Naučte sa odpúšťať a pomôžete sami sebe! Má to veľa benefitov, tvrdí Lucia Záhorcová

V tejto knihe sa dočítate o odpúšťaní tým najbližším, rodine, priateľom, známym, ale povedzme aj v zamestnaní, kde trávime veľa času.

14.06.2024 06:00
debata
Lucia Záhorcová - Ako odpustiť aj neodpustiteľné Foto: IKAR
Lucia Záhorcová, Ako odpustiť aj neodpustiteľné Lucia Záhorcová - Ako odpustiť aj neodpustiteľné

Dá sa odpustiť nevera? Ako má vyzerať odpustenie vo vzťahu? A mali by sme v tomto smere vychovávať aj naše deti, aby vedeli efektívne odpúšťať?

Aj o tom je novinka Ako odpustiť aj neodpustiteľné od psychologičky a smútkovej poradkyne Lucie Záhorcovej.

Najskôr sa musíte presvedčiť, že odpustiť niekomu pomáha predovšetkým vám, pretože v sebe zadržiavate zatrpknutosť, hnev, oberá vás to o energiu, neraz na tú krivdu podvedome myslíte a vaše srdce takpovediac zatvrdne. Odpustenie má však liečivé účinky.

Lucia v knihe popisuje samotný proces odpúšťania, ponúka príbehy zo svojej praxe a vyvracia rôzne mýty. Napríklad Odpustiť znamená ospravedlniť správanie druhého, čo nie je pravda. Alebo si neraz hovoríme – Keď odpustím, akoby som povedal, že je v poriadku to, čo ten druhý urobil. Nie je a Lucia stále pripomína – o vašom odpustení nemusí ten druhý ani vedieť. Ide o to, aby ste pomohli sami sebe, aby ste sa zbavili bremena krivdy a vyliečili sa.

Pozrite si video s Luciou Záhorcovou:

Počas života sa stretávame s rôznymi zraňujúcimi udalosťami. Kým niekedy je pre nás odpustenie prirodzené a pomerne jednoduché, inokedy je veľmi náročné, ba až nepredstaviteľné. Možno nerozumieme tomu, prečo je to tak. Prečo, keď vo všeobecnosti udržiavame pozitívne vzťahy, voči konkrétnemu človeku dokážeme cítiť pretrvávajúci hnev a niekedy až nenávisť? Možno sa aj porovnávame s druhými ľuďmi. Všímame si, že kým pre nás je náročné odpúšťať, iným to ide ľahko, alebo, naopak, vidíme vo svojom okolí ľudí, ktorí akoby nikdy nedokážu odpustiť. Pýtame sa, prečo niektorí ľudia odpúšťajú ľahšie ako iní?

Lucia Záhorcová a jej kniha Ako odpustiť. Foto: IKAR
Lucia Záhorcová, Ako odpustiť Lucia Záhorcová a jej kniha Ako odpustiť.

Kniha Ako odpustiť aj neodpustiteľné je od autorky, ktorá dlhé roky sprevádza ľudí v procese odpúšťania a smútenia. Ako povedal svojho času Nelson Mandela – „Prežívať nenávisť voči druhému človeku je ako vypiť jed a očakávať, že ten druhý zomrie.“

Tak radšej odpustime, aby bolo lepšie nám samým.

„Táto kniha je výsledkom mojej niekoľkoročnej práce s odpustením – sprevádzam ľudí v procese odpúšťania a smútenia, spracovania ich bolestivých zranení a robím vedecké výskumy na túto tému,“ dodáva autorka.

Ak vás táto kniha zaujala, v utorok 18.júna večer o 17-tej bude beseda s autorkou Luciou Záhorcovou v bratislavskom kníhkupectve Martinus v OC Nivy. Moderovať bude Kristína Tormová.

Knihu Ako odpustiť aj neodpustiteľné vydal IKAR zistiť viac

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Ikar #Lucia Záhorcová