Autor mysterióznych trilerov o náboženských konšpiráciách si podmanil svet. Dan Brown slávi 60. narodeniny

S knižnou sériou o Robertovi Langdonovi priniesol do sveta beletrie na začiatku nultých rokov svieži vietor. Americký spisovateľ Dan Brown, ktorý sa preslávil knihami ako Da Vinciho kód či Anjeli a démoni, oslávi v sobotu 60. narodeniny.

22.06.2024 06:00
Dan Brown Foto:
Spisovateľ Dan Brown.
debata

Začínal ako hudobník

Narodil sa 22. júna 1964 ako Daniel Gerhard Brown v meste Exeter nachádzajúcom sa v štáte New Hampshire. Jeho otec Richard bol učiteľom matematiky na Phillips Exeter Academy, mama Constance sa venovala hre na organ. Brown má ešte mladších súrodencov Valerie a Gregoryho.

Už odmalička sa u neho vyvíjala záľuba v rôznych hádankách a šifrách, hodiny trávil vymýšľaním anagramov a krížoviek. So svojimi súrodencami sa hrával na hľadanie pokladu, ktoré im pri príležitosti narodenín či nejakého sviatku vymýšľal ich otec. Na Vianoce márne pozerali pod stromček, nič tam nenašli – dostali mapu a svoje darčeky museli poctivo vypátrať.

Na Amherst College vyštudoval angličtinu a španielčinu a počas štúdia bol členom bratstva Psi Upsilon, hrával squash a spieval v zbore. V roku 1985 išiel na výmenný pobyt do španielskej Sevilly, kde na tamojšej univerzite navštevoval hodiny dejín umenia.

Po úspešnom dokončení štúdia sa začal venovať hudbe. Vydal kazetu SynthAnimals s piesňami pre deti a album Perspective, z oboch sa však predalo len niekoľko stoviek kópií.

V roku 1991 sa Brown presťahoval do Hollywoodu a začal učiť na Beverly Hills Preparatory School. Neskôr sa stal členom National Academy of Songwriters, kde spoznal svoju budúcu manželku Blythe Newlonovú. Tá sa z pozície riaditeľky pre rozvoj umelcov podujala pomôcť mu s rozbehom hudobnej kariéry.

V roku 1994 vydal Brown album s názvom Angels & Demons, ktorý predznamenal vznik rovnomennej knihy. Neskôr sa so svojou priateľkou presťahoval späť do New Hampshiru, kde sa v roku 1997 vzali. Brown začal vyučovať angličtinu na Phillips Exeter Academy, okrem toho učil španielčinu na základnej škole.

stefan ahnhem Čítajte viac Švédsky spisovateľ Stefan Ahnhem: Som špičkový klamár, ale horor s potkanom sa naozaj stal

Kontroverzný obsah?

Spisovateľom sa rozhodol stať po tom, ako si počas dovolenky na Tahiti v roku 1993 prečítal román Deň posledného súdu od Sidney Sheldonovej. Jeho debutom sa stala Digitálna pevnosť, ktorá vyšla v roku 1998.

O niekoľko mesiacov neskôr napísal humoristickú knihu The Bald Book, a hoci jej autorstvo prisúdil manželke Blythe, väčšinu textov vytvoril on sám. V roku 2000 vyšla kniha Anjeli a démoni, v ktorej predstavil postavu odborníka na symboly Roberta Langdona.

Skutočný úspech však prišiel až s ďalším titulom Da Vinciho kód, ktorý sa stal bestsellerom a jednou z najpopulárnejších kníh všetkých čias – do roku 2009 sa celosvetovo predalo 81 miliónov kópií. Vďaka tomu sa začali predávať aj jeho predchádzajúce romány.

Príbeh Roberta Langdona rozvíja Brown v ďalších pokračovaniach Stratený symbol, Peklo a Pôvod. Langdon využíva svoje rozsiahle znalosti, aby prišiel na koreň rôznym záhadám, ktoré neraz siahajú až do samého srdca Vatikánu a majú na svedomí ľudské životy.

Autor sa venuje témam, akými sú konšpiračné teórie, umenie a kresťanstvo. Práve preto vyvolávajú jeho diela kontroverziu. Brown však tvrdí, že rozhodne nie sú antikresťanské, a že Da Vinciho kód slúži ako prostriedok pre spirituálnu debatu a skúmanie našej viery.

Knihy Dana Browna

  • Anjeli a démoni
  • Da Vinciho kód
  • Stratený symbol
  • Peklo
  • Pôvod
  • Digitálna pevnosť
  • Bod zlomu

„Bol som vychovaný ako episkopál a ako dieťa som bol veľmi pobožný. Potom, v ôsmej alebo deviatej triede, som skúmal astronómiu, kozmológiu a pôvod vesmíru. Pamätám si, ako som povedal kňazovi: ‚Nerozumiem tomu. Čítal som knihu, v ktorej sa písalo o explózii známej ako Veľký tresk, ale tu sa píše, že Boh stvoril nebo a zem a zvieratá za sedem dní. Ktoré z toho je pravda?‘

Nanešťastie, odpoveď, ktorú som dostal, bola: ‚Dobrí chlapci sa na to nepýtajú.‘ Svetlo zhaslo a ja som povedal: ‚Biblia nedáva zmysel. Veda mi dáva oveľa väčší zmysel.‘ A potom som sa jednoducho odklonil od náboženstva.“

Nevydarené filmy

Román Da Vinciho kód sa v roku 2006 dočkal aj filmového spracovania v podobe rovnomennej snímky režiséra Rona Howarda. Úloha protagonistu Roberta Langdona stvárnil populárny herec Tom Hanks.

Ani to však nepomohlo – Da Vinciho kód bol označený za jeden z najhorších filmov roka a na stránke Rotten Tomatoes má hodnotenie 26 percent. Na druhej strane sa mu však podarilo zarobiť 750 miliónov dolárov, čím sa stal druhým najziskovejším filmom roka.

O tri roky neskôr mali premiéru Anjeli a démoni, no ani im sa veľmi nedarilo. Ďalším filmom bolo Peklo, ktoré vyšlo v roku 2016. Stratený symbol tvorcovia adaptovali v podobe seriálu, ktorý mal jednu sériu.

V roku 2005 sa Brown zaradil na zoznam 100 najvplyvnejších ľudí roka magazínu Time. Jeho ročný príjem sa vtedy pohyboval na úrovni 76 miliónov dolárov.

Na koncerte v roku 2020 mala svetovú premiéru jeho Wild Symphony, Brown k nej napísal aj knihu pre deti. „Mojím zámerom s Wild Symphony bolo poskytnúť zábavnú, sviežu príležitosť rodinám, rodičom, deťom a ľuďom každého veku znovu sa prepojiť s čarovným zážitkom, ktorý ponúka klasická hudba,“ uviedol.

Filmové štúdiá Metro-Goldwyn-Mayer a Weed Road Pictures oznámili, že na jej námet vznikne animovaný film. Scenár aj piesne napíše sám Dan Brown.

V roku 2019 sa rozviedol s manželkou Blythe.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #jubileum #literatúra #Dan Brown #Da Vinciho kód