Knižné tipy Pravdy: nový Dominik Dán, prehnané očakávania voči inováciám, rodinné príbehy

Mafiánske 90. roky a partičky zo zlej štvrte, ktoré si mysleli, že im táto krajina patrí. Bláznovstvo, ktoré sprevádza svet vynálezov. Šesťdesiatnička, ktorá sa stáva neviditeľnou. Závislosti, násilie a traumy v rodinnej histórii. Oduševnená zbierka životných lekcií plných humoru. Nové knihy vo výbere Pravdy.

17.06.2024 07:00
debata

Dominik Dán: Kruhy na vode

Dominik Dán: Kruhy na vode Foto: Slovart
kniha Kruhy na vode Dominik Dán: Kruhy na vode

Počas mafiánskych 90. rokov si partičky zo zlej štvrte vo fiktívnom Našom Meste mysleli, že im táto krajina patrí. Po vražde bossa podsvetia sa vyšetrovatelia snažia upokojiť situáciu. Do dusivej atmosféry vstúpi veľmoc, platená z tých istých daní ako detektívi, no stojí občas proti nim. Záleží len na tom, aby nič nepreniklo na verejnosť.

Václav Smil: Vynálezy a inovácie

Václav Smil: Vynálezy a inovácie Foto: premedia
kniha Vynálezy a inovácie Václav Smil: Vynálezy a inovácie

Triezva správa o bláznovstve, ktoré sprevádza ľudskú vynaliezavosť počas celej histórie. Niektoré vynálezy nedominovali tak, ako sa čakalo (vzducholode, nadzvukové lietadlá), iné sa skončili katastrofami (olovnatý benzín, pesticíd DDT) a ďalšie by boli prospešné, no masové zavedenie je v nedohľadne (od hyperloopu až po atómovú fúziu).

kniha kentaur v zahrade Čítajte viac Kniha týždňa: Kentaur v záhrade. Vďaka brazílskemu majstrovi magického realizmu do života vchádzajú zaujímavé bytosti a strhujúce dobrodružstvá

Ocean Vuong: Na Zemi sme na chvíľu nádherní

Ocean Vuong: Na Zemi sme na chvíľu nádherní Foto: Lindeni
kniha na zemi Ocean Vuong: Na Zemi sme na chvíľu nádherní

Rozprávač v dospelosti píše list, v ktorom odkrýva rodinnú históriu. Je to svedectvo o láskyplnom a komplikovanom vzťahu medzi slobodnou matkou a jej synom aj surový pohľad na rasu, spoločenské vrstvy, sexualitu a maskulinitu. Odkrýva závislosti, násilie a traumy, ide až na dreň, no nestráca súcit a pochopenie.

Klára Vlasáková: Telá

Klára Vlasáková: Telá Foto: Literárna bašta
kniha tela Klára Vlasáková: Telá

Šesťdesiatnička Marie ovdovela, žije v prenajatom byte a privyrába si strážením detí. Keď vydáva dcéru Rózu, akoby o ňu definitívne prichádzala. Trápi ju dôchodkový vek, nedostatok peňazí, a pocit, že sa stáva neviditeľnou. Róza zistí, že svojich blízkych pochopíme až vtedy, keď o nich začneme rozprávať.

Matthew McConaughey: Len preto

Matthew McConaughey: Len preto Foto: Tatran
kniha len preto Matthew McConaughey: Len preto

Oscarový herec a autor bestsellerov vytvoril oduševnenú zbierku životných lekcií plných humoru aj múdrosti. Čitateľom, veľkým aj malým, umožní oslavovať to, že sme plní možností. Pretože na jednu otázku môže byť viac ako jedna správna odpoveď! Rozporuplnosť je všade okolo nás. A robí nás tým, kým sme.

litera fest foto Jarma Uhlikova  1 Čítajte viac Najlepších slovenských spisovateľov stretnete na litera feste

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #knižné tipy