Umelá inteligencia sa vie aj kamarátiť. Roman Brat o nej napísal knižku pre deti

Spisovateľ Roman Brat napísal knihu Môj kamoš Četti, v ktorej je už prítomná umelá inteligencia (Al), a to nielen ako zvláštny fenomén, ale ako súčasť bežného života. Umelá inteligencia sa priatelí s hlavným hrdinom a kniha ten vzťah približuje. Roman Brat nám porozprával, ako na námet prišiel a ako sa mu o Al písalo.

08.11.2024 07:00
debata
Spisovateľ Roman Brat Foto: Robert Hüttner
roman brat spisovateľ Spisovateľ Roman Brat

Skrížil vám už niekedy tento nový fenomén cestu? Ste fanúšikom Al?

Som prívržencom nových technológií. Samozrejme, na báze nenáročného denného používania a aplikácie v bežnej praxi. Aj s umelou inteligenciou mám prvé skúsenosti a musím sa priznať, že ma svojimi schopnosťami udivuje čoraz väčšmi. A to sme len na začiatku. Ona sa neskutočne rýchlo rozvíja, dokonca až tak, že ju treba kontrolovať, aby nám tu nenarobila „paseku“. Netreba totiž zabúdať na ľudský fenomén, čo zakaždým vstupuje do hry.

Tisíc ľudí je schopných oceniť každý vynález, ktorý pomáha ľudstvu, no ďalší v poradí ten vynález zneužije proti svojim blížnym. A tak je to aj s umelou inteligenciou. V prospech ľudstva môže vykonať úžasné veci, no už dnes vieme, že sa zneužíva v rozličných oblastiach politického, spoločenského i ekonomického života. Po téme, v ktorej dominuje vzťah ôsmaka a umelej inteligencie, som siahol z dvoch dôvodov: sama osebe ma vzrušovala a dúfal som, že zaujme aj súčasných mladých čitateľov, ktorí vo svojom veku vedia o živote oveľa viac, než sme vedeli my. Nie je ľahké ich upútať. A, samozrejme, budem v sebe živiť nádej, že sa mi okrem originálnej témy podarilo napísať aj príbeh, čo sa im bude páčiť.

Myslíte teda, že deťom je umelá inteligencia bližšia než dospelým?

O tom nepochybujem. Deti už od kolísky fičia na nových technológiách. Nazývam ich nové, no v skutočnosti sa také javia iba nám starším. Mladá generácia vníma internet a všetko, čo s ním súvisí, ako čosi prirodzené a normálne. V očiach mladých bol svet bez internetu čosi ako obdobie planéty opíc. Preto sa aj umelá inteligencia stáva, a v plnom rozsahu sa stane, prirodzenou súčasťou ich života.

Napísali ste túto knihu ako varovanie alebo vítate pokrok v podobe umelej inteligencie?

Je jasné, že svet nových technológií má aj svoje nevýhody. Nezriedka prízvukujem deťom na besedách, že sociálne siete sú ako štyri živly: voda, vzduch, zem a oheň. Sú dobrým sluhom, ale dokážu byť aj zlým pánom. Sociálne siete vedia narobiť veľa zla. Treba na to dávať pozor. Najmä ak ide o krehkú detskú dušu. Túto knihu som ale určite nenapísal ako varovanie. Ide skôr o testovanie ľudského správania v nových pomeroch, v nových súvislostiach.

Karla Ortizová, umelá inteligencia Čítajte viac Žaloby pribúdajú: Umelci sa odmietajú nechať zneužívať umelou inteligenciou. Varovné vyhlásenie podpísalo vyše 10-tisíc z nich

Hľadám a overujem si staré vzorce uvažovania a konania za nových okolností. Môj hrdina Dany je totiž sám prekvapený, čo mu umelá inteligencia dovolí. Za jej pomoci sa rozbehne životom ako na horskej dráhe a vôbec pri tom nepoužíva brzdu. Dá sa unášať. Umelá inteligencia mu poskytuje samé výhody a pôžitky, a on stratí obozretnosť aj súdnosť. Až dievča, ktoré ľúbi, mu podá záchranné koleso a povie mu, aby spomalil. Je síce na vrchole slávy a požíva vážnosť múdreho a šikovného chalana, no v skutočnosti ostáva hlúpym a naivným.

Máte okolo seba veľa detí a mládeže? Kto vás inšpiruje?

Áno, chodím pomerne často na besedy, stretávam sa s mladšími i so staršími žiakmi a som za to vďačný. Nielenže mám možnosť hovoriť s nimi o príbehoch, ktoré sú pre náš život dôležité, ale pokúšam sa im odovzdať aj nejaké posolstvo. Nie akademicky, mentorsky, skôr tak ľudsky, na základe svojich skúseností. Pre mňa ako autora detských kníh je veľmi dôležité stretávať sa s deťmi. Nielenže vidím, ako žijú, zmýšľajú, konajú, ale mám možnosť overiť si, kam smerujú a aké je ich mentálne vybavenie.

Roman Brat: Môj kamoš Četti Foto: Stonožka
Roman Brat: Môj kamoš Četti Roman Brat: Môj kamoš Četti

Aký príbeh si vyžiadala táto supermoderná téma?

Každá téma, či klasická, alebo supermoderná, musí byť stvárnená, najmä v prípade detského čitateľa, v podobe silného príbehu. O taký som sa pokúsil aj ja. Ide o skúsenosti a zážitky ôsmaka Danyho, ktorý túži zmeniť svoj život, lebo ten súčasný je sivý a mdlý a on v očiach svojho okolia nič neznamená. Pomôže mu v tom umelá inteligencia. Dokonca až tak, že začne byť od nej závislý. A toto všetko sa deje na pôdoryse dramatických situácií, do ktorých sa ako hrdina dostáva.

Mení sa aj písanie skúseného spisovateľa? Mali ste dosť vtipu na stvárnenie Al?

Môj príbeh je celý o ľuďoch. O ich vlastnostiach. Pretože naše vlastnosti sa navonok prejavujú v krajných situáciách. Keď o niečo ide. A môj hrdina sa do takýchto situácií dostáva práve preto, že ho umelá inteligencia inštalovala do pozície najväčšieho frajera na škole. Sám po takejto role túžil, sám si takúto cestu vybral, a napokon zisťuje, že stratil vnútorný pokoj a z času na čas zažíva pekelne zložité chvíle.

Ako sa Al kreslí? Ovplyvnila výtvarníka knihy?

Knihu ilustroval Janko Kurinec, ktorý mi ilustroval aj knihy Tajné písmo a Štyria jazdci. Výborne zvláda figurálne kompozície, takže som nepochyboval, že si poradí aj s touto témou. Ale ako hovorím, hoci je umelá inteligencia prítomná v celom príbehu, táto kniha je predovšetkým o ľuďoch a ich túžbach.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kniha #umelá inteligencia #AI #Roman Brat #Môj kamoš Četti