Poznáme päť najlepších slovenských próz roka

Slovenská literárna cena za pôvodnú prózu Anasoft litera zverejnila päť najlepších prozaických kníh za uplynulý rok. Mená piatich finalistov prestížnej literárnej súťaže oznámila odborná porota vo včerajšom vysielaní Rádia DEVÍN. Jeden z autorov finálovej päťky už onedlho získa hlavné ocenenie, Cenu Anasoft litera.

16.09.2024 15:30
Patka Anasoft litera Foto:
Finálová päťka Anasoft litera.
debata

Kto sú finalisti

Medzi finalistami prestížnej literárnej súťaže sú tento raz iba známe mená: Dušan Dušek, Ivana Gibová, Katarína Kucbelová, Richard Pupala a Jozef Puškáš. O finálovej päťke a laureátke alebo laureátovi rozhoduje porota zložená z piatich odborníkov. O cene čitateľov môže ešte stále rozhodnúť verejnosť v hlasovaní.

Tento rok porota o výbere najlepších slovenských próz rozhoduje za účasti docenta estetiky Mareka Debnára, literárnej vedkyne a kritičky Márie Klapákovej, literárneho vedca a publicistu Radoslava Passiu, literárneho historika a teoretika Karla Pioreckého a prekladateľky Júlie Sherwood. Vo svojom vyjadrení porota zdôraznila, že finálový výber rešpektuje „žánrovú, poetologickú a generačnú rôznorodosť, pričom niektoré tituly výrazne reflektujú aj aktuálnu spoločenskú situáciu“. Vo výbere poroty tak nájdete denníkové zápisky, osobnú spoveď, reflexívno-experimentálnu prózu, hororové poviedky i satirický román z univerzitného prostredia.

Anasoft litera 2024   foto Juraj Starovecky Čítajte viac Poznáte desať najlepších slovenských kníh? Cena za prózu roka má svojich favoritov

Vzácna zhoda

„Pri literárnych či iných umeleckých cenách sa neustále pripomína otázka nemožnosti objektívneho hodnotenia. No pri tohtoročnej diskusii o finalistkách a finalistoch sa to potvrdilo len čiastočne. Na väčšine kníh sme sa totiž zhodli jednohlasne a jednoznačne, pri zvyšných rozhodovali nuansy. Finálová päťka je kompromisom, no každá z vybraných kníh má svoju nespornú umeleckú kvalitu a obohacuje kontext súčasnej prózy o sugestívne podnety,“ uviedla porota súťaže Anasoft litera.

V priamom prenose na Rádiu DEVÍN však priznali, že takáto vzácna zhoda panovala len pri troch z piatich kníh, pri ďalších dvoch do plného počtu finálovej päťky už vstúpil do hry kompromis.

Porotcovia posudzovali celú vlaňajšiu prozaickú produkciu a hľadali v knihách nielen spisovateľské majstrovstvo, ale aj spoločenský presah. Knihy, ktoré postúpili do užšieho výberu, čítali znova, aby vedeli čo najobjektívnejšie vyhodnotiť kvality jednotlivých diel a práve pri druhom čítaní niektorí zmenili názor. Finálovú päťku vyberali z prvej Desiatky.

Pripomeňme desať najlepších slovenských próz roka

  • Cabala, Lukáš: Spomenieš si na Trenčín? (Artforum 2023)
  • Dušek, Dušan: Deti v daždi (Vydavateľstvo SLOVART 2023)
  • Gibová, Ivana: Babička© (Vlna 2023)
  • Kováčik, Juraj: Bod zlomu (Vydavateľstvo SLOVART 2023)
  • Kucbelová, Katarína: Modrosleposť (Vydavateľstvo SLOVART 2023)
  • Kuľková, Miroslava: Hotel Balkán (KK Bagala 2023)
  • Pupala, Richard: Druhý čierny zošit (Lindeni 2023)
  • Puškáš, Jozef: Vivat akadémia, zhohom Čechov (Vydavateľstvo Orman 2023)
  • Rozenbergová, Vanda: Storočie (Vydavateľstvo SLOVART 2023)
  • Štefánik, Ondrej: Siroty (TATRAN 2023)

Čo tohtoročným porotcom v slovenskej literatúre chýba? Niekomu klasická detektívka, ktorá by viac reflektovala reálie krajiny, niekomu žánrová literatúra a ďalší sa teší na hlas novej generácie, ktorý prinesie posun.

kniha modroslepost Čítajte viac V románe Modrosleposť poletujú zvláštni vtáci

Svoju obľúbenú knihu z celej desiatky Anasoft litera môžete podporiť v rámci Ceny čitateľov a čitateliek on-line na stránke hlasovanie.ana­softlitera.sk do 7. októbra 2024. Organizátori pre hlasujúcich pripravili súťaž – jeden z nich získa dve vstupenky na slávnostný ceremoniál.

Laureát alebo laureátka ceny Anasoft litera bude slávnostne vyhlásená/vyhlásený spolu s Cenou čitateľov 10. októbra v priestoroch Divadla Astorka Korzo '90. Priamy prenos možno sledovať na sociálnych sieťach. Hlavná cena sa spája s finančnou odmenou vo výške 10 000 eur, ktorú poskytuje sponzor ocenenia, softvérová spoločnosť ANASOFT.

kniha druhy cierny zosit Čítajte viac Kniha týždňa: Aký temný je Druhý čierny zošit?

Občianske združenie ars_litera, ktoré súťaž organizuje, sa tiež pripojilo ku Kultúrnemu štrajku, pretože spisovatelia odjakživa reagovali na spoločenské dianie a ich tvorba je často zrkadlom doby, mnohí otvárajú v spoločnosti dôležité otázky. „V minulom storočí na Slovensku vládli režimy, ktoré sa snažili umlčať slobodné hlasy. Ako povedal ukrajinský básnik Ostap Slyvynsky v rozhovore pre Knižnú revue: „Je potrebné nájsť slová, ktoré by ticho narušili.“ O to sa usilujú mnohí ľudia pôsobiaci v oblasti kultúry a umenia. Nechcú a nemôžu byť ticho. Preto sa zapojili do Kultúrneho štrajku,“ uviedli vo svojom vyjadrení.

„Mnohí spisovatelia i spisovateľky sa zapájajú do kultúrneho štrajku individuálne. Reprezentujú hodnoty slobody, ktorá je v súčasnosti nielen v oblasti umenia ohrozená. Najsilnejším nástrojom, ktorý kultivovaná spoločnosť má, je práve slovo. Bez slov stagnuje komunikácia. V súčasnosti však už nestačí hľadať len správne slová, lebo akokoľvek starostlivo sú vybrané a myšlienky sformulované, nie sú vypočuté,“ uviedla koordinátorka ceny Anasoft litera Simona Prokopec Fochlerová.

Päť najlepších kníh roka

  • Dušan Dušek: Deti v daždi (Vydavateľstvo SLOVART, 2023)
  • Ivana Gibová: Babička© (Vlna, 2023)
  • Katarína Kucbelová: Modrosleposť (Vydavateľstvo SLOVART, 2023)
  • Richard Pupala: Druhý čierny zošit (Lindeni, 2023)
  • Jozef Puškáš: Vivat akadémia, zbohom Čechov (Vydavateľstvo Orman, 2023)

Deti v daždi od Dušana Dušeka sú podľa porotkyne Márie Klapákovej typické autorovou poetikou aj každodenným autobiografickým zaznamenávaním každodenných postrehov a špecifické tým, že sú spojením denníka, memoárov, kalednára, besedníka, spravodaja aj zbierky básní, čitateľ v nej nájde ešte ďalšie súčasti. Kniha obsahuje aj cenné spomienky autorových generačných spolupútnikov, rozpamätávanie sa prelína s celkom akutálnou prítomnosťou a stáva sa obrazom času. Je situovaná do covidového obdobia.

Próza Ivany Gibovej Babička je podľa porotkyne doteraz najvyzretejšia autorkina kniha, porota ocenila posun v tvorbe autorky a v zážitku z čítania. Kniha vytvára surový obraz protagonistky Magdy a zároveň pracuje so sugestívnou priamou výpoveďou, ktorá je umelecky vydarene spracovaná. Babička má podľa poroty nesporná umelecké kvality a je reprezentantom sociálnej drámy a napriek ťažkosti témy sa číta ľahko, vďaka dobrej práce s jazykom.

Modrosleposť Kataríny Kucbelovej, ktorá sa dostala do finálovej päťky už v minulosti s knihou Čepiec, podľa porotkyne Júlie Sherwood nie je román v klasickom slova zmysle. „Kucbelová tu rozvíja svoj osobitý typ prózy, ktorá je žánrovo ťažko zaraditeľná, prichádza ako subjekt prežitkov a súčasne reflektuje mnohá vážne spoločenské témy.“ Kucbelová píše o vzťahu žiačky s učiteľom, ktorý sa vymyká vzorcom, nie je to ľúbostný ani rodinný vzťah, ktorý sa váhavo obnoví po pätnástich rokoch a obráti sa naruby. Kucbelová sa vo svojich postavách zaoberá témou umeleckej slobody aj témou strárnutia.

Druhý čierny zošit Richarda Pupalu sú hororové poviedky, prekračujúce hranicu medzi racionálnym a iracionálnym. Podľa porotcu Mareka Debnára však autorovi nejde o žáner, ale o príbeh a Pupalove poviedky odhaľujú niečo, čo je každodenné a naraz sa to stane úplne cudzie. Témami sú osamelosť, hranica medzi detstvom a dospelosťou, zlá sociálna situácia a vynikajúci rozprávač ich podáva s pestrosťou a originalitou.

Jozef Puškáš v satirickom románe zosmiešňuje prestížnu inštitúciu a približuje akademikov, žijúcich vo svojom vlastnom svete, ktorý môže byť obrazom veľkého sveta v malej mierke a prináša radosť a smiech.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Anasoft litera