„Sme veľmi radi, že môžeme slovenským milovníkom tohto storočného diela urobiť radosť rozsahom malou, ale veľmi podrobnou, informáciami nabitou výstavou o kontexte vzniku Váchalovho Krvavého románu, ktorú navyše vo štvrtok 7. novembra doplní kurátorka Hana Klimešová prednáškou orientovanou najmä na školopovinné publikum,“ hovorí riaditeľka CzechTourismu na Slovensku Nora Gill.
CzechTourism na Slovensku spoločne s veľvyslanectvom Českej republiky si výstavu pre piešťanskú knižnicu zapožičali z Regionálneho múzea v Litomyšli, pod ktoré patrí aj Muzeum Josefa Váchala v Portmoneu. Váchalovi a jeho Krvavému románu bude v Mestskej knižnici v Piešťanoch venovaný vo štvrtok 7. novembra celý deň – o 10.00 h sa začne prednáška spojená s projekciou v podaní kurátorky Regionálneho múzea v Litomyšli Hany Klimešovej, ktorá predstaví život a tvorbu Josefa Váchala a poukáže v jeho diele na odkazy na mesto Litomyšl vo východných Čechách.
O 16.00 h bude nasledovať vernisáž výstavy Krvavý román Josefa Váchala. Otvorí ju kurátorka Hana Klimešová a Rudolf Jindrák, veľvyslanec Českej republiky na Slovensku, pod ktorého záštitou sa výstava koná.
Čítajte viac Duša piští po Litomyšli. Do východných Čiech nielen za SmetanomVáchal vynikal predovšetkým ako grafik a tvorca kníh na ručnom papieri, ktoré ponímal ako svojbytný umelecký artefakt a od rukopisu cez sadzbu, farebné či čiernobiele drevoryty až po väzbu ich vytváral úplne sám.
V domčeku svojho priateľa – úradníka, milovníka umenia a amatérskeho kníhtlačiara Josefa Portmana vyzdobil v 20. rokoch 20. storočia dve miestnosti a nábytok svojimi maľbami. V 90. rokoch vďaka Ladislavovi Horáčkovi z vydavateľstva Paseka prešiel dom a jeho výzdoba rekonštrukciou a v roku 1993 bol otvorený ako múzeum verejnosti.
Pre pochopenie Váchalovho diela je dobré zažiť Portmoneum na vlastné oči. Maličký domček stojí na Ulici Terezy Novákovej. Dve miestnosti v ňom majú všetky steny aj strop pomaľované postavičkami diablov, zlých škriatkov a duchov v sýtych farbách, ktoré sa prelínajú s klasickými kresťanskými motívmi a odkazmi na hinduizmus a iné orientálne náuky.
Váchal priateľovi vyrezal a fantasticky pomaľoval aj originálny nábytok – skrine, posteľ, čertovské truhlice. Sprievodca v múzeu dodá, že keď boli Portmanove deti choré, zamkol ich do miestnosti pomaľovanej čertami, aby nešírili nákazu. Aké desivé to pri svetle sliepňajúcich sviečok pre deti muselo byť!
V Portmoneu sa návštevníci dozvedia, že Váchal bol svojbytný umelec, ktorý si sám vyrezával a odlieval aj písmo, ktorým tlačil. Grafika a tvorba kníh sa stali hlavnou náplňou jeho diela. Zložité detstvo (bol nemanželským dieťaťom a keď jeho matka odišla kvôli práci do Prahy, malého Josefa vychovávali babička a dedo Alešovi v Písku, jeho strýkom bol slávny maliar Mikoláš Aleš) zanechalo stopy na Váchalovej psychike. S desmi sa vyrovnával tvorbou a sklonom k okultným vedám. Hoci bol maliar samouk, maľoval akvarely a oleje, vyrezával nábytok, drobné plastiky a Portmanovi dokonca omaľoval vázy.
Vyskúšal viac umeleckých smerov – od secesného symbolizmu, severského expresionizmu až po futurizmus, no nakoniec všetko zavrhol a vytvoril vlastný výtvarný prejav.
Inšpiroval sa východnými filozofiami, kresťanstvom i satanizmom, krvavými románmi, obdivoval barokové knihy. Jeho súčasníci ho nechápali a on sám si uvedomoval, že tvorí pre budúce generácie. Ocenenie zaslúžilý umelec, o ktoré nestál, získal až rok pred smrťou.
V Uličke Josefa Váchala v Litomyšli sídli kníhkupectvo, nakladateľstvo a penzión Paseka. Fasádu domu od roku 1998 zdobia sgrafitá na motívy Váchalovho Krvavého románu, ktoré vytvorili študenti Inštitútu reštaurovania a konzervačných techník v Litomyšli.
Počas víkendu v Litomyšli, kde sa citlivo prepája moderná architektúra s historickou, sa dá vidieť aj renesančný zámok, ktorý je na zozname UNESCO, zrekonštruovaný byt Bedřicha Smetanu alebo piaristický kostol na zámockom návrší, ktorý prepája vrcholný barok s modernými intervenciami – napríklad svetelným krížom autorov Václava Cíglera a Michala Motyčku, ktorý sa vznáša nad hlavami návštevníkov. Kostol slúži na cirkevné aj kultúrne účely.
Výstava v piešťanskej knižnici potrvá do 30. novembra.