Najlepších slovenských spisovateľov stretnete na litera feste

Kto má rád dobré knihy a má svojich obľúbených slovenských autorov či autorky, môže sa s nimi osobne stretnúť v Bratislave na literárnom festivale. Litera fest prinesie od 17. júna do 20. júna diskusie aj hudobný program a okrem debát so spisovateľmi sa o knihách budú rozprávať aj odborníci na literatúru. Záujemcovia majú jedinečnú príležitosť získať podpis autora či autorky do knihy, ktorú si prinesú z domu alebo si ju na mieste plánujú kúpiť. Festival sa tento rok koná v klube pod lampou, kníhkupectve Artforum a vyvrcholí na lodi Pink Whale koncertom dobre známej trojice: VEC & ŠKRUPO a TONO S.

16.06.2024 08:00
litera fest foto Jarma Uhlikova  1 Foto:
Litera fest prinesie od 17. júna do 20. júna diskusie aj hudobný program a okrem debát so spisovateľmi sa o knihách budú rozprávať aj odborníci na literatúru.
debata

Litera fest otvorí tradičná a obľúbená diskusia Súdime desiatku podľa obsahu. Z nej sa návštevníci dozvedia, aká je aktuálna desiatka najlepších slovenských prozaických kníh podľa odborníkov z poroty aj ako hodnotia nominované knihy tí, ktorí v porote nie sú. Diskutovať budú literárny vedec Patrik Miskovics, literárna vedkyňa a prekladateľka Miroslava Vallová, zástupca poroty ceny Anasoft litera 2024 – literárny vedec Radoslav Passia spoločne s moderátorom diskusie, literárnym vedcom Petrom Darovcom. „Hlavným cieľom litera festu je predstaviť knihy nominované na cenu Anasoft litera,“ vysvetľuje koordinátorka literárneho ocenenia Simona Prokopec Fochlerová a dodáva: „Keďže sa festivalu osobne nemôžu zúčastniť všetci diváci, či už z dôvodu vzdialenosti, rodinných povinností alebo zdravotných obmedzení, jednotlivé diskusie sú streamované aj on-line na našej facebookovej stránke.“

kniha Storocie Čítajte viac Kniha týždňa: Storočie. Sto rokov v jednom dome, sto rokov túžby po lepšom živote

V prvý festivalový deň sa prenesiete s Vandou Rozenbergovou do starého domu v Zdochliaroch a spoznáte príbehy ľudí, ktorí tu žili v období od španielskej chrípky až po časy koronavírusu. V rozhovore s redaktorkou Rádia Devín Zuzanou Golianovou autorka prezradí viac o svojom románe Storočie. Vďaka knihe Modrosleposť sa zasa okrem iného dozviete, že šimpanz bonobo nie je v žiadnej zoo v strednej a východnej Európe. Ak poznáte knihu Modrosleposť od Kataríny Kucbelovej a kladiete si otázku, kto je konceptuálny umelec Molnár, odpoveď dostanete priamo od autorky počas pondelkovej diskusie, ktorú bude moderovať Patrik Garaj.

kniha modroslepost Čítajte viac V románe Modrosleposť poletujú zvláštni vtáci

Ktokoľvek, kto miluje výnimočné stretnutia, si nemôže nechať ujsť rozhovor dvoch priateľov a neobyčajných ľudí – Dušana Dušeka a Jozefa Puškáša. Obaja sú spisovatelia, obaja pôsobili na VŠMU, obaja sú scenáristi, spoločne napísali knihu Písať príbeh a tento rok sú obaja nominovaní na cenu Anasoft litera. Dušan Dušek s prózou Deti v daždi a Jozef Puškáš s románom Vivat, akadémia, zbohom, Čechov. Okrem toho radi chodia do kníhkupectva Artforum. Preto je to najlepšie miesto, kde sa s nimi môžete v utorok 18. júna osobne stretnúť a vypočuť si rozhovor nie dvoch, ale až troch priateľov. Zhovárať sa s nimi totiž bude Igor Hochel.

V stredu 19. júna môžete v klube pod lampou zastihnúť napríklad Ondreja Štefánika, ktorý má nadanie absolútne presne pomenovať veci, situácie či pocity so všadeprítomným podprahovým humorom. Taká je aj jeho kniha Siroty a také sú aj literárne besedy s ním. Okrem neho tu bude aj Zuska Kepplová, teraz v úlohe moderátorky.

Na litera fest opäť zavíta aj spisovateľ... Foto: Matej Kautman
Richard Pupala podpisuje svoju knihu na litera feste. Vela neho sedia Laco Kerata a Marek Vadas Na litera fest opäť zavíta aj spisovateľ Richard Pupala, aby o knihách debatoval a tie svoje aj podpísal. Snímka z dávnejšieho ročníka festivalu, vedľa spisovateľ Laco Kerata, od chrbta spisovateľ Marek Vadas.

Aké to asi je byť spisovateľom? Alebo moderovať literárne besedy, keď ste stratili schopnosť čítať knihy? S Jurajom Kováčikom, autorom knihy Bod zlomu, sa o tom porozpráva najznámejší moderátor literárnych besied Dado Nagy. Lukáš Cabala vytvoril trilógiu o Trenčíne, ktorá je istým spôsobom aj poctou knihám, literatúre a čítaniu. V desiatke Anasoft litera je už druhý raz, na autorské čítania však chodí len výnimočne a prvýkrát súhlasil s besedou. Na litera feste sa však o svojom svete-nesvete porozpráva s moderátorom a hercom Ludwigom Baginom.

Lukáš Cabala, Spomenieš si na Trenčín? Čítajte viac Cabalov návrat do magického Trenčína. Túto knihu ocenia fajnšmekri

Záverečný festivalový deň sa vo štvrtok 20. júna bude konať na známej bratislavskej lodi Pink Whale. Peter Darovec sa tu bude rozprávať s Ivanou Gibovou o jej knihe Babička©. Pokiaľ očakávate zvráskavenú starenku Boženy Němcovej, tak to nepoznáte Ivanu Gibovú.

kniha hotel balkan Čítajte viac Kniha týždňa: Čo nájdete pod posteľou v Hoteli Balkán

Na dunajskej lodi sa môžete zoznámiť aj s Hotelom Balkán, ktorý je vraj v každej balkánskej krajine. Aspoň podľa Miroslavy Kuľkovej. V jej rovnomennej knihe sa ocitnete v siedmich krajinách, ktoré kedysi tvorili jeden celok. Od Sarajeva, cez Čiernu Horu až po Kosovo. Spisovateľ Marek Hudec sa s Miroslavou Kuľkovou bude zhovárať nielen o jej poviedkach, ale aj o tom, čo zažila na svojich cestách po Balkánskom polostrove. O svojich poviedkach bude vo štvrtok večer hovoriť aj Richard Pupala. Jeho texty vo vás po prečítaní rezonujú veľmi dlho. A už druhý raz ukázal, ako vynikajúco vie pracovať s prvkami hororového žánru. A práve o horore, ale aj o knihe Druhý čierny zošit sa s ním bude rozprávať moderátor Rádia FM Pavol Hubinák.

kniha druhy cierny zosit Čítajte viac Kniha týždňa: Aký temný je Druhý čierny zošit?

Po výdatných literárnych diskusiách príde rad aj na tučný rap. Na pódium na lodi Pink Whale príde dobre známa trojica VEC, ŠKRUPO a TONO S a prinesú rap, ktorý nekĺže po povrchu a nepracuje iba s prázdnymi frázami. Koncert na lodi pod hradom a ufom bude skvelou bodkou na záver festivalového programu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #litera fest