
Laureátku hlavnej ceny vybrala spomedzi 144 hodnotených pôvodných slovenských prozaických kníh päťčlenná odborná porota, ktorú tento rok tvorili docent v odbore estetika Marek Debnár, literárna vedkyňa a kritička Mária Klapáková, literárny vedec a publicista Radoslav Passia, literárny historik a teoretik Karel Piorecký, prekladateľka a propagátorka slovenskej literatúry Júlia Sherwood. Podľa slov odbornej poroty: „Ivana Gibová vytvorila v Babičke© surový obraz dospievania protagonistky Magdy v tradičnej, hoci problémovej slovenskej rodine žijúcej na sídlisku vo východoslovenskom malomeste. Sugestívny jazyk diela, v ktorom sa funkčne striedajú rôzne formy rozprávania, vytvára plnokrvnú sieť asociácií a spomienok hlavnej postavy. Kniha spracovaním emocionálne náročnej témy rodinných tráum rezonuje so skúsenosťou nemalej časti spoločnosti.” Porota sa zhodla na nesporných umeleckých kvalitách Gibovej prózy, ktorá bez prikrášľovania reflektuje aktuálnu podobu Slovenska."

Ivana Gibová debutovala zbierkou poviedok Usadenina (2013). Jej novela Bordeline (2014) sa stala predlohou pre rovnomennú inscenáciu divadla Stoka. Kniha barbora, boch & katarzia (2016) sa dostala do finále ceny Anasoft litera 2017, pričom za toto dielo sa Ivana Gibová stala historicky prvou laureátkou literárnej ceny gymnazistov René. V desiatke Anasoft litera bola aj jej ďalšia kniha Eklektik Bastard (2020). Ivana Gibová iniciovala knižný projekt Mastný muž (KK Bagala 2023), ktorý je antológiou 11 poviedok od 11 významných slovenských spisovateľov a spisovateliek na jednu rovnomennú tému. Laureátka ceny Anasoft litera 2024 získala cenu honorovanú sumou 10 000 eur a zároveň hmotnú cenu – dizajnovú knižnú zarážku od štúdia Roxor Design.


Cenu čitateľov tento rok získala Miroslava Kuľková za knihu Hotel Balkán z vydavateľstva Kolomana Kertésza Bagalu. V siedmich prózach spoznávame sedem ľudských osudov a prostredníctvom nich aj krajiny bývalej Juhoslávie, od Sarajeva cez Čiernu Horu až po Kosovo, niekoľko rokov po skončení občianskej vojny. Autorka prostredníctvom svojho vnímavého a empatického pohľadu vytvára záznamy takmer denníkového charakteru. Raz je v úlohe rozprávačky, inokedy je pozorovateľkou, cudzinkou, ktorá je skúmaná očami domácich, čím prehlbuje autentickosť svojich postrehov. Debutová kniha Miroslavy Kuľkovej je hlbokým, no jemným prienikom do duše Balkánu, plná citlivých, miestami melancholických reflexií o ľudských osudoch, ktorými sa vinú stopy minulosti. Miroslava Kuľková získala hmotnú cenu – dizajnovú knižnú zarážku od štúdia Roxor Design.
