Pred 70 rokmi vyšiel Tolkienov hit Pán prsteňov. Jedna z najslávnejších kníh minulého storočia

John Ronald Reuel Tolkien vyštudoval na Oxforde staroanglickú literatúru a jazyk a v tom istom odbore sa stal profesorom. Pre radosť a pre svoje deti písal súčasne aj beletriu - a tá ho nakoniec najviac preslávila. Vtedy asi netušil, že jeho román Hobit aneb Cesta tam a zase späť a nadväzná trilógia Pán prsteňov, ktorej prvý diel, Spoločenstvo Prsteňa, vyšiel pred 70 rokmi, 29. júla 1954, sa neskôr zaradí k najslávnejším knihám uplynulého storočia.

29.07.2024 09:00
pán prsteňov, Foto:
Záber z prvej série Pána prsteňov.
debata

Tolkienove fascinujúce príbehy o boji dobra so zlom dávajú čitateľom už niekoľko generácií nebývalý priestor pre fantáziu. Autor pre nich stvoril úplne nový svet – s vlastnou históriou, jazykom, písmom a legendami.

Jeho tajuplná Stredozem sa hemží malými, ale o to statočnejšími hobitmi, vznešenými elfmi, čarodejníkmi alebo trpaslíkmi na strane dobra, ale aj odpornými škretmi a hrôzostrašnými čiernymi jazdcami na strane zla a temnoty. K popularizácii diel výrazne prispelo aj ich sfilmovanie.

Tolkien napísal aj rad ďalších kníh, sláve Hobita a Pána prsteňov sa ale žiadna z nich nepriblížila. Obe hlavné diela sú prepojené.

Hobit je vlastne úvod k rozsiahlej a jazykovo i myšlienkovo prepracovanejšej trilógii, bez vedomostí niektorých detailov z Hobita čitateľ neskôr ťažko preniká do Pána prsteňov. V otázke, ktorá kniha je zásadnejšia, je obec „tolkienovcov“ rozdelená na dva nezmieriteľné tábory.

Hlavným hrdinom Hobita je usadený a pohodlný Bilbo, ktorého najväčšou vášňou je sedenie pred svojou norou a bafnutie z fajky. „Sú to (alebo bývali) malí ľudkovia, dosahujúci asi tak polovičky nášho vzrastu a menší ako bradatí trpaslíci.. 2000. Majú sklon k tučným bruškám; nenosia žiadnu obuv, pretože im na chodidlách od prírody rastie hustá a hrejivá hnedá srsť…,“ opísal ho sám autor.

Trilógia Pán prsteňov rozpráva o nebezpečnej ceste Bilbovho synovca Froda, ktorý musí rovnako ako jeho strýko opustiť dedinku Hobitín v Kraji a vydať sa so svojimi druhmi na nebezpečnú cestu do Mordoru a k Hore osudu, aby zničil prsteň, ktorý „vládne všetkým“, a zmaril tak temné plány „. kráľa zla“ Saurona.

Rozprávanie sa postupne rozrastá v ohromujúci boj dobra so zlom. Pri strhujúcom čítaní nad hlavnými hrdinami stále visí predtucha možnej pohromy a rovnako strhujúcim spôsobom príbeh aj končí.

Viggo Mortensen, Jiří Bartoška Čítajte viac Viggo Mortensen takmer odmietol úlohu Aragorna. O rodinnej skúsenosti s demenciou natočil film

Putovanie síl dobra je plné nástrah a bitiek, no Frodovi sa napokon neľahká úloha podarí splniť. Tolkienovo rozprávanie však končí nečakaným a smutným odchodom mnohých hrdinov do krajiny nesmrteľných, čím sa končí aj jedna éra v dejinách Stredozeme.

Tolkien sa narodil 3. januára 1892 v juhoafrickom Bloemfonteine, detstvo ale prežil v Sareholu blízko Birminghamu, odkiaľ pochádzali jeho rodičia.

„Môj svet stojí na základoch, ktoré boli postavené počas pobytu v Sarehole. Všetko sa začalo pri pohľade na waleské nápisy na nákladných vagónoch. Divné mená, ktoré som nevedel vysloviť, ma vábili,“ opísal zdroj svojej inšpirácie.

Na univerzite v Oxforde vyštudoval staroanglickú literatúru a jazyk, potom sa v tom istom odbore stal profesorom. Publikovať začal v 20. rokoch minulého storočia, najprv vydal Slovník strednej angličtiny (1922) a kritické vydanie stredovekej romance zo 14. storočia Sir Gawain a Zelený rytier (1925). Potom nasledovalo ešte niekoľko odborných textov.

Tolkien do svojich príbehov zasadzoval postavy zo stredovekých bájí a nordických ság a najčastejšie sú v tejto súvislosti spomínané staroanglická báseň Béowulf, staroislandská Edda alebo starogermánska Pieseň o Nibelungoch.

Knižku o Bilbovi a jeho výprave za pokladom začal Tolkien písať pôvodne pre svoje deti niekedy v 30. rokoch, príbehy im rozprával pred spaním.

S knižným vydaním pôvodne nepočítal, Hobit vyšiel až vďaka rodinnej priateľke Elaine Griffithsovej, ktorá texty ukázala vo vydavateľstve George Allen & Unwin, kde práve pracovala. Reakcia bola nadšená a v septembri 1937 knižka vyšla (po česky prvýkrát v roku 1979). A hneď sa stala detským bestsellerom. Tolkien mal vtedy už päťdesiatštyri rokov.

Príbehy o prsteni vyšli v rokoch 1954 –1955 (po česky prvýkrát 1990–1992) a trilógiu tvoria knihy Spoločenstvo Prsteňa, Dve veže a Návrat kráľa. Na celom svete sa predalo viac ako 150 miliónov výtlačkov a Pán prsteňov je jednou z najpredávanejších kníh všetkých čias. Dávne osudy obyvateľov Stredozeme Tolkien vylíčil v knihe Silmarillion (1977, česky prvýkrát 1992), ktorej vydania sa ale nedožil.

Herec Viggo Mortensen s cenou Krištáľový glóbus. Čítajte viac Viggo Mortensen alias Aragorn si prišiel po Krištáľový glóbus

Po odchode na oddych žil s manželkou Edith, s ktorou mali štyri deti, na oxfordskom predmestí Headingtonu a potom sa presťahovali do Bournemouthu. Keď však v roku 1971 Edith zomrela, vrátil sa do Oxfordu.

Zomrel v septembri 1973 na krvácajúci vred a zanechal za sebou ešte rad ďalších kníh a poviedok, ktoré vyšli po jeho smrti. V roku 2007 sa objavilo ďalšie dielo späté s Tolkienom – Húrinove deti. Pochmúrny príbeh o ľuďoch, elfech i škretoch v starých časoch Stredozemia dokončil dlho po Tolkienovej smrti jeho syn Christopher.

Pán prsteňov slávil úspechy aj na filmovom plátne v podobe Oscarmi ovenčenej a komerčne úspešnej trilógie Spoločenstvo Prsteňa, Dve veže a Návrat kráľa (2001–2003). V rokoch 2012 až 2014 sa v kinách objavil trojdielny Hobit. Oboch sérií sa chopil novozélandský režisér Peter Jackson. Od roku 2022 sa vysiela aj seriál Pán prsteňov: Prstene moci, ktorý sa odohráva dávno pred Hobitom.

Tolkien pritom filmárov nemiloval a tvrdil, že jeho knižky sú nesfilmovateľné. K zmene názoru ho prinútila až finančná tieseň, kvôli ktorej nakoniec filmové práva predal. Už na prelome 70. a 80. rokov sa objavili neúspešné kreslené filmy Hobit a Pán prsteňov a televízny Návrat kráľa.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kniha #Pán prsteňov #Hobit #Tolkien