Porucha lásky
Solomon skúma dynamiku depresie z rôznych uhlov pohľadu. Rozpráva sa s ľuďmi, ktorí ťažkou depresiou prešli, uvažuje nad ňou spolu s lekármi, so psychológmi, psychiatrami, ale aj s politikmi, kulturológmi a filozofmi. A tiež s farmakológmi. Mnohí budú polemizovať, že s depresiou sa dá bojovať aj bez liekov, on však na základe osobných skúseností túto cestu nevylučuje, skôr naopak.
„Depresia je porucha lásky. …keď príde, degraduje naše ľudské ja a napokon zatieni schopnosť prejavovať alebo prijímať náklonnosť. Je to zviditeľnená samota v našom vnútri a neničí len vzťahy s inými ľuďmi, ale aj schopnosť pokojného spolužitia so sebou samým. Láska síce nefunguje ako prevencia pred depresiou, ale poskytuje našej mysli ochranný obal, aby neubližovala sama sebe. Lieky a psychoterapia môžu túto ochranu obnoviť, aby človek mohol milovať a byť milovaný, preto zaberajú,“ píše v úvodnej kapitole Depresia, ktorá možno pôsobí trochu nesúrodo. Nedajte sa však odradiť, zvyšných takmer 600 strán určite stojí za prečítanie. Počnúc hneď druhou kapitolou, nazvanou Kolapsy. V jej úvode tvrdí: „depresia môže byť buď vyčerpávajúca, alebo atypická/agitovaná. Pri tej prvej sa vám do ničoho nechce, pri tej druhej sa vám chce siahnuť si na život.“
Čítajte viac Kniha týždňa: Čo o nás hovoria naše teláGenetika či okolnosti?
Solomon skúma obe dve formy depresie z najrôznejších uhlov pohľadu, rôznymi spôsobmi a s rozličnými respondentmi. Dokáže byť striktne analytický, no aj hlboko osobný a intímny. Napríklad v častiach, kde sa vracia k smrti svojej matky, trpiacej na rakovinu, ktorá si napokon v terminálnom štádiu siahla na život, alebo keď opisuje, ako fyzicky napadol svojho milenca a vážne ho zranil. V tej súvislosti poznamenáva, samozrejme, bez toho, aby to schvaľoval, že fyzické násilie mu prinieslo nečakanú úľavu. „Násilie určite nie je dobrý spôsob, ako liečiť depresiu. Žiaľ, je účinné. Poprieť vrodenú liečivú silu násilia by bol obrovský omyl,“ píše Solomon, výborný rozprávač. Svoje myšlienky alebo názory respondentov dopĺňa vlastnými skúsenosťami s bojom s ťažkou depresiou. Tieto časti budete čítať doslova so zatajeným dychom, temer ako triler.
Čítajte viac Kniha týždňa: Povstanie bez legiendV knihe sa prelínajú historizujúce časti, zaoberajúce sa depresiou a jej manifestáciou v rôznych obdobiach, s analytickými, kde z rôznych uhlov skúma pôvod depresie. Podľa neho môže byť genetický, môže mať pôvod v traumách z detstva a spôsobiť ju môžu aj nepriaznivé životné okolnosti v dospievaní aj v dospelosti. Často podľa neho zohráva pri vzniku depresie kombinácia genetickej predispozície a vonkajších okolností.
Zaujímavá je aj kapitola Populácie, v ktorej sa zaoberá depresiou a jej prejavmi z pohľadu rodovej príslušnosti. „Vyšší počet prípadov depresie medzi ženami sa však nedá vysvetliť len biologicky. Iste, medzi depresiou u mužov a žien sú biologické rozdiely, ale zato sú úplne zreteľné rozdiely medzi mocenským a silovým postavením mužov a žien. Ženy možno častejšie podliehajú depresii aj preto, že častejšie prichádzajú o právo rozhodovať o sebe,“ píše Solomon.
Čítajte viac Kniha týždňa: Všetko je v poriadku, všade je láskaSolomonove postrehy o depresii sú fascinujúce, rovnako ako aj opisy prípadov, s ktorými sa stretol, ľudí ktorí sa mu zdôverili a odborníkov z najrôznejších sfér. Niektorí z nich uvažujú o depresii prísne empiricky, ďalší zas všeobecne z pozície filozofov alebo aj poučených laikov. Jedným z ich je aj sám Solomon, ktorý má s depresiou naozaj hlboké skúsenosti. Niektoré jeho názory sú občas kontroverzné a popri hodnoverných štatistikách nájdete v knihe aj tvrdenia, ktoré by si, kulantne povedané, zaslúžili hlbšie overenie.
Nič to však nemení na tom, že kniha Atlas depresie je nesmierne fascinujúca, ponúka množstvo pohľadov na depresiu, jej formy a prežívanie a v každom prípade vám umožní hlbšie jej fenoménu porozumieť. Je rovnako vhodná pre tých, ktorí s depresiou práve bojujú, ako aj pre tých, ktorí sa im v tom snažia pomôcť a v neposlednom rade ju odporúčame všetkým, ktorí sa snažia tejto, zatiaľ trochu tajomnej, téme porozumieť.