Kniha týždňa: Kentaur v záhrade. Vďaka brazílskemu majstrovi magického realizmu do života vchádzajú zaujímavé bytosti a strhujúce dobrodružstvá

V Brazílii, na statku v štáte Rio Grande do Sul, sa narodí malý kentaur. Guedali je spolovice človek, spolovice kôň, a tak celkom pochopiteľne obráti život rodiny hore nohami. Otec, židovský emigrant, pozná ľudskú zlobu, a tak syna pred svetom ukrýva. Guedali vyrastá obklopený láskou rodiny a po mnohých životných peripetiách sa vďaka operácii z neho stane človek - muž, manžel, otec a úspešný podnikateľ. Prišiel o chvost a kopytá a má dve nohy, zbavil sa vonkajších znakov svojej výnimočnosti, aby viedol spokojný ľudský život. Len v záhrade sa občas objavia odtlačky kopýt a v noci načúva, aby zachytil šuchot krídel okrídleného koňa. Dosiahol, čo chcel a predsa ním lomcuje nepokoj.

15.06.2024 09:00
debata
Moacyr Scliar: Kentaur v záhrade Foto: Portugalský inštitút
kniha kentaur v zahrade Moacyr Scliar: Kentaur v záhrade
Čo asi robí kentaur v záhrade? Ako sa bájna postava zo starogréckej mytológie ocitla zrazu v Brazílii a v 20. storočí?

Bájne tvory a bizarné postavičky

Čo asi robí kentaur v záhrade? Ako sa bájna postava zo starogréckej mytológie ocitla zrazu v Brazílii a v 20. storočí? Brazílsky lekár a spisovateľ Moacyr Scliar zaplnil svoju knihu Kentaur v záhrade (vydal Portugalský inštitút v preklade Lenky Cinkovej) fantastickými bytosťami a bizarnými ľudskými postavičkami. Okrem výnimočne citlivého a nepokojného kentaura – spolovice človeka, spolovice koňa, stretnete napríklad živú sfingu frustrovanú životom v zajatí, v ktorej kentaur prebudí vášeň, a kdesi vysoko v oblokoch sa zjaví aj patrón kentaurov, okrídlený kôň.

Z ľudského rodu sa v románe vyskytuje svojrázny marocký lekár, ktorý na svojej klinike za vzdialených zvukov šamanských bubnov vie robiť zázraky. Alebo nenásytná krotiteľka z cirkusu, liliputáni, ale aj brazílski Indiáni, zlomyseľný sused, neodolateľné ženy, zvrhlý statkár a celý hárem statkárových mileniek. Tento príbeh by mohol vyzerať ako bájka so zvieracím podobenstvom, no všetka autorova obrazotvornosť unáša čitateľa oveľa ďalej. Ako na kentaurích kopytách človek cvála rozľahlou krajinou, aby utíšil svoj večný nepokoj.

kniha svet bezi Čítajte viac Kniha týždňa: Ako beží svet podľa Krasznahorkaia
Moacyr Scliar je majster magického realizmu, vďaka nemu do života vchádzajú mnohé zaujímavé bytosti a prežívajú strhujúce dobrodružstvá

Nie každý s chvostom a kopytami je diabol

Moacyr Scliar je majster magického realizmu, vďaka nemu do života vchádzajú mnohé zaujímavé bytosti a prežívajú strhujúce dobrodružstvá. Napísal napínavý, zábavný a hlboký román plný fantázie a zároveň tvrdej reality cudzích ľudí krajine, ktorou v 60. rokoch zmietajú spoločenské nepokoje.

Rozprávačom urobil samotného kentaura Guedaliho, sprevádzame ho od kolísky, spolu s ním prežívame osamelosť, prvé priateľstvá, platonickú aj skutočnú vášnivú lásku, zradu i nenávisť, jeho boj o právo na život medzi „iným druhom“. Guedali sa rozhodne opustiť bezpečie rodinného statku a preskočí záhradný múr, no musí sa skrývať. Vo dne spí a v noci cvála ďalej – za svojou slobodou. A tu mu príde do cesty cirkus – kde inde by sa mohol ukryť kentaur, než medzi zvieratami a rôznymi zvláštnymi tvormi? Šťastná náhoda ho napokon zavedie na miesto, kde spozná svoju veľkú lásku, ale ani potom ešte nik nemá vyhraté, a najmä nie kentaur.

Kniha Moacyra Scliara je silným podobenstvom o živote ľudí, ktorí sú vyčlenení, pretože sa v niečom odlišujú

Kniha Moacyra Scliara je silným podobenstvom o živote ľudí, ktorí sú vyčlenení, pretože sa v niečom odlišujú. Vzhľadom na autorov pôvod jeho Kentaur v záhrade odráža postavenie všetkých židov, ktorí žijú v cudzej krajine a musia čeliť nedôvere, odmietaniu, nenávisti. Guedali sa bojí prezradiť svoj kentaurí pôvod aj najbližším priateľom, lebo väčšinou trvá riadne dlho, kým ľudia pochopia, že nie každý s chvostom a kopytami je diabol.

Kentaur v záhrade je kniha o strate a hľadaní identity, o neistote a nedôvere k sebe samému, o predsudkoch za múrmi bezpečnej zóny aj o tých, čo panujú doma. Je to strhujúci ľudský príbeh dospievania, hľadania životného šťastia a lásky, ktorým sa nesie večná túžba po slobode, slobode byť samým sebou.

kniha nic pravdive Čítajte viac Kniha týždňa: V knihe Nič pravdivé je pravdy viac než dosť

Kentauri sa v histórii netešili veľkej popularite, väčšinou sú vykreslení ako negatívne postavy, takže Guedali mal na autora šťastie, stvoril z neho optimistického, húževnatého a vášnivého tvora, ktorý však nie je bez úhony a občas podlieha vlastným slabostiam. Kentaur Guedali má šťastie, keď stretne svoju milovanú Titu, kentauriu ženu. Tak ako ľudia vo dvojici čelia životu, no po rokoch sú jeden z druhého sklamaní a musia hľadať vzájomné odpustenie. Keď Tita v závere knihy rozpráva ich príbeh neznámej žene v reštaurácii, povie všetko, ibaže zamlčí to cudzie, kentaurie. Čitateľ rýchlo ako cvalom prebehne ich osud odznova v skrátenej verzii a všetko má zrazu obyčajné ľudské vysvetlenie. Ale ak by všetko bolo inak a o pár chvíľ by im nad hlavami preletel okrídlený kôň, nikto by sa tomu nečudoval.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #kniha týždňa #knižné tipy