Knihy do kufra. Tipy na letné čítanie vo výbere Pravdy

Dovolenková sezóna sa už rozbehla a k príjemnému oddychu patrí aj dobrá kniha. Pre jedného je to napínavé krimi, pre iného zaujímavý cestopis či románový príbeh, romantika, humor alebo triler. Aby ste si do svojho dovolenkového kufra pribalili to správne práve pre vás, prinášame pár čerstvých tipov na letné čítanie.

10.07.2024 08:00
debata

Román plný mágie, vrážd a lží

Ottessa Moshfegh: Lapvona Foto: Literárna bašta
kniha lapvona Ottessa Moshfegh: Lapvona

Mladá americká autorka Ottessa Moshfegh je už slovenským čitateľom známa knižkou Môj rok pokoja a odpočinku aj príbehom s detektívnou zápletkou Smrť v jej rukách. Teraz napísala román plný mágie, vrážd, lží a irónie nazvaný Lapvona, ktorý nebudete môcť prestať čítať (vydala Literárna bašta). Vitajte v stredovekej dedine Lapvona, kde vyrastá aj Marek, polosirota a miestny mrzák. Je synom tyranského pastiera, jeho matka údajne zomrela pri pôrode. Spriaznenou dušou mu je iba slepá dojka Ina, ktorá dokáže zázračne komunikovať s prírodou. Pre niektorých dedinčanov sú jej schopnosti darom z nebies, ostatní ju pod vplyvom zhýralého kňaza Barnabáša považujú za čarodejnicu. Keď Lapvonu postihne sucho a hladomor, bezbrehá viera dedinčanov v mocnosti, ktorým leží na srdci ich blahobyt, je vystavená krutej skúške zo strany zemepána Villiama. Nešťastná náhoda však zblíži Marka so šľachticovou rodinou a temné sily na seba nenechajú dlho čakať. Biblická katastrofa je na dosah. Tenký závoj, ktorý delí život od smrti a pozemské od nadpozemského, je zrazu takmer neviditeľný.

Láska na skúšku

Christine Lauren: Láska na skúšku Foto: Metafora
kniha Laska na skusku Christine Lauren: Láska na skúšku

Pre milovníčky ľúbostných príbehov je tu romanca Christine Lauren Láska na skúšku z vydavateľstva Metafora. Hrdinka Felicity „Fizzy“ Chen je brilantná autorka bestsellerových ľúbostných románov. Jej životu síce chýba pravá láska, ale aj tak si ho dokáže užívať plnými dúškami. Až kým „nepadne na nos“. Horkosladké precitnutie jej pomôže pochopiť, že nikdy nezažila, ako chutí skutočná ľúbostná romanca. Navyše, na bode mrazu je aj jej spisovateľská kariéra. Čo ak kvôli zmluve nemôžete chodiť s mužom, po ktorom túžite? Mužský hrdina Connor Prince je dokumentarista a slobodný otec. Miluje svoju prácu, no keď od neho šéf vyžaduje, aby vytvoril jedinečnú reality šou len kvôli zisku, nie je nadšený. Lenže ak chce zostať v blízkosti svojej dcéry, potrebuje vyjsť zo svojej komfortnej zóny a splniť túto neľahkú úlohu. Čím viac Connor alias Sexi tatko, ako ho pomenovala Fizzy, spoznáva túto očarujúcu ženu, tým viac si uvedomuje, že nájsť jej spriaznenú dušu bude ťažšie, než by čakal. Vyplatí sa miešať city s prácou?

Zaklínanie svetla

V. E. Schwab: Zaklínanie svetla Foto: Slovart
kniha Zaklinanie svetla V. E. Schwab: Zaklínanie svetla

Séria Odtiene mágie od americkej autorky V. E. Schwab je fantasy pre tých, ktorí snívajú o tajuplných svetoch. Prvá časť Tmavší odtieň mágie a pokračovanie Stretnutie tieňov vyšli vo Vydavateľstve Slovart minulý rok. Magický príbeh zo sveta štyroch paralelných Londýnov, v ktorom má len pár vyvolených moc cestovať medzi Sivým, Červeným, Bielym a Čiernym Londýnom vyvrcholí záverečnou treťou časťou Zaklínanie svetla. Ríšu Mareshovcov zachvátila temnota a kedysi krehká rovnováha moci medzi štyrmi Londýnmi sa dostala do bodu zlomu. Kell, ktorého doteraz považovali za posledného žijúceho Antariho, sa pod tlakom udalostí nevie rozhodnúť, komu má ostať verný. Lila Bardová, kedysi bežná – ale rozhodne nie obyčajná – zlodejka, v novom svete úspešne zvládla aj sériu náročných magických skúšok. Teraz sa musí mágiu naučiť ovládať, skôr než ju zabije. Na scénu sa vracia dávny nepriateľ a plánuje podmaniť si mesto, kým padlý hrdina sa usiluje zachrániť rozpadajúce sa kráľovstvo. Medzičasom nevyspytateľný kapitán Nočnej veže zhromaždí posádku a snaží sa s časom opreteky získať nemožné.

Záhadný hosť

Nita Prose: Záhadný hosť Foto: Tatran
kniha zahadny host Nita Prose: Záhadný hosť

Autorka Nita Prose po bestselleri Chyžná (vydal Tatran) prichádza s novou úchvatnou záhadou. Molly Grayová nie je ako ostatní. Vďaka talentu na upratovanie a správnu etiketu sa v slávnom päťhviezdičkovom hoteli Regency Grand vyšvihla na pozíciu hlavnej chyžnej a svoju menovku nosí hrdo, keď vytriasa vankúše, zmýva stopy tajomstiev hotelových hostí a diskrétne prinavracia izby do stavu dokonalosti. Reputácia hotela je však poškvrnená, keď známy autor kriminálnych príbehov v hotelovej čajovni padne mŕtvy na podlahu. Keď sa chodbami luxusného hotela začne šíriť podozrenie, je jasné, že pod pozlátkou sa skrýva špina. Molly vie, že má kľúč k vyriešeniu záhady. Lenže ak ho použije, otvorí bránu do minulosti a vynoria sa spomienky o zlovestnom starom sídle a o všetkom ostatnom, čo si upratala v pamäti. Mŕtveho hosťa kedysi poznala – pozná aj jeho tajomstvá.

Fjaka – Chorvátska sezóna

Aleksandra Wojtaszek: Fjaka Foto: Absynt
kniha fjaka1 Aleksandra Wojtaszek: Fjaka

Chystáte sa do Chorvátska? Tak si pribaľte knižku Fjaka s podtitulom Chorvátska sezóna z vydavateľstva Absynt. Spoznáte v nej rôzne mestá a ich špecifiká aj chorvátske traumy. Poľská novinárka Aleksandra Wojtaszek roky venovala snahe pochopiť zložitý chorvátsky organizmus, v ktorom sa miešajú mimosezónna lenivosť, dovolenkový zhon i nedávne krvavé dejiny. Aleksandra Wojtaszek sa pozerá aj do špinavých a zabudnutých kútov Chorvátska. Rozpráva o histórii futbalového tímu Hajduk Split, o vojnových veteránoch, bývalých šičkách zo sprivatizovaných fabrík, o väzňoch z koncentračných táborov, o obetiach transformácie, juhoslovanskej popkultúre i chorvátskej fantasy, upíroch, vymretých jazykoch, chorvátskom nacionalizme, prezidentoch a dotýka sa aj turizmu, najmä jeho odvrátenej strany.

Ako prežiť na hrane

Hugh Howey: Silo Foto: Lindeni
kniha silo Hugh Howey: Silo

Dystopický román Silo od Howeyho Hugha (vydavateľstvo Lindeni) je príbeh o ľudstve, ktoré sa snaží prežiť, o ľudstve na hrane. Svet, ako ho poznáme, sa stal neobývateľným, ľudia žijú v obrovských podzemných silách a na zem sa môžu dívať len cez kamery a veľké obrazovky. Rozhovory o živote na povrchu sú zakázané, ale vždy sa nájdu ľudia, ktorí o ňom snívajú, túžia dostať sa von. Títo ľudia sú však pre silo nebezpeční, pretože svojím optimizmom dokážu nakaziť aj iných. Za trest dostanú presne to, čo chcú: Môžu vyjsť von. Rovnaký osud postihne aj posledného šerifa. Na jeho miesto nečakane povýšia Juliette, mechaničku zo strojovne z najhlbších poschodí sila. Jules veľmi nedbá na zvyky, aké by mala ako šerifka dodržiavať, a postupne odhaľuje náznaky sprisahania, ktoré môžu ohroziť krehkú rovnováhu panujúcu v sile.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #knižné tipy