Dovolenka vo Švédsku aj v Amerike môže byť horor, ukazuje Výmena bestsellerového Švéda Stefana Ahnhnema

Zabudnite na chvíľu na Fabiana Riska a skúste Výmenu. Aj bestselleroví autori si občas potrebujú od svojich populárnych vyšetrovateľov oddýchnuť a trochu zmenia žáner. Tak ako Švéd Stefan Ahnhem, ktorého krimi knižky vyšli v tridsiatich jazykoch a predali sa milióny ich výtlačkov po celom svete. Ahnhemova novinka, ktorú práve v slovenskom preklade Jany Melichárkovej vydal Ikar, je psychologický triler.

17.06.2024 09:00
spisovatel Stefan Ahnhem Foto: ,
švédsky spisovateľ Stefan Ahnhem
debata

Vychádza práve včas, aby ste si ho mohli pribaliť ako dovolenkové čítanie. Celkom príhodne sa dej knihy odohráva tiež na dovolenke, no nebol by to Ahnhem, keby rýchlo nevybudoval napätie – čo ako dlhoročný televízny scenárista zvládne ľavou zadnou.

Kým na prednej obálke čitateľa upúta typický škandinávsky domček a mólo, len pozor, ten morský vír kúsok od neho čosi naznačuje, na zadnej obálke nad Ahnhemovou podobizňou zapadá kalifornské slnko.

A hneď pod ním sa nás vydavateľstvo snaží navnadiť: „Poriadna dovolenka je presne to, čo Carl a Helene potrebujú, aby utužili svoj vzťah. A keď v Kalifornii objavia dom snov, neváhajú ani okamih. Majiteľom ponúknu svoju rezidenciu na Štokholmskom súostroví, zatiaľ čo oni strávia leto v ich vile v Santa Cruz. Hneď po príchode si však všímajú, že niečo nie je v poriadku. Je to skutočne ten istý dom, ktorý videli na fotkách? A čo sa medzičasom odohráva u nich doma? Našťastie majú v každej izbe bezpečnostné kamery a pokušenie sledovať cudzí pár je veľké.“

Stefan Ahnhem: Výmena Foto: Ikar
Výmena, Stefan Ahnhem Stefan Ahnhem: Výmena

Autor svoju knižku, ktorá sa vymyká z radu jeho obvyklých detektívok, s radosťou prišiel predstaviť osobne do Bratislavy. Vyzeral, že je v rovnako skvelej forme, ako keď sme sa stretli v novembri 2017. Zdalo sa, že sa takmer nič nezmenilo – akurát tentoraz sme sa stretli v inom hoteli. Ahnhem ochotne zapózoval fotografovi v žltom kresle a keďže v bare hotela Carltone vládlo prítmie, dosiahli sme podobný vizuálny efekt ako obálka jeho knihy.

Na nej je, mimochodom, motto – či azda varovanie: Veriť nemôžete nikomu, niekedy ani sebe. Čitateľ by na to nemal zabúdať, pretože Stefan Ahnhem v celej knihe používa gaslighting – formu psychologickej manipulácie. A pozor, nezahráva sa len so svojimi postavami, ale aj so samotným čitateľom.

kniha Kruhy na vode Čítajte viac Knižné tipy Pravdy: nový Dominik Dán, prehnané očakávania voči inováciám, rodinné príbehy

Kto čaká vraždu či únos hneď na začiatku, ten nech siahne po inej severskej knihe. Vo Výmene sa najskôr zoznámi s nekompromisným bohatým podnikateľom Carlom Westerom, ktorý cestou na dovolenku striedavo myslí na nedotiahnuté odkúpenie starej realitnej firmy a na svoju milovanú Helene, neveľmi úspešnú herečku.

Tá ho presvedčí, aby sa namiesto tradičného luxusného hotela s otravným personálom ubytovali radšej vo vysnívanom dome kúsok od mora s vlastným bazénom. Hoci Carl bazény k šťastiu vôbec nepotrebuje, súhlasí – čo rýchlo oľutuje, keď práve v bazéne objaví mŕtveho potkana. Ten sa na horúcom kalifornskom slnku už aj rozkladá…

Ak vás táto predstava neodradila, pozor, pár nechutných scén ešte príde, lenže medzitým Ahnhem rozohrá príbeh tak, že knihu nebudete vedieť odložiť. Do domu Westerovcov na Štokholmskom súostroví sa zasa nasťahuje pár zo Santa Cruz – dedička neuveriteľného majetku Scarlett Harrisová s manželom Adamom. Ten má napodiv švédsky pôvod a práve v Štokholme chystá prelomovú výstavu s názvom Nič len pravda.

Assassin's Creed: Pomsta Šao Ťün Čítajte viac Slovart vydal prvý slovenský preklad knihy zo série Assassin's Creed. Hra s podtitulom Shadows je najočakávanejším titulom roka

Prečo pred zamilovanou Scarlett všetko o svojej práci tají? Prečo sa mu tá snaží vo všetkom vyhovieť, hoci inak sa nezľakne ani výhražného telefonátu od Carla Westera, ktorý už po pár dňoch žiada, aby z jeho štokholmského domu okamžite vypadli? Tých 421 strán zhltnete ako malinu.

Keď som sa Ahnhema pýtala, ako na Výmenu reagovali švédski čitatelia, tvrdil, že má len pozitívne reakcie. Dokonca nechtiac (?) spustil masové pátranie na internete po aktéroch svojho príbehu, ku ktorému ho inšpirovala skutočnosť.

Vo štvrtok si v Pravda magazíne môžete s Ahnhemom prečítať rozhovor. Tvrdí, že v klamaní je práve na vrchole. Tak čo, uveríte mu?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #krimi #výmena #Stefan Ahnhem #Fabian Risk