktorého sa zúčastnia pozvané osobnosti zo sveta žurnalistiky, umenia, občianskeho aktivizmu či verejnej správy, bude sprevádzať Michal Havran.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #reportáž #Eugen Gindl #Cena Eugena Gindla